1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Bizanslı Keşiş’ in İstanbul Kehaneti

Bizanslı Keşiş’ in İstanbul Kehaneti
0

Bir Bizanslı Keşiş Fatih Sultan Mehmed Han’ın Costantinapolis’i (İstanbul’u) kuşatmasından sonra söylediği sözler nedeniyle İmparator Konstantinos tarafından zindana attırılır. Zira Bizanslı Keşiş ‘in söylediği sözler İmparato Konstantinos’u çok sinirlendirmişti. Çünkü Bizanslı Keşiş şehrin alınacağını İmparatora söylemiş. Buna çok kızan İmparator Kostantinos bu keşişi zindana attırmıştı.

Bizanlı Keşiş Nasıl Kurtuldu?

53 Gün süren kuşatmanın ardından Costantinapolis’in fethedilmesi ile birlikte ismi İstanbul olmuş ve Fatih Sultan Mehmet Han şehre fetih kapısından girerek hazırlardığı fermanı halka ilan etmişti. Bu fetih sayesinde Doğu Roma İmparatorluğu 1125 yıllık Başkentini kaybederek Osmanlı Hakimiyetine girmiş oldu.

Fatih Sultan Mehmed Han fetihin ardından şehri gezmeye başlamıştı. Fetih sonrasında şehrin durumunu ve halkın durumunu bizzat görmek istemişti. Bu arada çok derinlerden duyulan bir çığlık sesine dikkat kesilir. Ses zindanlardan geliyordu. Fatih Sultan Mehmed Han bu sesin sahibine derhal ulaşılmasını emreder.Askerlerin hemen sesin sahibine ulaşarak zindandan çıkarmış ve üstü başı perişan halde bulunan Bizanslı Keşiş ‘i Sultan’ın huzuruna getirir.

Fatih Sultan Mehmed Han Bizanslı Keşiş ‘e neden bu halde olduğunu sorar.

Keşişin verdiği cevap Fatih Sultan Mehmed Han’ı hayretler içinde bırakır.

“Hünkarım. Siz kuşatmaya başladığınızda İmparator Kostantinos beni çağırarak şehrin fetih olunup olunmayacağını sordu. Bende okuduğum kadarıyla işaretlerin şehrin Türkler tarafından alınacağını ve Costantinapolis’in Türklerin eline geçeceğini söyledim. Bunun üzerine de beni hapsetti.”

Aldığı cevaptan etkilenen Fatih Sultan Mehmed Han keşişe yeni bir soru sorar. Peki bu güzel şehir bizim elimizden çıkacak mı?

Bizanslı Keşiş bir süre bu durumu düşündükten sonra şöle cevap verir.

“Sultanım. Bu güzel şehir fettan bir kadın gibidir. Her köşe başında ayrı bir pislik vardır. Düşmanları ise bir hayli fazladır. Şunu açıkça söyleyebilirim ki Costantinapolis sizlerin elinde uzun zaman kalacak. Ne zaman ki siz müslümanlar aranızda ayrılığa düşmeye başlarsınız. Sadece kendi heva ve heveslerinizın peşinde koşarsanız bu güzel şehir elinizden uçup gider. Zira ellerinde bulunan toprakları yabancıların ellerine bırakırsanız Costantinapolis elinizden gider.”

Fatih Sultan Mehmed aldığı cevap karşısın da gözleri dolarak “Rabbim böyle bir şeye fırsat vermesin.” diyerek dua eder.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir