Dünyanın en muhteşem ve görkemli yapılarından bir olan Ayasofya, dünyada yaşayan tek tanrılı üç büyük dinden ikisi olan  Hristiyanlık ve Müslümalık için çok önemli ve kutsal bir özellik taşır. Bizanslılar döneminde imparator Konstantinin oğluna vasiyeti ile 12 Mayıs 360 yılında inşa edilmiş ve kilise olarak hizmet vermiştir. Taki 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in, bir devrin kapanıp yenisinin açılmasına vesile olan fethine kadar.

Allah’ın Hikmeti anlamına gelen Ayasofya  tam 481 yıl cami, 921 yıl ise kilise olarak Allah’a ibadet merkezlerinden biri olmuştur.

Ayasofya’nın kapısından içeri girince kuzeybatı kesiminde kalan terleyen sütun ya da ağlayan sütun ortası oyuk ve bronzla kaplı bir sütundur. Geçmişten bugüne kadar gelen efsaneye göre bizans imparatoru Iustinianos, şiddetli bir baş ağrısıyla kilisede gezinirken başını bu sütuna yaslamış. Daha sonra baş ağrısının geçtiğini fark etmiş. Bu durumun halk tarafından duyulması sütunun şifa verici bir özelliği olduğu inanışına sebep olmuş. Bu nedenle Ayasofya’nın ziyaretçileri, sütunun içindeki oyuğa parmaklarını sokup, ellerindeki ıslaklığı hasta bölge üzerine sürerek tedavi olacaklarına inanmışlardır.  Oyukta meydana gelen ıslaklığın kaynağının da Hz. Meryem’in gözyaşları olduğuna inanılır.

Ayasofya ve Hz. Hızır Meselesi

Bir diğer inanışa göre de Hz. Hızır  namazını Ayasofya’da top kandilinin altında kıldığı söylenir. 40 gün Ayasofya’da namaz kılan birinin Hz. Hızır’ı göreceğine inanılır.

Osmanlıların,  fethettikleri şehirlerin en büyük ibadet merkezinde ilk namazlarını kılmak bir adet haline gelmişti.Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’te İstanbul’un fethinden sonra ilk namazını kılmak için hocası Akşemseddin ile birlikte Ayasofya’ya geldi.  Ayasofya’nın yönü Kabe’ye dönük olmadığı için namaza başlayamadılar. Ne tarafa doğru namaza duracaklarını kestirmeye çalışırlarken Hızır Aleyhisselam’ın gelip, terleyen sütundan güç alarak Ayasofya’nın yönünü Kabe’ye doğru çevirmeye çalışır. Tam bu esnada biri tarafından görülünce caminin yönünü çeviremeden ortadan kaybolur. Tarihin gizemli büyüsünü hala üzerinde taşıyan kutsal mekan Ayasofya’da bulunan  terleyen sütuna, günümüzde insanlar baş parmaklarını sokarak saat yönünde 360 derece çevirmeye çalışırlar. Bunu başarmaya çalışırken de  bir dilek tutarlar ve dileklerinin gerçekleşmesi umudunu taşırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz