1. Anasayfa
  2. Tarih

Scientology tarikatı neye inanır ve dini inancı nedir?

Scientology tarikatı neye inanır ve dini inancı nedir?
0

Scientology tarikatı , Amerikalı bilim kurgu yazarı Ron Hubbard tarafından geliştirilmiştir. Bir tarikat olarak geliştirilmiştir. Ancak daha sonra dini bir akım haline getirilmiştir. Kişisel gelişim üzerine geliştirilmiş br teori iken, felsefe üzerinden daha sonra dini bir inanış biçimi olmuştur.

Scientology tarikatı’nın ismi Scientology Kilisesi’ nden gelmektedir. Tarikatın amacı ise tamamen kiliseyi korumak ve bir teoriden geliştirilen bu tarikatı daha fazla yaymaktan olumaktadır. Tarikatın merkez binası Berlin’ de bulunmaktadır. 70’li yıllarda felsefeye dayalı bir teori sonucu geliştirilmiştir. Buna rağmen oldukça fazla bir kitleye sahip olmaktadır. ABD, Almanya, Kanada, Fransa gibi ülkelerde oldukça yaygındır.

Scientology bir tarikat olarak kurulmuştur. Ancak çok fazla bir kitleye hitap etmeye başlayınca ayrı bir din olarak görülmüştür. Dini Hristiyanlıktan farklı görmek için de 8 kollu bir haç, bu dinin kutsal sembolü haline getirilmiştir.

Scientology tarikatı’nın oluşumu

Scientology tarikatı , felsefe akımından yola çıkılarak oluşturulmuştur. Ancak temelinde yatan düşünce galaktik olaylara dayandırılmıştır. 70’li yıllardan sonra yayılan bu tarikat 175 milyon öncesindeki olayları göz önünde bulundurmuştur. Bu tarikatın inancına göre, 175 milyon önce var olan Xenu isimli bir konfederasyon lideri bulunmaktadır. Bu lider, kendinden yana olmayan herkesi karanlık bir mağaraya hapsetmiştir. Bu mağara ise Hawaii yakınlarında bir yanardağdır.

Günümüzdeki insanların çektikleri bütün acılar da geçmişte yaşayan o insanların ruhlarıdır. Yani geçmişteki insanların ruhları bile o kadar çok acı çekmiştir ki, şimdiki çekilen acılar yaşayan insanların bedenlerinde yeniden canlanmıştır.

Bu düşünce de günümüzde yaşayan insanların tek bedende çift ruhla yaşadıklarını öne sürmektedir. Bu çekilen acıların son bulması için de geçmişte eziyet edilen insanların ruhlarının huzura ermesinden sonra gerçekleşmektedir. Bu tarikatın üyeleri ise kendilerine özgü yöntemler geliştirmiştir. Bu teorilerden bir tanesi de hayatta olan bir kişinin bedenine acı çeken ruhlardan bir tanesini yerleştirerek ruhu huzura kavuşturmaktır. Böylece Dünya nüfusunun daha mutlu bireyler yetiştireceklerine inanılmaktadır. Isaac Hayes, Tom Cruıse, John Travolta gibi ünlü isimler de bu tarikatı kutsal bir din olarak gören ünlülerden sadece birkaç tanesidir.

Scientology tarikatı ve asıl mesele

Dünya çapında 10 milyon müridi olan bu akım, daha çok psikoloji tarikatı olarak görülmektedir. Bu tarikatın çok katı kuralları da bulunmaktadır. Çoğu tarikat gibi maddiyata ya da güce önem verilmemektedir. Ancak fiziksel ya da zihinsel olarak engelli olan kişiler bu tarikata alınmamaktadır. Bu da insanlar arasında biraz ayrımcılık olarak algılanmaktadır.  Ancak Almanya Hükümeti, bu akımı ne tarikat ne de din olarak görmemektedir. Hatta bu tarikatı kapatmak için çalışmalar yapılıyor olması da herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle tarikat mensupları, bu akımı din olarak yaygınlaştırmak ve daha çok yaygınlaştırmak için sıkı çalıştırmalar gerçekleştirmektedir.

Tarikatın kendi ismiyle açtığı Scientology Şirketi’nde yolsuzluk gibi birçok kanuna uygunsuz iş yapıldığı savunulmuştur. Ancak resmi olarak kanıtlanamamıştır. Bu tarikata mensup olmayan kişiler ise böyle bir akımı kabul etmemektedir.

Gerilim, polisiye, bilim kurgu yazarının psikolojik bir akım geliştirmesini akıl almaz bir bakış açısı olarak görmekte ve kabul etmemektedirler. Ancak Ron Hubbard, bu tarikatın din olarak yaygınlaşması gerektiğini savunmaktadır. Diğer dinler arasında yapılan ayrımın saçma olduğu görüşünü ortaya atmıştır.

Scientology tarikatının köklerinde Hinduizm, Budizm, Hristiyanlık, Yahudilik gibi dinler oluşturmaktadır. Bu tarikat bunların hepsini bir araya getirerek yapılan ayrımı ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. Bu sebepler göz önüne alınarak bu tarikatın din olarak yaygınlaşması gerektiğini savunmayı amaçlamışlardır. Dünya genelinde yaygınlaştırılan tarikat, Türkiye’de kendini yaygınlaştırmak için ise 2005 yılından itibaren faaliyet göstermektedir.

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

İlginizi Çekebilir
zerdustluk-dini

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir