Zannettik ve Yanıldık

Zannettik ve yanıldık. Pişmanlık duyduk mu? Belki… Ama karşımızda ki insana karşı ne denli bir suç işledik farkında bile olmadık. Sadece zannettik… Hunharca doğruluğunu araştırmadan hüküm verdik. Bir hakim edasıyla. Yetti mi? Tabi ki hayır. Yetmedi. Doymadık. Zannettiklerimizi gittik bir başkasına anlattık. Ondan onay almak istedik. Kesin öyle dedik. Ama yanıldık….

Kıymetli kardeşlerim. Allah C.C Hucurat Suresinde bu konu ile alakalı bizleri uyarmakta.  Hucurat Süresi’nin 12. Ayeti’nin mealini lütfen dikkatle okuyun.

Bize sesleniyor Allah C.C. Diyor ki EY İMAN EDENLER. Kim bu iman edenler bizleriz. Devamında ise bize bir emir var. “Zannın bir çoğundan sakının” diyor. Hemen ardından da bize bir uyarıda bulunuyor. Zannın bir kısmının günah olduğunu. İnsanların birbirleriyle olan münasebetlerinde dikkatli davranmamızı öğütlüyor Allah C.C. Birbirimize ait herhangi bir kusuru veya kişisel mahremiyeti araştırmamızı söylüyor. Bir uyarıda daha bulunuyor Allah C.C. “Birbirinizin gıybetini yapmayın.”

İşte can alıcı nokta da tam olarak burası. Zannettik ve kesin öyledir dedik. Ama yanıldık. Din kardeşimizin günahına girdik. Zannettik ve kendimize en büyük kötülüğü yaptık. Sadece kendimize yaptığımızı düşünsek bile karşı tarafa verdiğimiz zararın farkında bile olmadık. Ne oldu. Gıybetini yaptığın insan hakkında diğer insanlar da acaba öyle mi? diye sormaya başladı. O bir başkasına anlattı. Hemde ilaveli olarak. Sonra diğerdi daha bir başkasına. Sonuç? O şahsın kulağına geldiğinde ortada yalan yanlış kirli bir bilgi ve ona inanan bir çok insan. 

Zannettik ama öyle inandık…

Her şeyi bildiğimizi zannediyoruz ancak cehaletin zirvesinde olduğumuzun farkında bile değiliz. Allah gıybet etmeyin buyurduktan sonra gıybetin ne kadar çirkin bir şey olduğunu söylemek için “Ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı?” buyuruyor. Ne oldu mideniz bulandı değil mi? Ölmüş insan etini yemek kadar iğrenç olan bu gıybet ve zanları maalesef her gün yapar hale geldik.

Kadınlara Haksızlık Etmeyin

Buradan bir uyarı yapmak istiyorum. Herkes kadınların sürekli çok konuştuğunu ve en fazla dedikodu ile gıybeti onların yaptığını söyler ama yanılırlar. Maalesef en fazla dedikodu ve gıybeti erkekler yapıyor. Her hangi bir kahveye girin mutlaka birbirinin arkasından laf eden bir sürü insanla karşılaşacaksınız. Dahası gıybet ettikleri insan yanlarına geldiğinde hiç bir şey olmamış gibi davranarak “vay sen mi geldin?” gibi kelimeler ile alay edercesine insanlarla muhatap olmak da cabası. En azından kadınlar olduğu gibi davranabiliyor. 

Dilinizi Tutun Artık

Yazımızın son kelamını yaparken, mutlaka ama mutlaka dilimizi tutmamız lazım. Aksi taktirde dilimiz yüzünden başımıza gelmeyen kalmayacak. Sonradan üzülüp ağlamanın sızlamanın bir faydası olmayacak. Dahası kul hakkına girdiğimiz için de ayrıca hesaba çekileceğiz ve böylece belki de cehennem yolu gözükecek. Allah muhafaza. Rabbim doğruyu konuşmayı ve yanlış işler yapmaktan cümlemizi muhafaza eylesin… Amin…

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık