İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gizemli Dünya

Salem Cadı Mahkemesi

Salem Cadı Mahkemesi
+ - 0

Bir halk topluluğu düşününün çok kısa bir süre de delirecek hale gelsin. 1692 yılının Amerika’sında garip bir olay. Öyle bir olayki insanların tamamı delirmiş. Bunun sebebi ise hala bilinmemekte.

Çavdar Mahmuzu olarak bilinen bir mantar türünün tüketilmesi sonucu böyle bir olayın gerçekleşmiş olabileceği düşünülmekte. Amerika da bulunan Salem İsimli kasabada meydana gelen olayda 19 kadının cadı olabileceği düşüncesiyle idam edilmesi tarihe Salem Cadı Mahkemeleri olarak geçti.

Salem kasabasına yakın diğer kasaba halklarının bu durumu aktardığı kadarıyla olayın aslı şu. Küçük bir kız çocuğunun sara nöbeti geçirmesi ve bu nöbetten sonra da yerlerde sürüklenmesi o dönemin toplumunda doğa üstü varlıklar tarafından kızın azaba uğradığı düşünülmekteydi.

Bu durum zamanla kasaba içinde diğer insanlarında aynı duruma gelmesine sebep oldu ve önce intiharlar sonrada insanların daha fazla akıl melekelerini yitirmelerine sebep oldu. O dönemde yaşayan bazı araştırmacılar olayı KİTLE HİSTERİSİ olarak adlandırdı.

Sonuç olarak eyalet yönetimi duruma el koyarak olayı daha fazla uzatmamak ve insanların daha fazla acı çekmesini engellemek için bütün kasaba halkını idam ettirerek bu sorunu çözmeye çalıştı. Ancak idam kararını veren hakim uygulayanlar ve eyalet yönetimi ne tesadüftürki bu olaydan tam 5 yıl sonra delirerek can vermişler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap