Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri
0

Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri olarak başlığını attığımız bu yazımızda sizlere Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

1. Bermuda Üçgeni, Atlantik Okyanusu

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Yüzyıllar boyunca Bermuda Üçgeninin sularından çıkmış olan kayıp denizciler ve kayıp gemiler, uçakların düşmesi ve hatta insanın kaybolması gibi hikayeler ortaya çıkmıştır.

Yarım milyon kilometreden fazla geniş alan Devil’in Üçgeni olarak da bilinir ve neden bu kadar çok yolcunun ortadan kaybolmasına neden olduğuyla ilgili teoriler bolca bulunur.

Bazıları, pusulaları rotadan fırlayan manyetik anomaliler olduğunu, diğerlerinin tropikal siklonların sorumlu olduğunu ve bazılarının hiç de gizem olmadığını söylüyorlar! Bugün, bölgeyi ziyaret etmek, güneşin sıçradığı Türk ve Caicos adalarının güneyde ve kuzeyde Bermuda’nın koylarında yer almasıyla, düşünebileceğinizden çok daha keyifli olabilir.

2. Banff Springs Oteli, Kanada

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Timberline Lodge of Stephen King ve Stanley Kubrick’in The Shining adlı eseriyle birlikte, Banff Springs Hotel of Canada’nın hayalet hikayeleri ve gizemli olaylardan oluşan bir ev olduğu söyleniyor.

Yerel halk, 873 numaralı odadaki soğukkanlılıkla öldürülen bütün bir ailenin masallarını anlatıyor. Diğerleri, ince havaya dönüşen yeniden kapı açan kapıcılardan bahsediyorlar.

3. Transilvanya, Romanya

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Sylvan tepeleri ve sisli tepeler, kilise çanlarının kandırılması yankısı ve Sibiu, Brasov ve Cluj gibi taşlarla inşa edilmiş ortaçağdan kalma çan kuleleri, Romanya’nın tam kalbindeki bu geniş bölgenin ürkütücü atmosferine katkıda bulunuyor.

Ama ürpertileri gerçekten getiren ve omurgaya çarpan bir yer: Bran Şatosu.

Taret tepesinde bulunan kale, Gotik kulelerin ve gargoyle-biberli çatının bir tepesindeki Wallachia’nın kenarındaki ormanlardan yükseliyor.

Bölgeyi Gizemli klan en önemli şey ise Kont Dracula.

4. Çarpık Orman, Polonya

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Polonya’nın  Szczecin kentinin hemen güneyinde, Almanya sınırının batısındaki 400’den fazla çam ağacının çarpık gövdesi herkesin dikkatini çekiyor.

Tüm orman dik olarak görünürken burada ki ağaçlar gövdeden neredeyse 90 derecenin üzerinde eğilmiş görünüyor.

5. Bhangarh Fort, Hindistan

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Anlatılanlara göre bir cadı kalede yaşayan prensese deliler gibi aşık olur. Ve bir plan yapar. Kendine aşık etmeye çalıştığı prenses ölünce de bu kale lanetli bir kale olarak anılmaya devam eder.

6. Skirrid Mountain Inn, Galler

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Güzel Brecon Beacons Milli Parkı’nın (Galler’in daha az bilinen, güney sıradağları) doğu ucundaki yükselen fells ve liken lekeli taş köyler arasında yer alan The Skirrid Mountain Inn, Gaelic ulusunun geçmişinin gizemli hikayeleriyle dolu.

Bazıları, Henry IV’e karşı Galce direnişinin kahramanı Owain Glyndŵr’ın bayrağı altında asi savaşçıların toplanma noktası olduğunu söylüyor. Diğerleri, bir zamanlar suçluların sadece ölüme mahkum edilmekle kalmayıp aynı zamanda asılsız sözde Hakim Yargıç George Jeffreys’in komutası altında asılı olduğu bir mahkeme olduğunu iddia ediyorlar.

7. Londra Kulesi, İngiltere(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Kralların kafa karıştırması, devlet düşmanlarının hapsedilmesi, Tudors’tan Elizabethans’a politik işlemlerin planlanması; Londra’nın kuzey kıyısındaki eski kalenin krenulasyonları arasında karanlık ve gölgeli her şey yolunda gitti.

Perili ve gizemli olayların hikayeleri, sarayın mezardan uzamasının yapımını engellediği söylenen Thomas Becket (şehit bir aziz) ile başladı.

Ancak, en büyük karışıma neden olan bir Kraliçe Anne Boleyn’in görünüşüdür – başsız vücudu 1530’larda Henry VII’nin emriyle öldürüldüğü yer tarafından gizlenmiş olarak görülür!

8. Ebedi Alev Şelalesi, Amerika Birleşik Devletleri

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir şelale görenleri hayrete düşürüyor. Şelaleden akan su değil ATEŞ.

9. Zengin Yapısı, Moritanya

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Muazzam Sahra Çölü’nün kalbi boyunca bir dönek gibi dönen ve dönen bir kasırga gibi, Moritanya’nın derinlerindeki büyük Richat Yapısı gerçekten gizemli bir şey . Bilim adamları, yıl boyunca mükemmel dairesel halka şeklindeki halkaların nasıl ulaştığı konusunda şaşkınlığa düştüler.

Bazıları yüzyıllar boyunca asteroid etkisi olduğunu düşünür.

10. Nazca Çizgileri, Peru

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Güney Peru’nun tozlu çöl manzaraları boyunca yollarını kasıp kavuran Nazca Lines, Güney Amerika’nın tümünde en esrarengiz ve müthiş tarih öncesi kalıntıları arasında yer alıyor.

Şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde, hiç kimse eski Nazca halkı tarafından neden yapıldığını bilmiyor.

Nazca Çizimleri Hakkında Detaylı Bilgi Al

11. Highgate Mezarlığı, İngiltere

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Eğer gezen sarmaşıklar ve sarmaşık sürgünler, parlayan meşe ağaçları ve Londra’nın Highgate Mezarlığı’nın lichen lekeli mezar taşları arasında gezinmeyi tercih ederseniz, dikkatli olun: Bu, Birleşik Krallık’taki en çok görülebilen tek yer olarak kabul edilir (Londra Kulesi) ihmal edilmiş, tabii ki). Burada gölge büyümesi, çukurlardan gülme gargoitleri ve uzaktaki mezarların sonsuz satırları arasında saklanan yaşlı melek figürleriyle kanı bükmek için kesinlikle yeterlidir.

Bazı hayalet gözlemcileri Gotik oymalar arasında dolaşan görüntüler gördüklerini söylüyor.

Diğerleri vampirlerin orada gölgelerde bulunduğunu bildiriyor.

12. 51.Bölge , Amerika Birleşik Devletleri

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Bu listede yer almayan komplo teorisyenleri için bir mıknatıs olan Alan 51, yıllardır UFO avcılarına ve karada yaşayan meraklılara ilham kaynağı oldu – hatta 1996 yılında Roland Emmerich’in uzaylı zengin başyapıtı Bağımsızlık Günü’nde yer aldı! Nevadan çölünde kıvrımlı bir patlama bulunan bu bölge, 50’li yıllarda keşif ve casus uçakları geliştirmeye başladığından beri Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından çok gizli tutuluyor.

Günümüzde spekülatörler, bir kamu gözetleme merkezinden bir hava kontrol istasyonuna bir zaman yolculuğu istasyonuna kadar her şeyin olabileceğini düşünüyor.

Bir ziyaretçi merkezinin veya bir şey beklemeyin, ama yeri Vegas yolun aşağısında!

13. Paskalya Adası, Polinezyası

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Doğu Polinezyası’nın Rapa Nui halklarının iniş yaptığı ve Paskalya Adası’nın rüzgârla dolu kıyılarını incelemeye başlayan MS 1. binyılın başındaydı.

Tabii ki, o zaman Paskalya Adası denilmiyordu – adı daha sonra 1722 yılında arazi üzerinde gerçekleşen Hollandalı Jacob Roggeveen’in nezih bir Avrupa nezdinde nezaket. O ne keşfettiyse onu kesinlikle yüceltecekti: Sayısız devasa kafalar efendisi oyulmuş, arazi siyah kaya kayalarından kesilmiş ve yontulmuş.

14. Stonehenge, İngiltere

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Salisbury Ovasının meşe ormanlarından tepeler ve çukurlarda ortaya çıktığı güney-orta İngiltere’nin yemyeşil alanlarının ortasında yer alan Stonehenge, gizemi ve büyüyü uzun süre sustu.

Yaklaşık 5000 yıl önce, devasa megalit taşların bu dairesel topluluğunun, sadece 200 mil uzakta, Galler’deki Pembrokeshire’deki Preseli Tepeleri’nden çıkarılan benzersiz mavimsi malzeme ile yapıldığı düşünülmektedir.

Gizem, Neolitik halkın bu kadar büyük kayaları bu şekilde ve binanın amacına uygun olarak taşımayı nasıl sağladığını kuşatmaktadır.

Bugün, Arthur efsanelerine sarılmış ve yaz gündönümü için Pagans’ı çekiyor.

15. Uluru, Avustralya

(Dünya’nın En Gizemli 15 Yeri)

Uluru, Avustralya Outback’in ortasında güçlü bir ayağı.

Onu kuşatan düzlüklerin üstünden yüksekte yol alır; taşlaşmış bir hayvanın kabuğu gibi görünen kumtaşı kayalarının bir tuhaf bloğu.

Görülmek için gerçekten nefes kesici bir yer olan burası, herkesi yürüyüşçülerden tarih meraklılarına çekiyor (çoğunlukla yakındaki mağaraları işaretleyen tarihi öncesi petroglifler için geliyor). Bununla birlikte, Ayers Kayası, aynı zamanda site olarak da adlandırılırken, Avustralya Aborjinlerinin eski gelenekleri için bir odak noktası olarak da anılmaktadır.

Onlar dünyayı yaratan yaratıcı varlıkların son kalan evlerinden biri olduğuna inanıyorlar.

Bu arada, diğer insanlar buraya, kayaların altında akan akarsu kanallarında kendilerini enerjilemek için geliyorlar.

Kaynakça Resimler:

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir