1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Mayalar’a ait Yeni Bir Takvim Bulundu

Mayalar’a ait Yeni Bir Takvim Bulundu
mayalar
0

Guatemala’da arkeolojik araştırmalar yapan Arkeologlar antik bir kentin içinde küçük bir bina kalıntısında günümüze kadar bulunan en eski Mayalar‘a ait Maya  takvimine ulaştılar.  Tahmini olarak 1200 yıl öncesine ait olan buluntular, bugüne kadar bulunan en eski Maya takviminden takribi 600 yıl daha önce bir tarihe aittir.  Mayalar o tarihlerde astronomik gözlemler yaptıkları pek bilinmemekteydi. Ancak buna ait günümüze kadar gelmiş herhangi bir kalıntı yoktu. Bulunan kalıntıları inceleyen uzmanlar sanılanın aksine aslında gerçek Maya takviminin 2012’nin çok daha ötesini hesaplamış olduklarını belirttiler.

Boston Üniversitesi arkeologları tarafından yapılan araştırmalarda bulunan takvim dokuzuncu yüzyıla ait erken dönem tarihleri ne denk gelmekte. Araştırmaya katılan birçok bilim adamları bu keşif sayesinde mayaların acaba astronomi ile ilgili ne gibi hesaplar yaptıklarını araştırdılar. Bu takvime göre Ay Güneş ve muhtemelen Venüs ile Mars gezegenlerinin yörüngelerinden yola çıkarak gelecekteki 7000 yılı gösteren bazı hesaplamalarda bulunmuşlardır. Xulun  Antik kentte bulunan bir evin duvarlarında mayalar zamanında hesaplamalarda kullandıkları düşünülen, sayılardan oluşan bir takım tablolar bulundu.Bu tabloların her bir tarafında Ay tanrıları tasvirleri ile çevrilmiş durumda. Bu tablolar yardımıyla da Mayalar ayın hareketlerini kaydetmişler.  Böylelikle geçen süreyi hesapladıkları sanılmaktadır. Ayrıca güneşinde hareketlerinin kaydedildiği bir tabloda diğer bir duvarda bulunmuş.  Venüs ve Mars gezegenlerinin hareketlerinin kaydedildiği çizelgeler de güneş hareketlerinin kaydedildiği tabloda kayıt altına alınmış.  Bu takvimler sayesinde mayalara ait dini ayinler in önemli astronomik olaylarıyla eş zamanlı bir şekilde yapıldığı tahmin edilmektedir.  Saturno isimli Arkeolog Gizemli Maya halkı ile alakalı şunları söyledi.  “Mayalar dünyada hayatın devam edeceği ve yaklaşık 7000 yıl sonra da herşeyin devam edebileceği öngörüsünde bulunmuşlar. Bizler sürekli bir son arayış içindeyiz ancak mayalar ise aslında hiçbir şeyin değişmeyeceğine dair güvenilir bir işaret arayış içerisinde idiler. Bu da mayaların tamamen farklı bir düşünceye sahip olduklarını göstermektedir.”

Mayalar Kimdir?

Maya uygarlığı yaklaşık 2000 yıl öncesinden 15 yüzyılın ortalarına kadar Amerika kıtasında varlığını sürdürmüştür. Daha sonradan da Amerika’ya gelen İspanyollar mayaları kolonize etmiş.  Uzmanlara göre Güney Amerika’daki Maya uygarlığında şaşırtıcı bir astronomi bilgisi olduğu düşünülmektedir.  Mayalara ait astronomlar aslında güneş, ay ve Mars’ı izlemekle de kalmamışlar, hatta uzak yıldızları, yıldız gruplarını ve bunların da hareketlerini yakinen takip etmişlerdir. Xulun harabeleri İlk kez Birinci Dünya Savaşı’ndan önce keşfedildi.  1920’li yıllarda ve 1970’li yıllarda yapılan çalışmalar harabelerin büyük bir oranda orijinal hallerini korumaya devam ettiklerini gösterdi.  Arkeologlar 30 kilo metre karelik alanda yaklaşık 35 metrelik bir piramit ve binlerce de değişik yapılar buldu.  2005 yılında bir üniversite arkeoloğu da burada bulunan en eski Maya duvar resimlerini keşfetmiş.  2010 yılında da doktor Satürn onun öğrencilerinden biri  gün ışığına yeni çıkarılmış olan bir takvimi keşfeder.  Keşfedilen takvimde bugünden 7000 yıl sonrasına kadar devam etmekte.   Bilim Dünyası antik duvar takviminin keşfini Muazzam derecede büyük bir gelişme olarak görmekte.  Bunun sebebi ise bilinen ilk takvim ve astronomik tablolara ait kayıtlar aslında 11 veya 12 yüzyıldan kalma bir kitabeden gelmektedir.

Arkeolojik kalıntılar arasında bulunan evin duvarında Maya takvimi konusunda notlar keşfetmiş olan araştırmacılar bunun Maya uygarlığından resmi bir Katip tarafından kayıt altına alınmış olabileceği düşünülmektedir.  formülleri sürekli başvurabilmek için bir kitapta aramak yerine açıkçası duvarlara yazı yazılarak zaman göz önünde olması sağlanmış olabilir.  Ve böylelikle bu şekilde kayıt altına alınan bu formüller ve kitabeler asırlarca korunabilmiş durumda.  bir düşünün Eğer ki bir kitaba yazılmış olsaydı yok olması büyük bir ihtimalle Çünkü yazılanların kaydedildiği dönemde herhangi bir Maya kitabı bulunmamaktaydı.  halen günümüze kadar herhangi bir Maya kitabı bulunmuyor.  yeni Maya takviminde 24 adet zaman birimi yer almaktan Çizimlerin sadece 5 tanesi görülebilmekte her biri de büyük bir zamanı temsil etmekte.  araştırmacılar bu belirtilerin aslında binlerce yıl öncesine giden ve çok daha eski zaman döngülerinin kullanıldığını belirtti. Ayrıca bu takvim Mars ve Venüs gezegenlerini döngülerini de gözler önüne sermiş oldu. her ay döngüsü için farklı bir kral takvimi kullanıldığı görülmüş bu da her döngüye ayrı bir tanrı adamlığına işaret edilmiş olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir