1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

İsa Peygamber Çarmıha Gerildi Mi?

İsa Peygamber Çarmıha Gerildi Mi?
0

Hz. İsa Peygamber  kutsal kitap gönderilmiş büyük peygamberlerden biridir. Hristiyanlığın kurucusu olup, Hristiyanlar ona Tanrı’nın oğlu ilan edip gökten geldiğine inanmıştır. İsa Peygamber‘in doğumu milat kabul edilerek, miladi takvimin başlangıcı sayılmıştır. Hz. İsa Peygamber  Filistin’in Beytullahm şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesi Meryem’e Cebrail melek aracılığıyla, İsa’nın doğacağını ve Musevilerin peygamberi olacağı haberi gelmiştir. Meryem’in annesi Meryem doğmadan önce çocuğunu mabede vereceği için yemin etmişti. Fakat kız çocukları mabede alınmıyordu, buna rağmen Allah’a verdiği söz tutmak için Meryem’i mabede yolladı. Hz. Zekeriyya Meryem için özel bir oda yaptırdı. Hz. Meryem o odada vaktinin çoğunu ibadet ederek geçiriyordu. Meryem temiz ve iffetli bir kadındı. Günlerden bir gün Cebrail Meryem’in yanına geldi ve İsa’nın doğacağı haberini verdi.

İsa Peygamber ve Mucize Doğum

Hz. Meryem bunun karşısında çok şaşırdı çünkü kendisi bakireydi. Cebrail ona Allah’ın buyurduğunu söyledi. Gerçekten de bir süre sonra hamile kaldı, ama bu durum onu çok korkutuyordu insanlara nasıl açıklayacağını düşünüyordu. Hz. Meryem hurma ağacının altında İsa’yı doğurdu. İsa mucizevi bir şekilde dünyaya gelmiştir. Meryem doğum sancısı çekmeden Hz. İsa’yı doğurmuştur. Roma imparatoru babasız çocuk doğurduğu için Meryem ve İsa’yı öldürmek istedi. İsa daha bebekken konuşarak herkese mucizesini gösterdi. Bunun üzerine Mısır’a gittiler ve bir süre Mısır topraklarında yaşadılar.  Daha sonra İsa doğduğu topraklara dönmek istedi.  Hz. İsa’ya 30 yaşında peygamberlik görevi gelmiştir.

Kutsal kitap İncil ve peygamberlik görevi ile birlikte Hz. İsa Yahudileri kutsal dine çağırmıştır. Hz. İsa büyük mucizeler göstermiştir ölüleri diriltmiş hastalara şifa olmuştur. Memleket memleket gezerek hak dinini anlatıp İncilin ilkelerini yaymıştır. Herkes onu dinlemek, onunla karşılaşmak istemiştir.
Hz. İsa’nın birçok mucizesi olmuştur. Ölüleri diriltmiştir. Kör, sağır ve cüzzamlı hastaları iyileştirmiştir. Diğer bir mucizesi de çamurdan kuş yapıp tekrar kuştan çamur yapmıştır. Uykudayken de etrafında ne konuşulduğunu bilirdi. Dua ettiği zaman yemek ve meyveler önüne gelirdi. 

İsa Peygamber ve Havarileri

Hz. İsa’nın yakınında bulunan 12 tane havarisi vardı bunların isimleri André, Jacques, Jean, Pierre, Philippe, Barthélémy, Matieu, Thomas, Jacques, Simon, Jude ve Judas’tir. Havariler peygamberin yardımcılarıdır. ayrı ayrı bölgelere giderek Hristiyanlığı yaymaya çalıştılar. Hz. İsa gittiği her yerde Allah’ın emirlerini ve yasaklarını anlatıp insanların bu yasaklardan sakınmasını gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Yahudiler bir olan yapıp İsa’yı yakalayıp öldürtmek istedi. Hristiyanlığa göre İsa’nın Galile’li bir öğretmen olduğu, şifa dağıttığı, Yahya tarafından vaftiz edildiği, “halkı isyana teşvik etmek” suçuyla, Yahudi valisi Romalı Pontius Pilate’nin emri ile Kudüs’te çarmıha gerildiğini söylemektedir.

 İslamiyet inancına göre ise Hz. İsa’nın ölmediği göklere yüceltildiğine inanılmaktadır. Kuran’da bunun ilgili olarak şu ayet geçer: Nisa: 157 ”Mesih’i, Meryem’in oğlu Îsâ’yı, Allah’ın Resulünü biz öldürdük’ demeleri sebebiyle kalplerini mühürledik. Halbuki onlar onu öldürmediler, onu çarmıha da germediler. Fakat öldürdükleri onlara Îsâ’ya benzetilerek gösterildi. Öldürdükleri ile ilgili ihtilâfa düşenler, ondan yana tam bir şüphe içindeydiler. Bu konuda bir bilgileri yoktu. Zan ile karar veriyorlardı. Kesinlikle onu öldürmediler.” diye geçer. Müslüman inancına göre Yahuda isimli Havari İsa’nın bulunduğu yeri para karşılığında Yahudiler ispiyonlamıştır. Bunun üzerine Allah Yahudayı İsa peygambere benzetti ve Yahudiler İsa peygamber sanarak Yahudayı çarmıha gerdi. İsa peygamber ise 33 yaşında göklere kaldırıldı. Bu Kuran’da bir ayette “Onu asmadılar, onu öldürmediler. Bilakis Allahü teâlâ onu katına yükseltti.” diye geçmektedir. Hz. İsa’nın kıyamet günü tekrardan indirileceği de Kuran’da geçer. 

Bu yazı www.gizemlidunyam.com sitesine aittir. Kaynak belirtilmeden başka bir sitede paylaşılması hak ihlalidir.

İlginizi Çekebilir
bebekler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir