Definecilerin Sorunları
Definecilerin Sorunları

Öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar. Bugün kü muhabbetimizde definecilerin sorunları hakkında konuşmak istiyorum. Hem sorunlar hemde bu sorunlara karşı bulunabilecek çözümleri konuşmak lazım.

Herkesin tek bir hayali var ki bu da güzel bir hazine bulup zengin olmak. Bu söz işitildiğinde kulağa çok cazip geliyor. Bu hayallarin en başında maddi imkansızlıklar gelmekte. Ancak bu iş maalesef o kadar da kolay değil. İnsanın  yaradılış fıtratında hırs ve benim olsunculuk hep vardır. Bu da insanı bazen olumsuz etkiler ve daha fazla şeyler yapmanın yoluna gider. Günümüz de maalesef bilinçli yeraltı kaynağı kullanımı yapılmamakta. Bir çok zorluk ortaya çıkmakta ve bu zorluklar kimi zaman bir çok insanın hayatına mâl olmaktadır. Yetkililerden ricamız definecilerin sesine kulak versinler. En azından kanunsuz iş yapılmaz. Türkiye’de bulunan yer altı zenginlikleri de gün yüzüne çıkar. Şimdi definecilerin sorunlarını madde madde açıklamak istiyorum.

1- Kolluk Kuvvetleri(Jandarma,Polis,Korucu)

Definecilerin sorunlarının başında kolluk kuvvetleri yani jandarma veya polis faktörü var. Tabi burada onların görevlerine bir sözümüz yok. Ancak izinli arama yapmak için o kadar çok prosedür var ki insanları canından bezdiriyorlar. Sonuç olarak insanın fıtratı gereği yasak olan rağbet görüyor. Kaçak ve izinsiz kazı yapma durumu ortaya çıkıyor. Ardından da jandarmaya veya polise yakalanıyorsun. Sonuç ağır ceza da yargılanıyorsun. Sanki tarihi eseri yurt dışına götürürken yakalanan bir mafya gibi muamele görüyorsun. Bu hususta yetkililerden en büyük beklenti bu iş için şeffaflık. Arkeolog yardımıyla eğitimini ver. Resmi sertifikalı defineci belgesi ver. İzin almayı biraz daha kolaylaştır. Bak bakalım o zaman insanlar yanlış yollara giriyorlar mı?

2- Yanlış Bilgiler

Definecilerin sorunlarının diğer kısmını da yanlış ve sahte bilgilerin yer almasıdır. İnsanlar bir umut ile bir şeyler yapmaya çalışıyor alemin delikanlısı da güya yardımcı oluyor. Herkes bir bilgi paylaşımı çabası içinde. Ama çoğu bilgi de gerçeği yansıtmıyor. Bir de cin olmadan adam çarpmaya çalışanlar var ya. Hah işte onlarda güya dedelerinden kalma olduğunu iddaa ettikleri harita vari şeylerin FOTOKOPİSİNİ çekerek insanların ilgi ve merakına sunuyor. Hatta bazen öyleleri de var ki resmen bunları parayla satıyor. Sonuç adam gidiyor yeri buluyor. Bir de adamı jandarmaya yakalatıyor. Gelsin sırada ki müşteri.

3- Doğru Ekipman Sıkıntısı

Definecilerin sorunları sadece bunlarla bitmiyor. Doğru ve güvenilir ekipman sıkıntısı da var. Pirinç çubuklar. Arazi taraması için kullanılan malzemeler, dedektörler. Sürekli sağlam bir ekipman lazım ama bu ekipmanları satanların çoğu sahtekar. Veya dolandırıcı. Son zamanlarda televizyonlarda artan Tv reklamları bunların en somut örneği. Yok şöyle güzel makina böyle güzel makina ver 20 bin lira al bak nasıl gömü buluyon. Sonuç sıfıra sıfır elde var yine sıfır.

4- İşaretleri Çözme

İşaret çözme de definecilerin sorunları arasında. Daha önceden dediğimiz gibi. Yanlış ve kirli bilgi her yerde. Doğru bilgiyi bu işi gerçekten bilinçli yapan insanlar tarafından edinmek lazım. Hangi figür yada sembolün ne anlama geldiğini, karşımıza çıkabilecek tılsımları, işaretin doğru analizini mutlaka yapmak lazım. Sonuç olarak eğer doğru bilgi olmazsa gidilen ve yapılan her kazıdan boş dönme ihtimali yüksektir.

Definecilerin Sorunları Nasıl Çözülmeli?

Definecilerin sorunlarının çözümü tamamen devletimizin insiyatifi altındadır. Daha şeffaf olunması gerektiğini düşünüyorum. Zira burada olan hem yer altı zenginliğinin ortaya çıkarılması hemde ülke gelirine katkı sağlanması. Dün sosyal medyada Sivas’tan bir arkadaş canlı yayın yaptı. Resmen köstebek gibi oymuşlar her yeri. Belli ki çok büyük bir medeniyetin kalıntıları var orada. Be kardeşim el insaf. Yok mu senin arkeologun? Madem sıkıntı çekiyorsun yetiştir. İnsan yetiştir ki bir işe yarasın. En azından kaçak iş yapmaz da ailesinin rızkına engel olmaz. Kurs aç. Sertifika ver. Sonra da gönder onu araziye. Burada şu var bul çıkart getir. Al sana izin. Ama yok olmaz neden yasak. Eğer ki devlet olarak sen bu insanlara yardımcı olmazsan yasak meyva tatlıdır misali insanlar kaçak kazı yapmaya devam edecek. Şimdi buradan soruyorum. Kaç kişi kaçak kazı yapıp da bulduğu gömüyü devlete teslim ediyor. Abi insanların önünü açmak lazım. Adam gibi ver eğitimini ver iznini bak neler ortaya çıkıyor. Bir sürü tarihçi var. Resmi devlet arşivlerinde bir sürü medeniyetin olduğu yazılı.

Son Söz;

Buraya kadar sizin sorunlarınıza tercüman olmaya çalıştım arkadaşlar. Aklaıma bu kadarı geldi. Sizinde çektiğiniz sıkıntılarınız varsa aşağıdan yorum yapabilirsiniz. Definecilik ile ilgili bilgilerini paylaşmak isteyen varsa sitenin en üstünde hikaye gönder menüsünden bize ulaşabilirler. Herkese Hayırlı günler.