1. Ana Sayfa
  2. Gizemli Dünya

Yenice’deki Issız Cuma Cami Mezarlığı

Yenice’deki Issız Cuma Cami Mezarlığı
0

Çanakkale ilinde bulunan Yenice ilçesinin Seyvan ve Çakıroba adlı iki köyünün arasında yer alan Issız Cuma Mezarlığı, insanı ürperten bir hikayeye sahip. Buradaki cami 1335 yılında inşa edilmiş ve etrafında başka yapı bulunmadığı için, ismine Issız Cuma Cami Mezarlığı denilmiş. Caminin avlusunda bulunan mezarlığın ise 680 yıllık olduğu biliniyor.

Rivayete göre buraya bir anne ve bebeği gömülmüş. Bundan tam 52 yıl önce Hatice isminde bir kadın bir kız çocuk doğurur. Doğumdan sonra Hatice vefat eder. bebeğe Ayşe ismi verilir. Ayşe bebekte 20 günlük iken vefat eder. Anne ve bebeği aynı mezarlığa defnedilir. Cenazelerin gömülmesinden kısa bir süre sonra yakınları mezarlık ziyaretine gider. Ve gördükleri karşısında hayrete düşerler. Annenin ve bebeğin mezarları birleşmiş vaziyettedir. Mezarlar yeniden düzenlenir fakat her seferinde mezarların birleştiği görülünce, yakınları bu duruma artık müdahale etmek istemezler ve mezarları birleşik halde bırakırlar.Issız Cuma Mezarlığı siccin 2 adlı filme de konu olan bu olay,insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Ve anne ile bebeği arasındaki bu kuvvetli bağ hakkında düşündürüyor.

Bu ve bunun gibi bir çok gizemli olay Issız Cuma Camii Mezarlığı’nda sıkça yaşandığı söylenemez ancak şunu da belirtmeliyiz ki insanlara büyük ibret olmalı bu olay.

Issız Cuma Cami Mezarlığı’nda yaşanan bu olayı nasıl değerlendirmeliyiz?

 

Bu olayı açıkçası ister şahadet ile açıklayın isterseniz bir mucize bu size kalmış durumda. Ama şu da bir gerçek ki bu olay hepimize bir ibret olmalıdır. İnsanlar bazen dünyanın meşgalesiyle ahireti, ölümü, hesabı unutur. Issız Cuma Camii Mezarlığı’nda ki gibi bir olay bizleri biraz daha düşünmeye sevk etmelidir. Zira biz ne yaparsak yapalım eninde sonunda varacağımız yer hiç şüphesiz bir mezarlık olacaktır. Öyleyse bu mezarlığa gelmeden önce mutlaka dünyevi yaşantımızı biraz daha dikkatle yaşamalı ve Allah’ın emirlerine uygun olarak hayatımızı sürdürmeliyiz.  Günlerimiz ömrümüzü yiyip tüketmeye mahkum iken ve zamanımız süratle akıp gider iken bu hayatımızı doğru yaşamalı ve mutlaka ahiretimizi düşünmeliyiz. Aksi taktirde hayatımızda ahiretimizde rezil rüsvan olacak. Rabbim herkese gönlünden geçen hayırlı olanı nasip eylesin.

 

 

Yorum Yap