Define Nedir?
Define Nedir?

Merhaba defineciler. İnsanın yaratılış fıtratında bir merak vardır ve bu merak günümüzde define adını almıştır. Peki define nedir?  Define yıllar önce hatta yüzyıllar belki de bin yıllar önce yaşamış olan insanların kullanmış oldukları  eşyaların günümüzde bulunması diye tabir edebiliriz.

Genel olarak defineyi tabir edecek olursak geçmiş zaman dilimi içerisinde toprak veya mağara daha da ötesinde kaya içerisinde saklanmış veyahut gizlenmiş gümüş, altın, değerli eşyalar, küp vesaire olarak adlandırabiliriz. Define Nedir? sorsunu bu tanımlarla adlandırılmış olduk. Bu tür çeşitli malzemelerin kullanıldığı dönem ve çağlara göre değişiklik gösterdiği gibi maddi olarak da kullanıldığı dönem itibariyle değişiklik göstermektedir. Burada hepimizin aklına şöyle bir soru takılabilir.

Neden insanlar değerli ve kıymetli eşyalarını saklama ihtiyacı duymuştur?

Nasıl ki günümüzde kullanmış olduğumuz bizim için çok kıymetli olan altın bilezik, yüzük, cep telefonu, laptop, bilgisayar gibi birçok malzeme kişisel kullanımınız açısından ne kadar önemlidir.  Ne kadar kıymetli ise o günün şartlarında yaşayan insanların da elbette kendilerine göre çok kıymet verdiği ve değer gösterdiği eşyaları olmaktadır. Diğer bir açıdan bakacak olursak geçmişte çok fazla savaş vardı ve haydutluk diye tabir edebileceğimiz ani baskınlar ile insanlara ait olan değerli eşyaların çalınmasından dolayı insanlar mağdur duruma düşeceklerdi.Bundan dolayı da insanlar çareyi kendilerine ait maddi veya manevi değeri yüksek olan eşyalarını toprak altına saklamakta buldu.

Tabii ki zaman itibariyle yaşanan o çağlarda banka denen maddi birikimleri saklayabilecek herhangi birşey bulunmamaktaydı. Bu düşünce ile toprak altına saklamış oldukları altınlarını belirli bir zaman geçtikten sonra geri gelip alma düşüncesi ile toprak altına servetlerini bırakmak zorunda kalıyorlardı. Yine birçok insan bu düşünce ile toprak altına saklamış olduğu servetini daha sonra gelip bulmak amacıyla belli başlı bazı işaretler koymuşlardır.

Define Nedir? Kaça Ayrılır?

Ahir zamanımızda defineye gömü adı verilmekte.

Kullanım alanlarına göre ;

  1. kiliselere ait defineler,
  2.  eşkiyâların biz zati olarak kendileri tarafından saklanmış olan defineler,
  3. tapınak şövalyelerine ait defineler 
  4.  büyük devletlerin, büyük savaşlar esnasında saklamış olduğu defineler

olarak defineleri kategorize edebiliriz. Kategorize etmiş olduğumuz bu definelerin bulunması ve bulunduğu yerden çıkarılması oldukça zordur. Çünkü her bir bölümde ayrı bir tuzaklama mevcuttur. Eğer bu tuzaklamalara karşı herhangi bir tedbir alınmazsa sonu felakete giden bir durum ortaya çıkabilir hatta ölümler bile yaşanabilir. Her bir kategoriye ait ayrı bir tuzaklama yöntemi mevcuttur. Bunları ilerleyen yazılarımızda sizlere teker teker bahsetmek isteriz.

Define nedir sorusuna cevap bulmaya çalıştığımız bu yazı dizimizin sonunda sizlere definecilik hakkında ufak bilgiler vermeye çalıştık. Bir sonraki yazı dizimizde daha detaylı ve ayrıntılı bir şekilde define hakkında merak ettiğimiz bir çok sorunun cevabını sizlere vermeye çalışacağız.

Bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Devletin resmi kanallarından veya resmi mecralardan izin almadan izinsiz asla kazı yapmamaya çalışın. Zira tarihi eser kaçakçılığının cezası ağır oluyor. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi tuzaklama olarak karşı eğer bir tedbir alamazsak sonu ölümle biten felaketlere davetiye çıkarmış oluruz o yüzden bu işi doğru düzgün bir bilgiyle ve resmi izinlerimizi alarak yapmalıyız .