1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Caral uygarlığı nasıl yok oldu? Caral uygarlığı tarihi

Caral uygarlığı nasıl yok oldu? Caral uygarlığı tarihi
0

Caral uygarlığı Güney Amerika’nın en eski uygarlığıdır. Peru’ya bağlı And Dağları eteklerinde 5000 yıl önce kurulmuştur. Bölgeye yerleşimin milattan önce 3000 -2600 yılları arasında başladığı tahmin edilmektedir. Bölgenin en kalabalık zamanında 20.000 kişinin yaşadığı düşünülmektedir. Perulu bir arkeolog tarafından 22 yıl önce tekrar keşfedilmiştir. Perulu arkeolog Ruth Shady, caral halkının Peru’nun dağlık bölgelerinden, sahil kesiminden ve Amazon’dan gelen insanların karışımından oluştuğunu söylüyor. Arkeoloğa göre bu uygarlık tıp mühendislik ve gök bilimi dallarında oldukça ilerlemiştir.

Caral uygarlığı yerleşimi ve gelişimi

 5000 yıl önce kurulan bu uygarlık dünyanın en büyük sıradağlar kıyısına ve 1.556 kilometre uzunluğundaki And Dağları’nın eteklerine kurulmuştur. Caral uygarlığı tarih için büyük önem taşımaktadır. Caral uygarlığı savaşıp topraklarını büyütmek yerine tek başına gelişip sanata gök bilimine ve dine önem vermeyi tercih etmişlerdir. O dönemde yazı henüz bulunmadığı için iplere düğüm atarak önemli bilgilerini bu şekilde kayıt altına almışlardır. Quipu adını verdikleri ip bağlama yöntemiyle bazı istatistikleri, nüfus sayımını, ambarlardaki stok sayılarını, hayvan miktarlarını, vergilerini, depolarına giren mal giriş çıkış sayılarını kayıt altına alıyorlardı. Balıkçılık ve sulak alanlarda yaptıkları tarım işleri en önemli geçim kaynaklarıydı. 

 Sahip olduğu 6 geniş piramiti ile karışık ve anıtsal bir görüntüye sahip olan bölge 620 hektarlık bir alanda hüküm sürmüştür. Caral halkının en belirleyici özelliği dünyadaki hiç bir ülkeden her hangi bir bilgi alışverişi yapmamasıydı. Caral uygarlığı şiddet ve savaştan hep uzak kalmıştır. Sürekli çalışan ve huzurlu bir halktan oluşuyordu. Antik kentte silah ve kopuk insan iskeletlerine rastlanmamıştır. Uyuşturucu ve afrodizyak olduğu tahmin edilen maddelerin kullanıldığını düşündüren bulgulara rastlandı.Antik kentte balina iskeletinden yapılan sandalyeler, akbaba ve pelikan kemiklerinden yapılan flütler, lama ve geyik kemiklerinden yapılan kornetler, taş boncuklardan yapılan kolyeler ve dokuma tarağı ile bitkilerden yapılan çantalar bulundu.

 Caral uygarlığı nasıl yok oldu?

 Caral uygarlığı 3600 yıl önce yok olmuştur. Bu uygarlığın yok olmasına doğal afetler sebep olmuştur. İklim değişikliği ve depremler caral uygarlığını yok etmiştir. 7 şiddetinin üstündeki depremlerin sebep olduğu toprak kaymalarının piramitleri eğdiği ve zarar verdiği görülmüştür. Fırtınaların eşlik ettiği şiddetli yağmurlar sel baskınlarına sebep olmuştur. Caral uygarlığının en önemli geçim kaynaklarından olan tarım, yağış ve sel baskınlarından olumsuz etkilenmiştir. Bölge caral halkı için yaşanamaz bir hale gelmiştir. Fırtınaların sürüklediği kum ve tortular kuraklığa sebebiyet vererek bölgeyi etkisi altına almıştır. Fırtına, sıcaklık, deprem, toprak kayması, ve şiddetli yağış böylesine gelişmiş bir uygarlığı yok etmiştir. 

 

Antik kentte caral uygarlığına ait olan çamurdan yapılmış 3 adet heykel bulundu. Bu heykellerin sembolik anlam içeren bir adağa ait olduğu tahmin ediliyor. Peru’nun kuzeyinde olan Vichema antik şehrinde bulunan heykeller bir yapının içinde hasırdan yapılan bir sepetin içindeki başka bir sepetin içindeki hazır sepetin içinde bulundu. hasır sepetin içindeki heykellerin yüzlerinin birbirine dönük olması dikkat çekiciydi. Heykellerin bir bina inşa edilirken temelinde kullanıldıkları tahmin ediliyor. Bulunan üç heykelin bakanlık heykeli olduğu düşünülüyor.

 Bu heykellerin ikisi kadın biri erkek figürüdür. Erkek heykelin saçları hardal sarısı renge boynundaki kolye ise kırmızı renge boyanmıştır. Kadın heykelin saçları kırmızı dudakları ise siyah renk ile boyanmıştır. Son heykel olan diğer kadın heykel ise diğerlerinden farklı olarak 28 parmağa sahiptir. Bu kadın heykelin rahibeyi temsil ettiği tahmin ediliyor. Beyaza boyanmış yüzüne kırmızı noktalar eşlik eden bu figürün saçları siyah, alnı kırmızı ve boncukları siyah kırmızıya boyanan kolyesi ile dikkat çekiyor. Ayrıca kuş tüyü ile kaplanıp kumaşa sarılmış halde bulunan vücutsuz iki kadın heykeli vardı. 

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir