1. Anasayfa
  2. Tarih

Minos Uygarlığı

Minos Uygarlığı
0

Minos Uygarlığı tarihi günümüzden 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. M.Ö 3000 yıl önce kurulan Minos Uygarlığı‘na Dorlar’ın Girit adasını ele geçirmesi ile son verilmiştir. Bugünkü Yunanistan’a bağlı Girit Adasında kurulan bu uygarlık Ege Bölgesinde kurulan en eski uygarlıklardan birisidir.

Minos Uygarlığı ve Önemi

Minos Uygarlığı hakkında en önemli bilgi günümüz Avrupa Medeniyetinin beşiği olarak kabul edilmesidir. Bunun en önemli sebebi ise ırksal bir köken iddaası olmayıp tamamen külterel miras arayışı olduğunu bilmeliyiz. Minos Uygarlrığı sakinleri olan Giritliler Hint-Avrupa dil grubuna yabancı bir dil konuştuklarından dolayı Eski Hellen’in atalarından değillerdir.

Giritliler bir çok Ege kültüründe olduğu üzere gerçimlerini Balıkçılık,Hayvancılık ve Tarım ile sağlamaktaydı. 5000 yıl sonra günümüze gelen en önemli mirasları Zeytin,Buğday,İncir ve Üzüm gibi tarımsal ürünlerdir. Günümüzde bile Ege dendiği vakit aklımıza Zeytin,Zeytin Yağı,İncir ve üzüm gelmiyor mu?

Minos Uygarlığı’nı oluşturan Giritlilerin etnik kökeni hakkında bir çok görüş ortaya atılmıştır. Tunç Çağı döneminde Anadolu’dan buraya geldikleri düşünülmektedir. Adaya ilk yerleşenlerin Paleolitik Dönemde ve Neolitik Dönemde yerleştikleri kabul edilmektedir.

Minos Uygarlığı | Mezopotamya ve Mısır Etkisi

Özellikle Eski Minos Dönemi diye adlandırılan dönemde Girit adasında ilk defa metal kullanılmaya başlanmış. Bu metallerin kullanılmasında ki en önemli sebep ise Eski Mezopotamya ve Mısır Kültürünün adaya taşınmasından kaynaklanmaktadır. Mısır Firavunları’ndan kaçan Mısırlılar Girit Adasına gelerek adada bulunan sosyal hayata etki etmişlerdir. Orta Tunç çağında Mısır Kültürü olan tapınak ve saraylar Girit Adasında da yükselmeye başlamıştır.

Minos Uygarlığı

Minos Uygarlığı’nın Orta Minos döneminde denizcilik faaliyetleri büyük ölçüde artmış olup Anadolu ile ilişkiler iyiden iyiye azalmaya başlamıştır. Buna paralel olarak da Mısırlılar ile Ticaret durumu iyiden iyiye artmaya başlamıştır.

En Önemli Saray Knossos Sarayı

Kalıntıları günümüze kadar ulaşan Knossos’ta bulunan saray M.Ö 1900 lü yıllarda inşaa edilmeye başlandı. Yakın Minos döneminde (M.Ö 1600-2100) Knossos Krallığının egemen olduğu dönemdir. Knossos Krallarına Minos dendiğine dair net bir tarihi belge bulunmadığından Krallara verilen ünvan tam olarak bilinmemektedir.

Minos Uygarlığı | Büyük Yıkım

M.Ö 1400 yılında büyük bir yıkım ile sona eren Minos Uygarlığı büyük olasılıkla bir isyan veya istila ile tarih sahnesinde ki yerini almıştır. Bu olayın ardından Miken Egemenliğine girmiş olan Girit sakinleri M.Ö 1100 yılına kadar Miken hakimiyeti altında yaşamışlardır. M.Ö 1100 Yıllarından itibaren de Dor istilası ile Antik Yunan şehri birkez daha istilaya uğramıştır.

 

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

İlginizi Çekebilir
bebekler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir