1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Molla Zeyrek Camii Pantokrator Manastırı Kilisesi

Molla Zeyrek Camii Pantokrator Manastırı Kilisesi
0

Molla Zeyrek Camii İstanbul’un Fatih sultan Mehmet tarafından fethinin ardından camiye çevrilmiştir. Molla Zeyrek Camii ( Pantokrator Manastırı Kilisesi )İstanbul’un Zeyrek semtinde bulunmaktadır. Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalma bir yapı olan kilise üç şapelden oluşmuştur. Ayasofya Camii’nden sonra halen ayakta kalabilen ikinci en büyük antik mimari örneğidir.

Kilisede Demetrios,Flours, Laurus’un cesetleri ve Aziz Blasius’un kafatasının bulunduğu söylenmektedir. Hz. İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra üzerine yatırıldığı anlatılan sehpanın da burada olduğu söylenmektedir. Ayrıca bir de üzerinde Meryem Ana’nın gözyaşlarının izlerinin bulunduğu bir mermer tablanın olduğu rivayet edilmektedir.

İstanbul fethedildikten sonra binanın manastır kısmı medreseye, kilise kısmı da camiye çevrilmiştir. Medresede ilk ders veren müderrisin ismi ise Molla Zeyrek Mehmed Efendi’dir. Bu nedenle yapının ismi Molla Zeyrek Camii ve Medresesi olarak kalmıştır.

Molla Zeyrek Camii ve Günümüz

Molla Zeyrek Camii’nin günümüzde park alanı olarak kullanılan arazisindeki sokakla ilgili insanı ürperten pek çok iddialar bulunmaktadır. Çocukluğunu bölgede geçiren günümüz büyüklerinin anlattıklarına göre bu bölgenin önceleri ahır olarak kullanıldığı söyleniyor. Ahırın içinde ise hayvanları sulamak amacıyla kullanılan bir kuyu olduğu biliniyor. Oldukça ürkütücü olan bu kuyunun içinde ve altında bir mahsen olduğu söyleniliyor. Ahıra hayvanlarını bağlayan hayvan sahiplerinin akşam olunca buraya girmeye çekindikleri, korktukları söyleniyor. Çünkü bu bölgeye yakın olanlar geceleri korkunç çığlıklar duyduklarını dile getiriyorlar. Ahırın altında bulunan mahzenlerden bir tünel ile Ayvansaray’a çıkıldığı da iddialar arasında. Günümüzde park alanı olmasına rağmen, hala bu korkunç çığlıkların duyulduğunu iddia eden kimseler olması, Molla Zeyrek Camii’nin çözülmemiş gizemi ile ilgili akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Molla Zeyrek Camii’nin bulunduğu bölgede 15 civarında türbe bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlisi ve en tanınanı Mehmet Emin Tokadi’nin makamı olarak bilinen mezardır. Evliyalık makamının güzel insanlarından biri olan Mehmet Emin Tokadi Hazretleri ilim ve irfan deryasıydı. Bir çok kerameti Mehmet Emin Tokadi Hazretlerine hürmet etmiş ve hala günümüzde de bu hürmet devam etmektedir. Her ne kadar günümüzde türbeler farklı amaçla kullanılsa da buralara gidildiğinde insan bir maneviyat hissetmiyor değil.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir