Definede ki V İşareti

Bu işaret defineye yön belirlemek için belirlenmiş bir işarettir. Definede ki V İşareti ile Roma rakamlarının V işareti 5 sayısına denk gelsede Definede ki V İşareti‘nin herhangibir sayı ile alakası yoktur. Ayrıca uzaklık veya yakınlıkla da bir ilgisi bulunmamaktadır. Yok efendim 5 adım ilerde gömü var diyenler sadece safsata şeyler söyleyip dururlar. Definede ki V İşareti dikkatlice incelenmelidir.

Definede ki V İşareti hemen her toplumda kullanılmış bir semboldür. Genellikle dere kenarları veya yol kenarlarında karşılaşmak mümkündür. Diğer bir husus ise Definedeki V İşareti’nin büyük çoğunluğu kayaya yada taşa yapılmıştır. V işaretinin iki ucu eğer açık görünüyorsa iki ucunda arasında bir ölçüm yapmak gerekmektedir. Boşluk taraması yapmak için uzak açık olan uç kısmını karşınıza alarak 70 cm olarak açık olan uçlara doğru ilerleyin. Definedeki V İşareti’nde mümkün olduğu derecede ters yöne bakmak en mantıklısıdır.

Definede ki V İşareti

Resimde görüldüğü üzere V işaretinin iki ucu eşit ise açık ağız tarafına doğru alan taraması yapın. Mutlaka balık yılan vs. gibi bir figür ile karşılaşacaksınız. Definede ki V işareti’nin diğeri ise bir kolu uzun bir kolu kısa olandır. Burada ki durum diğerinden biraz daha farklıdır.. V işaretinin uzun olan kol ile kısa kol arasında bulunan uzun tarafın fazlalığı ölçülür. Yine V’nin açık olan yönüne doğru aran taraması yapılmalıdır.

Definedeli V işareti ve Murç Oymasının Çözümü

V işaretinin olduğu ve yanında veya bazı yerlerinde murç oyması bulunursa işimizi biraz zorlaştırmaktadır. Bu murç oyması bize mezar yerini vermektedir. Bu nedenden dolayı murç oymasında bulunan V işaretinin neresinde olduğu çok önemlidir. Bazı durumlarda mezar ve parası ayrı ayrı yerlerde bulunabilmektedir. Bu durumda murç işaretinin olduğu yer mezarı,  V işaretinin olduğu yer ise parayı verir. Özellikle V işareti ermenilere ait bir işaretse  işler iyice karışacaktır demektir. Bu durumda usta definecilerin tecrübelerinden faydalanmakta yarar vardır. Çünkü ermeni gönülerinin çoğunluğunda değişik bir algoritmik hesaplamalar söz konusudur. Özellikle sistemli bir şekilde gömülen gömü ermeniler tarafından acayip tekniklerle şifrelenir.

Buraya kadar anlattıklarımın çoğu define ustası olan bir abimin tecrübelerinden derlenmiştir. Definedeki V işareti ile alakalı daha kapsamlı bilgisi olan arkadaşlar bize yorum yazarak tecrübelerini bizimle paylaşabilirler. Mutlu günler.