Horasan Nedir
Horasan Nedir

Bu yazımızda sizlere Horasan nedir. Horasan nasıl anlaşılır Horasan ne ile yapılır sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız.

ilk olarak Horasanın ne olduğundan bahsedelim. Horasan Biz Türklere has olarak kullandığımız bir harç çeşididir. Belki diğer medeniyetlerde de  kullanmış olsa da Horasan’ı ilk kullanan türklerdir.

Horasan harcı yapılış ve zaman dilimlerine göre farklılık göstermekte yani yıllar geçtikçe yavaş yavaş ileri derecede teknolojiler kullanılarak geliştirilmeye devam etmiştir. Horasan Nedir? İçeriğinde Ne vardır? Horasan’ın içeriğine baktığımızda kireç, tavuk yumurtasının beyazı ve toprak kullanılmakta. Tabi bu Horasan’ın en saf en temiz en düzgün halidir. Ayrıca dayanıklılığını geliştirmek Horasan’ın rengini değiştirmek için bazı maddeler kullanılmaktadır. Bunlar hayvan kılları bitki lifleri veya mermer ve tuğla parçaları olarak nitelendirebiliriz. Buna ek olarak da kum çakıl taşı gibi şeyler de kullanılabilir. Ayrıca renklendirmek için kök boyası ve farklı bitkisel boyalar kullanılmaya çalışılmıştır. Genelde Horasan’ın uygulandığı alanlara doğal görünüm sağlaması için değişik renklendirmeler yapılmıştır.

Tüm bu bilgilere göre hala Horasan Nedir? Acaba Horasan nasıl anlaşılır? Diyorsan açıkçası yazıyı hiç okuma.  Horasan ilk önce bakıldığında gözle fark edilebilecek derecede görünebilen harçlardır. Tabi bazı durumlarda harç ustasının üstün zekası sayesinde Horasan’ın uygulandığı Kaya ya o kadar güzel bir işçilik yapar ki Horasan’ın varlığını bile fark edemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda Horasan’ın varlığını anlayabilmek için çözüm çok basittir.  Elimize geçen o kayanın üzerine bir miktar su dökerek bir müddet bekleyelim.  Horasan Kaya’dan daha farklı olduğundan Kayadan daha geç kuruyacaktır. Böylelikle Horasan kendini ele verecektir.  Ayrıca şüphelenmiş olduğunuz bir kayaya kola veya Porçöz adını verdiğimiz maddelere döktüğümüzde Horasan köpürmeye başlayacaktır. Böylelikle çok rahat bir şekilde Horasan’ın varlığını bulabilmiş oluruz.

Horasan Nedir? Yazımızın sonuna ilave olarak Dikkat!!!

Kıymetli dostlar lütfen kazılarınıza dikkat edin. Evladınızı, eşinizi düşünün. Eğer ki siz giderseniz onlar çok yalnız kalacak. Lütfen dikkatli olun ve asla hırs yapmayın ki yüzünüz gülsün.

Bu yazımızda sizlere Horasan Nedir? Ne olduğundan bahsetmiştik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.