Define Nasıl
Define Nasıl

Bir önceki yazımızda define nerede aranmalı ve define nasıl bulunur sorularına cevap vermeye çalışmıştık. 4 madde ile define olabilecek olan yerlerdeki bazı şeylerden bahsetmeye çalışmıştık. Şimdi ise define olabilecek diğer yerlerden bahsetmeye çalışalım .

Yaşam alanlarının en büyük kaynağı olan su ve su yakınlarında bulunan mağaraların içleri Define için en uygun alanlardan bir tanesidir. Özellikle eşkiyalar tarafından veya Ermenilerin çokça kullandığı alanlar mağaralar ve su yataklarının kenarları olarak değerlendirebiliriz. Çünkü hem kucaklaması daha kolay hem de bulunması zor olan yerler diyebiliriz mağaralar için.

Diğer bir olası define yeri ise roma dönemine ait olan çakıl yığınları arasındaki mezarlardır ki mezarlar içerisinde de mezar hediyeleri bulunmaktadır.

Osmanlı Dönemi’nden öncesinde özellikle Roma döneminde dini mensuplar veyahutta din adamları devletin en üst zirvesindeydi. Bu yüzden dini ayin yapılan kilise tapınak veya Mabetlerde define bulunması yüksek bir ihtimaldir.

Nefine Nasıl Aranmalı Nereye Bakmalıyız

Söylemeden geçmemek lazım ki çok önemlidir. Tarihi köprülerde olası define yerlerinden bir tanesi diyebiliriz. Çünkü eski zamanda yapılan bir mimari yapının altına saklanmış olan bir define, zamanla o köprünün tahrif olması ile o köprünün tamiratı için saklanmış sayılmaktadır. Özellikle tarihi köprüler de olası define yerlerinden sayılabilmektedir.

Ermeni toplumunun sıkça kullandığı eski su kuyuları define yerlerinden bir diğeri olarak sayılabilmektedir.

Diğer define yerlerinden bir tanesi de eski Kale önleri veya civarında bulunan ganimet için oldukça iyi bir alandır. Dönemine göre sikke veyahutta savaş araç gereç ve malzemelerini bu civarlarda bulabilirsiniz

Özellikle yurdumuzun birçok yerinde Osmanlı Devleti’nden daha önce bulunan Roma İmparatorluğu‘ndan kalmış olan definelere rastlamak mümkündür. Çünkü büyük bir medeniyet olan Roma medeniyeti hala günümüzde günyüzüne çıkacak birçok gizemli şeye gebedir.

Evet bu yazımızda sizlere az da olsa define hakkında biraz fikir edinmenize yardımcı olacak kadar bilgi vermeye çalıştık define nasıl arayacağımızı nelere dikkat edeceğimiz hususunda bilgiler vermeye çalıştım ancak sizleri bir hususta tekrar uyarmak isterim bazı bölgeler devlet tarafından sit alanı yani tarihi eser statüsünde değerlendirilerek yasal olarak kesinlikle ve kesinlikle buralarda herhangi bir çalıştırma çalışma ve araştırma yapmamız yasaktır. O yüzden genellikle bu bölgelerde arkeologlar tarafından kazı çalışmaları yapılmakta ve gün yüzüne birçok tarihi eser çıkartılmaktadır. Dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar. Çünkü eğer bir kazı yaparken yakalanırsak çoluk çocuğumuzun rızkını bir anda çöpe atmış kendimiz hapis cezasına çarptırılmış evlatlarımızı babasız büyütmeye çalışmış oluruz. O yüzden define hakkındaki bilgileri bu kadarını sınırlandırmak isterim bir sonraki yazı dizimizde görüşmek üzere hepinize hayırlı günler.