1. Anasayfa
  2. Tarih

Attila Nasıl Biriydi?

Attila Nasıl Biriydi?
0

Tarihçi Jordanes (6. yüzyıl CE), Hunlarla olan etkileşimlerini içerir ve Attila’yı şöyle tanımlar:

O ulusları sarsmak için dünyaya sürünen, tüm toprakların felâketini yapan, yurtdışında kendisiyle ilgili olarak söylenen söylentilerle insanoğlunu dehşete düşüren bir adamdı. Yürüyüşü sırasında mürtenmiş, gözlerini yalpalarken de gürleyen ruhunun gücü vücudunun hareketinde ortaya çıkmıştı. O gerçekten de savaş severdi; harekete geçti; Avukat kudretli, müvekkillere lütufkârdı ve bir zamanlar onun koruması altında olanlara lüzumsuzdu. Geniş göğüs ve büyük bir kafa ile boy kısaydı; Gözleri küçük, sakal ince ve gri şeklinde serpilmişti. Düz burnu ve kusurlu bir tenlemesi vardı, kökeni ortaya çıkıyordu (Jordanes, 102).

Aslında Attila ile tanışan ve onunla yemek yiyen Roman yazar Priscus, Attila neredeyse daima at sırtında kısır bir savaşçı olarak temsil ediliyor, toplulukları katlederek öldü, aslında daha karmaşık bir bireydendi. Tarihçi Will Durant (Priscus’un eski hesaplarından gelen açıklamaları takiben) Attila’nın yazarları:

Güçsüz olmaktan çok kurnazlığa güvenmekte diğer barbar fatihlerden farklıydı. Halkının putperest hurafelerini kullanarak ihtişamını kutsallaştırmaya karar verdi; Zaferleri, belki de kendisinin kök salmış olan zulümünün abartılı hikayeleri tarafından hazırlanmıştır; Sonunda Hıristiyan düşmanları onu “Tanrı’nın belası” olarak adlandırdı ve kurnazlıktan öylesine dehşete kapıldı ki sadece Gotlar onları kurtarabildi. Okumaz da yazamazdı, fakat bu onun istihbaratından etkilenmedi. O vahşi değildi; Onur duygusu ve adalet duygusu taşıyordu ve Romalılar’dan çok daha yüce bir tavır sergiliyordu. Basitçe yaşayıp giyindi, ılımlı bir şekilde içti ve içti; altın ve gümüş kaplarını, koşum takımını ve kılıçlarını ve eşlerinin yetenekli parmaklarını gösteren keskin nakışlarını sergilemekten hoşnut olan avukatlarına lüks bıraktı. Attila’nın çok sayıda eşi vardı, ancak Ravenna ve Roma’nın bazı çevrelerinde popüler olan monogamya ve sefahat karışımı küçümsedi. Sarayı, plankalı plakalarla döşenmiş ve duvarlı, ancak zarifçe oyulmuş veya parlatılmış ahşaplarla süslenmiş ve soğuktan korumak için halılar ve derilerle takviye edilmiş büyük bir kütükçüydü (39).

Durant, “heathen batıl inançları” arasında Roma’nın savaş tanrısı Mars tarafından kendisine bırakıldığını iddia ettiği Attila’nın taşıdığı savaş kılıcını not ediyor. Jordanes’e göre bu kılıç kazayla keşfedildi:

Belli bir çoban, sürüsünün attığı bir düveler göründüğünde ve bu yaranın sebebini bulamayacağını görünce kan kaygısını endişeyle izledi ve uzunca bir süre çim parçalanırken farkında olmadan çiğnediği bir kılıç ortaya çıktı. Onu bulup doğrudan Attila’ya götürdü. Bu hediye ile sevindi ve iddialı olduğu düşüncesiyle, tüm dünyanın hakimi olarak atandığını ve Mars’ın kılıcı vasıtasıyla tüm savaşlarda üstünlüğün kendisine garanti edildiğini düşündü (102).

Attila Roma’yı zayıf bir düşman olarak gördü ve bu nedenle 446 ya da 447 CE’den başlayarak, tekrar Moesia bölgesini (Balkan bölgesi) işgal etti, 70 kenti yok etti, kurtulanları köleler olarak ele geçirdi ve yağma alanını onun kalesine geri gönderdi. Buda kenti (Macaristan’da bugünkü Macaristan’da olabilir, ancak bu iddia bazı tarihçiler tarafından tartışılmıştır). Durant’ın yenilmez olduğu düşünülmekte ve “Doğu’yu kalbinin içeriğine götüren Attila, Batı’ya döndü ve savaş için alışılmadık bir bahane buldu” (40). Valentinian’ın kızkardeşi Honoria, 450 CE’de, bir Roma senatörüyle düzenlenmiş bir evlilikten kaçmak istiyor ve nişan yüzüğü ile birlikte Attilaya’ya yardım istemek için bir mesaj gönderdi. Evlilik gibi bir şeyi hiç düşünmemiş olsa da, Attila mesajını ve yüzüğünü bir bahis olarak yorumlamayı tercih etti ve çeyiz için Batı İmparatorluğunun yarısı kadar şartlarını geri gönderdi. Valentinian, kız kardeşinin yaptıklarını keşfettiğinde, Attila’ya bir hata gönderdiğini söyleyen habercileri gönderdi ve hiçbir teklif, evlilik yoktu ve görüşülmek üzere hiçbir çeyiz yoktu. Attila, evlilik teklifinin meşru olduğunu, gelini kabul edip talep edeceğini ve orduyu Roma’ya yürümek için harekete geçirdiğini ileri sürdü.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir