1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

İnsan ve Şeytan

İnsan ve Şeytan
0

Tarihin en büyük dönüm noktasıdır aslında İnsan ve Şeytan. Amansız mücadelenin bir başlangıcıdır İnsan ve Şeytan’ın cennetten çıkarılması. Ademoğlunun en büyük imtihanıdır bu mücadele. Allah Celle Celalühü ilk imtihanı cennette ki meyve ile yaptı insana. Şeytanın imtihanı ise Hz. Adem’e secde idi ve ikisinin de imtihanı hatalar ile başladı. Biri secde etmem dedi. Kibrine ve gururuna yenik düştü sonuç olarak cennetten kovulup lanetlendi. Biri yasak olan meyveyi yemekle hem edep ve haya perdesi düştü hemde cennetten kovularak yeryüzüne indirildi.

İşte İnsan ve Şeytan‘ın amansız mücadelesi böyle başlamıştı. Biri gururunun esiri olmuş ve meleklerin en büyüğü iken zelil hale gelmiş. Bir diğeri ise söz dinlememenin cezasını çekmek için dünyaya gönderilmişti. Yer yüzünün milyonlarca yıl süren ve kıyamete kadar devam edecek olan savaşı böylece başlamış oldu.

İnsan ve Şeytan… Sanki iki zıt kutup gibi aslında. Biri ak biri kara veya biri iyi biri kötü. Her nasıl nitelendirirseniz. Kur’an-ı Kerim’de bir çok ayette şeytanın Ademoğulları’nın en büyük düşmanı olduğu belirtilmektedir. Onun hile ve tuzaklarına karşı çok dikkatli olmamız gerektiği anlatılmaktadır. Nice kavimlerin şeytanın oyunlarına nasıl kandıklarını ve nice peygamberinde şeytanın tuzaklarından nasıl kurtulduğu anlatılmaktadır.

İnsan ve Şeytan Neden Hep Kavga Ederler?

Açıkçası İnsan ve Şeytan neden kavga ediyor veya ederler dememiz doğru değildir. Çünkü şeytan Allah’tan kıyamete kadar müsade almış ve onları Allah’ın yolundan var gücüyle döndürmeye çalışacaktır. Bu ayet ile de sabittir. Bu nedenle kavga ederler dememiz çok doğru olmaz. Bizler Ademoğlu olarak bu dünya da Allah’ın emrettiği gibi yaşayarak Allah’ın bize vaad ettiği cenneti kazanmak için çalışmakla mükellefiz. Tabi ki bu yolda mutlaka önümüze ağır imtihanlar çıkacaktır. Ancak bu olumsuzlukları geçecek bilgi ve iradeyle hem kendi nefsimize hemde şeytana karşı gaip gelmemiz kaçınılmazdır.

Bugünkü yazımızda İnsan ve Şeytan’ın mücadelesinin başlangıcına kısaca değinmeye çalıştık. Allah nasip ederse ilerleyen günlerde de Şeytanın insana kurduğu tuzakları anlatmaya çalışacağız. Şimdilik bu yazımız bir giriş mahiyetinde olsun. İlerleyen zamanlarda çok şey konuşacağız.

Allah’a Emanet Olun…

Selam ve Dua ile…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir