1. Anasayfa
  2. Bilimsel

Karanlık İnternet Nedir?

Karanlık İnternet Nedir?
karanlik-internet-nedir
0

Karanlık İnternet ; Günümüzde yediden yetmişe her birey interneti aktif bir şekilde kullanmaktadır. Hatta durum öyle bir hal almaktadır ki internetsiz geçirilen tek bir gün bile kalmamıştır. İnterneti sosyal medya, video izlemek, müzik dinlemek, film izlemek, ödev yapmak, alışveriş yapmak, araştırma yapmak ve kitap okumak gibi bir çok amaç için kullanmaktayız. Aklınıza gelip gelebilecek her türden bilgiyi internet aracılığı ile edinmeniz mümkündür.

Bu işlevlerden yola çıkıldığında zaman öldürmek, göz yormak gibi sorunların dışında faydalı bir araç gibi görünüyor olabilir. Bunun nedeni ise kullandığımız daha doğrusu ulaşabildiğimiz internet ağının, toplam ağın sadece yüzde onu olmasından kaynaklanmaktadır. Buna rağmen bu yüzde onluk dilim içerisinde bile birçok sıkıntı yaşatabilecek siteler mevcuttur. İyi amaçlara hizmet eden sitelerin dışında, dolandırıcılık amacı ile kurulmuş bir çok site, insanları tuzağa düşürmenin yollarını aramakla beraber her geçen gün bu amaçta hızla ilerlemektedir.

Karanlık İnternet Deep Web

Bazılarınız bu adı duymuş olsa da duymayanlar için açıklamak gerekirse, deep web internet ağının tahmini yüzde doksanını kapsayan derin ağ anlamına gelen kısımdır. Bu ağın içerisinde yer alan sitelerin genel ismi ise dark web yani karanlık ağdır.

Deep web bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlarda kullanılan sıradan arama motorları ile ulaşılabilecek bir site halinde değildir. Bu ağa ulaşım için bilgisayarınıza tor browser adlı dosyayı indirdikten sonra kurulum aşamasını tamamlamalısınız. Ardından açılan sayfa ile deep web erimini sağlayabilirsiniz. Android cihazlar için deep webe giriş şu şekildedir: uygulama indirme bölümünden orbot tor proxy adlı uygulamayı ve orfox: tor browser for android adlı uygulamayı indirdikten sonra orbot tor proxy adlı uygulamayı başlatıp arama yapmak içinde orfox: tor browser for android adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.

Karanlık İnternet Deep Web İçinde Neler var?

 

Deep webin içeriğine göz atıldığında işin karanlık yüzü ortaya çıkmaktadır. Bu internet ağının içerisinde kiralık katiller, uyuşturucu ticareti, seks ticareti ve bir çok rahatsız edici bilgi, görsel ve videoya ulaşmak mümkün. Deep web ağını kullanan bir çok kullanıcı, kötü amaçlarla ağı kullanmakta ve sansürsüz şekilde istediği her bilgiyi yayınlayabilmektedir. İşkence görüntülerinden tutup, ölü ile cinsel ilişkiye kadar uzanan geniş bir alana sahip olan bu deep web ağı, merak edip giren normal insanlar için bazen tehlikeli hale gelebilmektedir.  Deep webe girmek için kullandığınız cihazı gizli modda kullansanız bile, kötü amaçlı kullanıcılar işledikleri suçlara araç olarak sizin bilgilerinizi hatta cihazınızı kullanabilirler. Bu nedenle deep web ağını kullanmak, istenmeyen sonuçlar meydana getirebilir.

Deep web ağında kullanılan para birimi; bitcoin’dir. Bu para birimi dolar veya türk lirası baz alındığında zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Yani sabit bir kuru bulunmamaktadır. Deep web deki paralar ile kiralık katil tutulabilir ya da yasa dışı alışveriş yapılabilir. Satışı yapılan bir çok markanın piyasadaki ürünlerinin sahtelerini, deep web internet ağında bulmak mümkündür. Deep web internet ağında aynı zamanda chat da yapabilmek mümkündür. Katmanlar halinde karşımıza çıkan deep web in her katmanı farklı bilgiler bulundurur. Ve geçilen her katman da daha da derine inilir, yani daha karanlık olan alana.

İnternetin karanlık yüzü, yazının başlarında yer aldığı gibi genel internet ağının yaklaşık yüzde doksanını kapsamaktadır. Bizlerin kullandığı yüzde onluk dilimle kıyaslandığında buz dağı örneğinde olduğu gibi bir oran karşımıza çıkmaktadır. Farklı dil ve dinlere mensup kişilerin kullandığı bu ağa erişim çok kolay gibi görünse de ağın içerisinde arama yapmak ve bir şeylere ulaşmak oldukça zordur.

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir