1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Medusa Kimdir?

Medusa Kimdir?
0

Medusa; kelime anlamı yılan saçlı dişi canavarının gözlerinin içine bakanı taşa çevirdiği kişidir. Nitekim ki bu canavarı filmlerde, heykellerde, resimlerde rastlamış olabilirsiniz. Özellikle de filmlerde bu karakter filme heyecan katan bir unsur olmaktadır.

Medusa Gorgonlar adı verilen üç kız kardeşten tek ölümlü olanıdır. Gorgonlar ise Yunan mitolojisinde yılan saçları olan, korkunç yüzlü ve kendilerine bakanları taşa çeviren Sthenno, Euryale ve Medusa adlı üç kız kardeşe verilen genel attır. “Gorgon” kelimesi Yunanca “Gorgos” sözcüğünden gelir. Anlamı “korkunç, dehşet verici “dir. Bu nedenle kızların ve aralarında en çok tanınan Medusa’nın baktığı her yeri taşa çevirme özelliği olduğuna inanıldığından yunanalarda adet haline gelen bir şeyde şudur ki; medusanın başını yani yılan başlı kızı kalkanlarında, korumak istedikleri eşyalarına, binalarına, tapınaklarına, zırhlarına işlemişlerdir.

Bu gelenek en çok M.Ö 8. yüzyılın sonlarından sonra yaşadıkları bölgede Gorgon başları, yani Medusa yılan saçlı kız başları insanların ev girişlerinde, giysilerinde, silahlarında da olduğu rastlanmaktadır.

Medusa efsanesine gelecek olursak;

Bu konu hakkında birkaç tür efsane bulunmaktadır. Bunlardan birini en doğru şekilde aktaracağız sizlere.

Şöyle ki Medusa doğuştan itibaren yılan saçlı, korkunç yüzlü bir dişi olarak doğmamıştır. Kimi eski mitoloji kaynakları böyle doğduğunu da yazmaktadır. Ama efsaneye göre, böyle doğmamış aksine herkesi büyüleyecek kadar güzel bir kız olarak doğmuştur. Güzelliği o kadar göz alıcıdır ki diğer tanrıçaların özellikle de Tanrıça Athena’nın kıskançlığını üzerine çekmiştir. Tüm tanrıların dikkatini çeken Medusa, Deniz tanrısı olan Poseidon’ in daha da dikkatini çekmiş bu durum Deniz tanrısı olan Poseidon için öyle bir hale gelmiş ki Tanrıça Athena’nın tapınağında zorla Medusa’ya sahip olmuştur.

Tanrıça Athena bu durumu kendisine yapılan bir saygısızlık olarak görüp güzeller güzeli Medusa’yı Gorgon yaparak cezalandırır. Yani Athena kıskançlığından Medusa’nın güzelliğini elinden alır. Artık Medusa’nın saçları yılana dönüşmüş, yüzü çirkinleşmiş ve ona bakanlar artık taş olmaya başlamıştır.

Athena bu cezayı da az bularak Medusa’nın öldürülmesini ister. Bu sırada devreye giren Perseus insanların kahramanı olarak bilinmektedir. Çünkü Medusa’yı öldürmüştür. Perseus Medusa’yı öldürmek için yola çıktığında Athena’dan ve diğer tanrı ve tanrıçalardan büyük yardım alır. Athena sayesinde Medusa’nın yerini öğrenerek en batı Afrika ülkelerine doğru yönelir. Yolculukta altn elmalarıyla dolu Tanrıça Hera’ya ait olan ülkeye gelir. Perseus orada akşam perilerinden bir sırt çantası alır. Bu sırt çantasına öldürdüğü Medusa’nın başını koyacaktır.

Efsaneye göre ;  tanrılar Perseus ‘u silahlarla her türlü saldırıya karşı donatırlar. Perseus Zeus’tan elmas gibi son derece sert ve keskin kılıcını; Hermesten, kanatlı sandaletlerini; Hades’ten görünmezlik miğferini; olağanüstü koruma gücüne sahip, aynalı kalkanını da Athenadan ödünç alarak Medusa’nın kaldığı mağaraya doğru ilerler.

Medusa’yı öldürebilmesi için gözlerine asla bakmaması gerekir bunun en kolay yolu da Medusa’nın uyumuş olmasıdır. Perseus mağaraya gelince Medusa uyurken içeri girer. Medusa ‘nın uyumasını kollamasına rağmen hala tehlike vardır çünkü Meduse en ufak bir sesten uyanır ve uyanır uyanmaz da Perseus’ u taşa çevirir.

Bu yüzden Perseus çok dikkatli bir şekilde ilerlemektedir. Her an uyanmasına karşın Athena’dan aldığı aynalı kalkandan Medusa’yı izlemektedir. Medusa’nın yanı başına geldiğinde hala uyuyan Medusa’yı Zeustan aldığı keskin kılıcıyla tek darbeyle öldürür ve başını aldığı çantaya koyar. Ama bu sırada Medusa’nın gövdesinden çıkan Denizlerin tanrısı Poseidon beraberliğinden olan iki tane Pegasos ile dev Khrysaor adlı çocuk-canavar dışarı çıkar. Perseus bu durumda mağaradan kaçması o kadar da kolay olmaz çünkü bu iki yaratık öc almak için peşine düşer. Burada da Hades’ten aldığı görünmezlik miğferiyle kurtulur.

Efsaneye göre;

Medusa ölse bile hala gözleri gördüğü yeri taş yapabilme özelliğini kaybetmemiş. Ve kesik kafasından damlayan her bir damla ölümcül zehirli birer yılana dönüşmeye başlamışlardır. Perseus, Medusa’nın baaşını Athena’ya verir. Athena bu başı zırhına yerleştirerek düşmanları mahvettiği için Mycenae antik kentinin Perseus tarafından kurulduğu düşünülüp, Perseus halkın kahramanı ilan edilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir