1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Atatürk’e Hint Mihracesinin Hediye Ettiği Gizemli Seccade

Atatürk’e Hint Mihracesinin Hediye Ettiği Gizemli Seccade
0

Yıl 1929. Hintli bir mihrace Atatürk ile görüşmek istediği için, cumhurbaşkanlığına randevu için müracaat eder. İsteği kabul görür ve mihraceye randevu verilir. Atatürk ile mihrace görüşür ve görüşme esnasında mihrace Atatürk’e bir seccade hediye eder. Seccade ipek ve Hint işidir. Seccade Atatürk İstanbul’a geldiği zamanlar kaldığı Pera Palas’ın 101 numaralı odasına yerleştirilir.

İstanbul’da Taksim’de Tepebaşı’nda bulunan otel 1892 yılında Fransız Mimarı Alexander Valley tarafından inşa edilmiştir. Yapıldığı dönemin ileri teknolojisine sahip otelde asansör bile bulunmaktadır. O zamanın en kıymetli ve görkemli eşyalarını otelde bulmak mümkün. Çok ünlü konuklar ağırlayan ve tarihi kararların alındığı bir yer olma özelliğine sahip olan Pera Palas aynı zamanda gizemi çözülememiş bir seccadeye ev sahipliği yapıyor. Atatürk’ün kaldığı ve seccadeye ev sahipliği yapan oda bugün müze olarak kullanılmakta.

Peki bu ipek seccadenin gizemi neresindedir. Gizem seccadenin desenlerinde saklı. Üzerinde değerli taşlar bulunan ve altın sırmalı iplikler kullanılarak hazırlanan ipek seccadede 20 santimetre çapında bir saat motifi bulunmaktadır. Ve bu saatin akrep ve yelkovanı zaman olarak 09: 07 yi göstermektedir. Bu gizem araştırmacılara göre Atatürk’ün beyin ölümünün olduğu saati göstermektedir. Seccadenin gizemi bununla bitmiyor. Yan yana sıralanmış bir şekilde işlenmiş 10 tane kasım patı çiçeği gizemi daha da arttırıyor. Bu on tane kasımpatının 10 Kasım’ı sembolize ettiği düşünüldüğünde, gizemin varlığı ortaya çıkıyor. Kimliği hala belli olmayan Hintli mihracenin Atatürk’e bu seccadeyi neden hediye ettiği bilinmiyor. Atatürk’ün ölüm tarihi ve saati önceden nasıl bilinebildi, bu da henüz gizemi çözülmemiş bir konu olarak cevap bulmayı bekliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir