1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Mısır Piramitler’inin Gizemi

Mısır Piramitler’inin Gizemi
piramitler
0

Piramitler… Belki de dünyanın en gizemli yapıtlarından biri olan piramitler hala gizemini korumaya devam ediyor.  Aslında dışarıdan bakıldığı zaman sadece kapalı bir kutu gibi görünmekte piramitler, içerisinde ise çok farklı bir dünya barındırıyor.  Peki bu piramitleri kim yaptı?  Piramitlerin içlerinde neler bulunuyor? Aslında en çok merak edilen şey antik Mısır yapısına örnek olan bu büyük piramitler ne için yapıldı?

 

Büyük piramitler dört temel bölüm bulunmaktadır.  Yeraltında bir lahit ,kraliçeyi ait bir lahit, büyük bir galeri Kralları ait lahitler bölümü var.  Mısır piramitlerinde çeşitli kuyu ve kanalların ne işe yaradığı hala kesin olarak bilinmemektedir. Ancak eski Mısır ile ilgili araştırmalar yapan birçok araştırmacı bu kuyuların veyahutta kanalların ölen hükümdarların ruhların dışarı çıkmasını sağladığını düşünmektedirler.  Bir araştırmacının hesaplarına göre büyük piramitlerden her biri en az 5 ton ağırlığında ve iki buçuk milyon veya 3 milyon  adet taştan meydana geldiği düşünülmektedir.

Piramitlerin içerisinde yapılan yüzlerce ve hatta binlerce yasal veya yasadışı olan araştırmalarda hala sırrı çözülmüş değil.  Mısır’da bulunan Mısır eski eserleri Behram Rover olarak adlandırılmış olan uzaktan kumandalı bir araştırma robotuyla keşif gezisi yapmaya çıktı. Bu araştırmalardan sonra bir dergide yayınlanan yazıya göre Fransız mimarlardan biri kısa bir süre önce endoskopi aletleri ve değişik jeo radarlarla yapmış olduğu araştırma sonucunda garip bilgilere ulaşır. Keops isimli piramitte ki kraliçe odasının altında veya zemininde çok gizli bir geçit bulunuyor. Ayrıca Fransız mimarın ilginç bir de tezde bulunmuş.  Dünyanın en büyük anıtı’nda hala dönmeye devam eden heykellerden, tuzak şeklinde yapılmış kapılara ve engellilerden oluşan çok garip bir mekanizma bulunmaktadır. Piramit hayatını veya yaşamını yitirmiş hükümdarın gökyüzüne giden yolculuğunu sembolize etmektedir. Astronomi ile uğraşan rahiplerin birçoğunun da gözeleri Piramitlerde.  Onlar için gökyüzünde hiçbir zaman batmayan bir yıldız vardı ve bu yıldız adeta sonsuzluğun zirvesi idi.

 

Peki Piramitler ne zaman inşa edilmeye başlandı?

 

Birçok araştırmacı ya göre piramitler günümüzden yaklaşık 78000 yıl öncesine dayandığı söylemektedir.

Mısır’daki piramitlerden hala bilinmeyen veya bulunamayan belgelerin olduğu kesindir.  bu bilgiyi veyahutta belgelere ulaşılması veya bulunması dünyamızın bugüne kadar öğrenemediğimiz belki de birçok gerçek tarihi ile alakalı belgelere ve sırlara ulaşmak mümkün olacaktır.  Mısır belgelerim piramitin hangi tarihe kadar veya hangi tarihte kesin olarak yapılmış olabileceğini açıklayamıyor. Piramitler üzerinde araştırmalar yapan bir arkeoloğun şu notları gerçekten çok ilginçtir.  Arkeolog oldum İlk dönemlerde piramitin taşları oldukça parlak bir hali vardı.  yüzeyi adeta bir kirece benzeyen bir madde ile kaplıydı.  aslında o parlak tabakanın üzerinde Bazı yazılar bile vardı.  Ancak bugün Maalesef o yazıları okuyamıyoruz.  Çünkü silinmiş durumda.  Gerçi silinmesi bile şu anda bütün Mısır kentinde o yazıyı okuyabilecek hiç kimseye rastlanmadı. Yine gençliğimde büyük piramidin 400’de ince bir madde ile kaplıydı.  bu madde Güneş ve diğer birçok yıldızlardan gelen ışıkları yansıtır da.  bu sebepledir ki bazı eski yazıtlarda bu büyük piramit için ışık saçan adı kullanılmıştır. Hakkında günümüzde çok az şey bilinse de piramitler hala gizemini korumaya devam eden çok muazzam yapıtlar.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir