1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Bermuda Şeytan Üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni
0

Bermuda Şeytan Üçgeni ya da Şeytan Üçgeni olarak da anılan manyetik alandır. Çoğu kişiye göre rivayetten ibaret olan bu manyetik alan, resmi kayıtlarla kanıtlanmıştır. Bermuda Şeytan Üçgeni denilmesinin sebebi ise, bu bölgenin üzerinden geçen her nesneyi hızla içine çekmesinden kaynaklanmaktadır. Bermuda’nın lanetli bir yer olduğuna inanılır. Ancak Bermuda’nın sırrı, Atlantik Okyanusunun dibindeki doğal gazdan kaynaklanmaktadır. Okyanus dibinde oluşan gaz suyun kaldırma kuvvetini azaltır. Böylelikle tam bu noktada üzerinden geçen her şeyi büyük bir şiddetle içine çekmektedir. Çoğu bilim adamları kesin olarak kanıtlanana kadar Bermuda Şeytan Üçgeninin hayali bir yer olduğunu savunmuştur. Ancak bu manyetik alandan etkilenmeyen su altı kameraları sayesinde bu bölge ile bir çok belgesel çekilmiştir. Bu şekilde Bermuda Şeytan Üçgeni hem ispatlanmıştır hem de sırrı çözülmüştür.

Bermuda’nın ismi ise, Bermuda bölgesinden gelmektedir. Bermuda, Miami ve Puerto Rico açıklarında üçgen bir bölgeyi kapsamaktadır. En çok manyetik alan ise Bermuda’da yer aldığı için ismi Bermuda Şeytan Üçgeni olarak anılmıştır.Bermuda Şeytan Üçgeni hakkında çok fazla belgesel çekilmiştir. Onlarca kitap yazılmıştır. Bu da manyetik alanın hayali bir ürün olmadığını gözler önüne sermiştir. Günümüzde geliştirilen teknoloji de bu olay ile bağlantılı olmaktadır. Son teknoloji ürünleri sayesinde uçak,  gemi, tekne gibi manyetik alana karşı koyamayan aletler bulunmaktadır. Bu araçlar Bermuda Üçgeni tarafından adeta yem olarak görülmektedir.

Teknolojik aletler aracılığıyla belirlenen rotalar bu konuda büyük bir yere sahip olmaktadır. Belirlenen rotalar sayesinde araçlar bu manyetik alandan uzak tutulmaya çalışılmaktadır. Bu şekilde can kayıpları en az seviyeye indirilmektedir. Ancak buna rağmen geçmişten günümüze kadar bir çok kayıp bu bölgede yaşanmıştır. Resmi olarak ispatlanana kadar bu bölge ya bilinmiyordu ya da hayal ürünü olarak görülmekteydi. Ancak Amerika Keşfi sırasında  bu bölge Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Ancak inandıramamıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeni Gerçekliği

Şeytan Üçgeni, oldukça güçlü bir manyetik alan içermektedir. Okyanus tabanı ince bir tabakadan oluşmaktadır.  Tabakanın altında bulunan yoğun gaz okyanus tabanında basınç uygulamaktadır. Bu basınçtan dolayı suyun kaldırma kuvveti bu noktada hiçbir işlev görmemektedir. Bu manyetik alana karşı koyabilen tek araç ise helikopterlerdir. Helikopterlerin pervanesinde bulunan işlev oldukça fazladır. Helikopter kullanmak çoğu araç gibi profesyonellik gerektirir. Bermudanın en büyük özelliği kilometrelerce yukarıdaki uçağı bile üzerinden geçerken içine çekebilmektedir. Ancak helikopterlerde aynı şeyi yapamaz. Helikopter pervanesi manyetik alana karşı koyacak kadar güçlüdür. Bu nedenle helikopteri içine çekemez. Bu da herhangi bir kaza olduğunda avantaj olarak kullanılabilmektedir.

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin Yuttukları

500.000 millik bir alanı kaplayan Şeytan Üçgeni, geçmişten günümüze kadar bir çok enkaza sebep olmuştur. Bazılarının enkazına ulaşılmıştır. Ancak bazılarının enkazı sırra kadem basmıştır. Enkazına ulaşılan uçak ve gemilerin içinde kaybolanlarda vardır. Yüzlerce tonluk yük gemileri, yatlar, uçaklar, yolcu gemileri gibi araçlar Bermuda Şeytan Üçgeni’nin içinde enkaza mahkum bırakılmıştır. 1840-1973   yılları arasında 21 enkaz bulunduğu tespit edilmiştir. Bermuda Şeytan Üçgeni’nde kaybolan ve sayısı bilinmeyen bir çok araç ve insanlar da bulunmaktadır. Ölü ya da sağ olduğu ispatlanamayan insanların sayısını tahmin etmek neredeyse çok zordur. İçine çektiği o kadar enkazdan yola çıkılarak Bermuda Şeytan Üçgeni’nin bir çeşit toplu mezarlık olduğunu söylemek çok yerinde bir tespit olmaktadır. Bu konu hakkında çekilen belgesellerde, suyun altına inildiğinde çürümüş onlarca uçak enkazına rastlanılmıştır. Ancak Bermuda’ya kapılan her aracın dibe batmadığı da ispatlanmıştır. 1955 yılında Connamara IV adlı özel yat, Bermuda Üçgeni’ne kapıldıktan sonra, Bermuda’nın 400 mil güneybatısında bulunmuştur. Ancak içindekilere asla ulaşılamamıştır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir