Define Nerede Aranmalı
Define Nerede Aranmalı

Bu yazımızda sizlere define nerede aranmalıdır veya Define nasıl bulunur nasıl bulunmalıdır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Yazımızın ilk başında sizlere şunu hatırlatmak isterim definem sadece toprağa gömülmüş Bir küp altın veyahut da gümüşten ibaret bir şey değildir. Bir medeniyetten bahsediyoruz koskoca bir medeniyete ait çok farklı değişik eşyaların en az altın kadar değerli olabilecek birçok şeyi define olarak adlandırabiliriz. Mesela Hitit döneminden günümüze gelmiş olan bir tablet olabilir veya Roma döneminde özel olarak yaptırılmış üst veya heykel bazen küp küp altından daha değerli olabiliyor. Gelelim konumuza. Defineyi nasıl bulmamız gerekiyor. Define nasıl bulunur. Defineyi nerede aramamız gerekiyor gibi soruların cevaplarına.

Her şeyden önce ne aradığımızı bilmemiz gerekiyor. Çünkü ne aradığımızı bilmesek bulacağımız veya karşılaşacağımız şey hakkında herhangi bir bilgimizin olmaması bizi üzer. Daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi tuzaklara düşeriz ve Allah muhafaza bizim ölümümüze bile sebep olabilmektedir. Bu yüzden define aramadan önce ne aradığımızı ne bulmak istediğimizi çok iyi anlamalı ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürmeliyiz. Define aramalarında ilk yapacağımız araştırma suyun bulunması. Çünkü bu hayat kaynağıdır ve su olan yerde bir mahallenin Bir köyün veyahut bir medeniyetin var olduğunu daha kolay anlayabiliriz.

Define arayacağımız araziyi çok iyi gözlemlemeye çalışmamız lazım. Daha sonra ise tespit etmiş olduğumuz bölgenin toprak yapısına dikkatli bakmalıyız. Bitki örtüsüne acaba toprakta herhangi bir işlem var mı yok mu diye. Yine herhangi bir toprak çökmesi veya toprak kayması yaşanmış mı yaşanmamış mı? Diğer çevrelerdeki toprağın renk farkına ve toprakta ki bitki örtüsüne dahi bakmamız lazım. Daha önce işlem görmüş bir toprağın üzerindeki otlara ait kökler diğer hatlara göre daha kalın olmaktadır. Ayrıca güneşin ve hava sıcaklığının çok yüksek seviyelere ulaşabildiği dönemlere dikkat edilmeli. Toprağın altında bulunan madenin yapmış olduğu veya salmış olduğu gaz ile diğer bitki örtülerine göre daha erken sararıp sararmadığına bakarak gözlemlerimizi tamamlamalıyız.

Define Nerede Aranmalıdır?

Peki bütün bu gözlemleri tamamladıktan sonra olası define yerlerini nasıl belirlememiz gerekiyor. Yani gözlemlemiş olduğumuz bu toprağın içinde bulunan definenin ne olduğunu bilmek lazım. Definelerde neler bulabileceğimizi hangi tuzaklarla karşılaşabileceğimizi anlatalım. Peki nasıl anlayacağız isterseniz sizlerle birlikte olası define yerlerini şöyle bir sıralamaya çalışalım.

1- Ören yerleri olarak tabir ettiğimiz bölgeler genelde harabe alanlar diyebiliriz. Bu harabe alanların içerisinde sikke diye tabir ettiğimiz altın veya gümüş paralar tarihi değer taşıyan nesne veya eşyalar Ayrıca içerisinde veyahut yakın çevresinde mezarlar bulunan yerlerdir. Define nerede olduğuna dikkat edilmeli.

2-  Tümülüs diye tabir ettiğimiz kurallara veya ailesine ait olan mezarlarda yığma tepeler höyüklerde  değerli obje nesne veya tarihi değeri olan para altın gümüş bulunabilir .

3- Define nerede olabilir? Diğer yerlerden biri de tarihi çeşmeler veya su kaynaklarındaki eski insanların eşyalarını saklamak için sıkça kullandığı yerleri dikkatlice incelememiz gerekmektedir.

4- Define olabilecek yerlerden biri de tarihi mezarlardır. Özellikle yapısı farklı medeniyetlere ait alanlarda mezarlarda mezar hediyesi bulunması sebebiyle define için bakılması gereken yerlerden biridir diye düşünüyorum.

Evet arkadaşlar define yerleri olarak tabir ettiğimiz bazı yerlerden sadece dört madde halinde sizlere bilgiler vermeye çalıştık bir sonraki yazımızda olası diğer define yerler hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoş çakalın.