Eski Mısır Medeniyeti sandığımız kadar yakın bir tarihe sahip değil. Son dönemlerde özellikle Orta Doğu Savaşlarıyla karşılaştığımız Mısır Medeniyeti sanılanın aksine çok eski zamanlara dayanmaktadır. Öyle ki yazıdan tutunda şu anda kullandığımız bir çok icat ve buluş Eski Mezopotamya ve Mısır Medeniyet’ inde kullanılmaktaydı.

Mısır Medeniyeti sadece zamanlarında değil, aynı zamanda modern dünya için de kullanılan, en yararlı ve gizemli icatlardan bazılarıyla bizlere ışık tuttular.  Diş macunu, takvim, makyaj ve pulluk gibi tarım araçları gibi günlük yaşamın özleri ilk olarak antik Mısır Medeniyeti’ nde icat edilmiştir. Şimdi sırasıyla günümüze kadar uzanan Mısır Medeniyeti icatlarını inceleyelim.

Mısır Medeniyeti ‘nin 10 Önemli Buluşu

1. Mısır Piramitleri

Mısır Medeniyeti

Piramitler, belki de eski Mısır’ın en tanınmış icatlarından biridir. Piramitler, Mısırlılar tarafından ‘mr’ veya ‘mir’ olarak adlandırıldı ve merhum Firavun için kraliyet mezarı olarak görev yaptılar. Kral Zoser için inşa edilen, en eski Mısır piramidi MÖ 2667-2648 tarihleri arasında  yapılmıştır.

Ayrıca bizim için bilinen ilk anıt taş binadır. Üçgensel bir nokta oluşturularak yapılan, yükselen dörtgen bir taban ile, yapılan piramitler ruhun tekrar geri dönebileceği düşüncesiyle inşa edilmiştir.

Halen Mısır’da 70’in üzerinde piramit var. Bu piramitler o zamanların en büyük tapınak merkezleriydi. Snofru hükümdarlığının Dördüncü Hanedanı döneminde, bugün bilinen ilk piramit inşa edildi.

Antik dünyanın 7 Harikasından gelen son ayakta duran yapı olan Giza’daki Büyük Khufu Piramididir.13 dönümlük bir tabanı kapsamakta ve 2.300.000 taş bloktan oluşmaktadır.

2. Mısır Takvimi

Mısır Takvimi

Eski Mısır Medeniyeti Güneş Takvimini icat eden ilk medeniyettir. Buna göre 1 yıllık zaman dillimi 360 gün olarak kabul edilir. Her ay 30 günden oluşurdu. Ayrıca her 4 yılda 1 defaya mahsus olmak üzere günlere 5 gün ilave edilir. Ve o dönemim hasat mevsiminde 4 yılda 1 kez olmak üzere dini bir bayram olarak kullanılırdı.

3. Güneş Saati

Güneş Saati

Sümer kültürünün güneş günü veya güneş saatini icat ettiği öngörülür. Ancak sümerlerin tarih sahnesinden erken silinmesi bu tezin çürümesine neden oldu. Arkeolojik kazılarda M.Ö 1500’lü yıllara denk gelen Obelisk yani Dikilitaş olarak kullanılan saat Mısırlılar tarafından icat edilmiştir. Bu saat gölge üzerine düşerek zaman çizelgesini oluşturmaktaydı.

Gölgenin hareketleriyle sabah ve öğlen saatleri birbirinden ayrılabiliyordu. Hayatta kalan en eski güneş saati, 2013 yılında Krallar Vadisi’nde (MÖ 1550 – 1070) keşfedildi.

Mısır güneş saati, bir gün sabah ve akşam olmak üzere iki alacakaranlık saatiyle 10 bölüme ayrıldı.Sabahları gölgeler doğu ve batı yönündeyken öğleden sonra ters yöne çevrildi.

4. Diş Macunu ve Diş Fırçası

 Diş Macunu ve Diş Fırçası

Belki çok ilginç gelebilir ama Mısır Medeniyeti ilk kez diş macununu kullanan medeniyetti. Yenilen ekmek ve et ürünlerinin fazlalığı nedeniyle dişleri temiz tutma çabası başlamıştır.

Diş fırçalarını genellikle kurumuş dalların uçlarını yıpratarak kullanırlardı.  Mısırlılar ayrıca öküz tozu, kül, yanmış yumurta kabuğu ve ponza tozuyla yapılan diş macunu da icat ettiler.

Mısır’da ağız kokusu, kötü sağlık belirtisi idi. Daha sonraları yapılan macun bal ile kaynatılmış ve topaklar halinde şekillendirilmiş bir tutam, mür ve tarçın kombinasyonunu içeriyordu.

5. Pulluk

Pulluk

Tarihçiler pulluğun MÖ 4000 yıllarında Mısır ve Sümer uygarlıklarından kaynaklandığını düşünüyorlar.  M.Ö 2000’li yıllarda yani günümüzden tam 4000 yıl öncesinde Mısırlılar pulluklarını öküzlere başlamışlardır. Hayvanların boynuzlarına bağlanan pulluklarla iş yapmak epey zor olmuştu. Bu durum hayvanlarda kötü etkiler göstermeye başlayınca Mısırlılar öküzlerin bedenlerine bağladıkları kayışlar ile tarım yapmaya devam etmişlerdir.

6. Traş, Saç Kesimi ve Peruklar

Saç Kesimi ve Makyaj

Antik Mısır’da icat edilen traş, saç kesimi ve peruklar, modern dünyada bile yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkenin kavurucu sıcağı nedeniyle, uzun tüyler ve sakallar insanları rahatsız etti ve Mısırlılar ya sakallarını kestirdiler ya da başlarını traş ettiler ve düzenli olarak cilt bakımını yaptılar. Temiz traşlı olmak, tarihlerinin büyük bir kısmı için modaya uygun olarak kabul edildi.

İlk traş ekipmanı, daha sonra bakır kanatlı traş makinesiyle değiştirilen ahşap saplı bir dizi kısa taş bıçak içerir. Bu da berberlik mesleğini doğurdu. Mısırlılar saçlarını kestirirken de kafalarında saç varken bile peruk kullandılar. Zaman zaman peruklar da sosyal statünün bir işaretiydi. Koyun yünlerini kullanarak sahte sakal ve peruk ürettiler.Mısır tanrıları daha uzun ve lüks sakallara sahip olduklarına inanılıyordu.

7. Makyaj

Makyaj

MÖ 4000 yıl önce , Mısırlılar makyaj ve kozmetik ürünlerini icar ettiler. Genellikle sosyal statülerinden bağımsız olarak kullandılar.

Göz makyajı için, siyah bir merhem üreten Mısırlıllar daha sonra Galen adı verilen bir kuş türünü kullanarak Yeşil Göz makyajını üretmişlerdir. Kına, sarı ve turuncu tırnakları boyamak için kullanıldı. Eski Mısırlılar makyajın büyülü olduğuna ve hatta iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı. Örneğin göz makyajı, nazardan korunmak ve gözlerini enfeksiyondan korumak için giyilirdi. Makyaj ve kozmetik ürünlerini saklayan kaplar da icat edildi.

8. Papirüs Levha

Papirus Levha

Papirüs levhası, antik çağda bir yazı yüzeyi olarak kullanılan kalın bir kağıda benzer. İlk papirüsün eski Mısır’da kullanıldığı düşünülmektedir.

Djema denilen bitki Nil Nehri kıyılarında bol miktarda bulunmaktaydı. Kesilen bitkiler toplanıp kurutulup rulo haline geldikten sonra papirüs haline getirilirdi.

Mısır’daki papirüs üretiminin tarihi, MÖ 4. binyıla kadar uzanmaktadır. Kağıdın en eski kanıtı, 2012 ve 2013 yıllarında Kızıldeniz kıyısında, Wadi al-Jarf’da bulunan eski bir Mısır limanında ortaya çıkarılmıştır.

Bulunan bazı Papirüs tabakasında ilahiler, dini metinler, mektuplar, aşk şiirleri gibi edebi eserler yazılıdır.

9. Siyah Mürekkep

Siyah Mürekkep

Papirüs ilk olarak eski Mısır’da bir yazı malzemesi olarak kullanılmıştır. Rulolara yazmak için çoğunlukla siyah ve kırmızı mürekkep kullandılar. Siyah mürekkep genellikle hiyerogliflerin veya heretik metnin harflerini yazmak için kullanılır ve çoğunlukla karbon siyahıdır.

Bu mürekkep türü çok serttir ve üzerinde yazdığı papirüsün yazısı bozulmazdı. Eski zamanlarda, papirüs üzerindeki siyah yazıyı oluşturmak için odun kömürü veya kurum kullanılmıştır. Yağ veya odun yakılır daha sonra ortaya çıkan kalıntı ezilir ve mürekkebi oluşturmak için suyla karıştırılırdı.

10. Yazma

 

Mısırlılar konuşulan dillerini kodlanmış bir yazı biçimine dönüştüren ilk uygarlıklardan biriydi. Eski Mısırlıların inanışlarına göre yazı Tanrı Thoth tarafından icat edildi ve böylece ‘tanrıların sözleri’ betimlenmiştir.

Yazıların daha eski şekli, piktogramlar biçimindeydi. Çoğu yazı sistemi başlangıçta resimlerle gelişti, ancak resimlerin anlamı soyut biçimlerde değiştirildiği için kayboldu.

Mısırlıların yazıları hiyerarşiye dönüşürken, hiyeroglif resimleri özgün tarzlarında kasıtlı olarak korudular.

Mısırda yazı M.Ö 3500’lü Yıllara kadar uzanmaktadır.  En son hiyeroglif yazıtlarından biri, MS 396 yılında Philae’deki bir tapınağın giriş kapısında yapılmıştır.

Hiyeroglif senaryo, tapınak ve mezarların duvarlarındaki resmi yazıtlar için kullanılmış ve günlük yazılarda hiyerarşik bir yazı kullanılmıştır. Bazıları basit anahatlar olsa da, gliflerdeki bazı yazıtlar renkleri dahil olmak üzere çok detaylı bir şekilde yazılmıştır.

Sonuç olarak;

Mısır Medeniyeti son dererce gizemlerle dolu bir medeniyettir. Bugün sizlere Mısır Medeniyeti ‘nin bir çok gizemli yönünü sizlere paylaşmaya çalıştım. Bir sonraki yazımmızda görüşmk dileğiyle.

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz