1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Ayın Biri Kilisesi

Ayın  Biri Kilisesi
0

Ayın Biri Kilisesi ile İstanbul’un bitmeyen gizemli tarihinin içinde bir yolculuk daha başlıyor.  Fatih ilçesi Vefa semtinde bulunan Ayın Biri Kilisesi’nin 1730’lu yıllarda yapıldığı bilinmektedir. 2004 yılında, Köşe Yazarı Ayşe ARMAN’ın anne olabilmek için gittikten sonra hakkında yazdığı yazı sonucunda, sosyete kilisesi olarak da anılmaya başlanan kilise daha bir ün kazandı.

Ayın biri Kilisesi’nin yapılış nedeni olarak rivayet edilen olay, hakkındaki gizemi arttırmaktadır. Ortodoks bir ailenin kızı olan Maria’nın rüyasına Meryem Ana’nın girmesi ve evlerinin bahçesinde bir ayazma (şifalı su) olduğunu söylemesi üzerine bahçede yapılan araştırmalar sonucu kilisenin alt katındaki ayazmayı buldukları rivayet edilir. Aile bu olayın bir işaret olduğunu düşünerek buraya bir kilise yaptırır. Kilisede bulunan suyun şifalı olduğu burada yapılan duaların kabul olduğu yönünde rivayetler dolaşmaya başlayınca ziyaretçileri de artmaya başlar. Ayın biri Kilisesi özellikle yılbaşında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Neden ayın birinci günü ziyaret edildiği  bilinmemekle beraber adet haline gelmiştir. İlk ziyaretten sonra  2 kez daha gelerek üçlenmesinin duanın etkisini arttıracağı düşünülmektedir.

Ayın Biri Kilisesi dileklerin gerçekleştiği bir yer olarak bilinmektedir. Dilek dilemek için gelenler burada küçük anahtarlardan satın alırlar ve bu anahtar istenilen şeyin kapısını açmayı simgelemektedir. Dileği gerçekleşenler de anahtarı tekrar geri getirip teslim eder ve bir başka kişiye aynı anahtar verilir. Kilisenin altındaki sudan şifa niyetine içilebilir.  Kilise önünde satılan dileğinizi simgeleyen küçük figürlerden satın alıp dileğiniz gerçekleştiği zaman bu figürün suya atılması gerektiği söylenmektedir. Kilisede mum yakılarak dilek dilenir ve dualar edilir.

Buraya Müslümanlar çoğunlukta olmak üzere birçok dinden insanlar gelmekte ve dileklerinin kabul olduğunu dile getirmektedir. Her dine göre yaratıcı birdir ve dilekleri ancak o kabul eder. Bu dünyada bu şekilde yerler inancımızı arttırmak ve duamıza bir aracı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir