1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Suudi Arabistan’da Bulunan Dev İnsan İskeleti

Suudi Arabistan’da Bulunan Dev İnsan İskeleti
0

Amerika menşeili bir petrol şirketi olan Aramco’nun petrol arama çalışmaları esnasında yaptığı kazılarda devasa boyutlara sahip bir insan iskeleti bulundu. İskeletin önce bir dinazor olduğu düşünüldü. Kazı devam ettikçe bir insana ait olduğu anlaşıldı. İskeletin yaşı hala tam olarak anlaşılmış değil. Ancak uzmanlara göre 70 bin ile bir milyon yıl arasında olabilir. Suudi Arabistan Hükümeti bölgeyi abluka altına aldı ve arkeolojik araştırmanın sonucu gizli tutuldu. Buna rağmen yine de medyaya iskeletin fotoğrafları bir şekilde sızdı. Sahte olmadığı düşünülen bu fotoğraflar incelendiğinde iskeletin boyunun 12 metre olduğu görülüyor. Bazı kaynaklara göre bu dev insan iskeleti yüz binlerce yıl öncesinde yaşamış ve Kur-an’ı Kerim’de de adı geçen Aad Kavmine ait.pek çok Müslüman ülke gazetelerinde ve The New Nation ismini taşıyan haber sitesinde iskeletin helikopterden çekilmiş fotoğrafları yayınlandı. Bangledeş üzerinden yayın yapan bir web sitesinde ise bu fotoğrafa bu iskelet Kur-an’ı Kerim’de adı geçen ve çok iri ve güçlü olarak tanımlanan Ad Kavminden bir insana mı ait yorumu yapıldı.Dini otoriteler ise iskeletin Ad kavminden birine ait olduğuna inandıklarını açıkladılar.

Ad Kavmi ya da Aad kavmi, tıpkı Nuh Kavmi gibi Allah’ın gazabına uğrayarak yok olan bir arap topluluğudur. Ad Kavmi’nin atası Nuh peygamberin torunlarından biri olan Avs’ın oğlu Ad’dır. Ad Kavmi büyük kayaları yontup direk haline getirdiler ve bu direkler üzerine gösterişli binalar yaptılar. Yaşadıkları yer göz kamaştırıcı güzelliklere ve süslere sahipti. Ad Kavmi halkı zenginliklerine ve kuvvetlerine baka baka zamanla kibirlenmeye, büyüklenmeye başladılar. Taşkınlıklar yapmaya başladılar. Kur-an’ı Kerim’de bu durm Fussilet Suresi 15. ayette ‘ Yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladılar ve bizden daha kuvvetli kim var olabilir ki dediler.’ Şeklinde geçmektedir.

İyice yoldan çıkan Ad Kavmi halkı zamanla Samed, Samud, Heba ve Seda ismini verdikleri putlara tapmaya başladılar. Yüce Allah onlara doğru yolu bulmaları için Hud peygamberi gönderdi. Hud peygamber 50 seneden fazla bir süre onları imana davet etti. İman etmeyenlere ağır bir gazaba uğrayacaklarını ve helak olacaklarını söyledi. Fakat halk inanmayıp alay etti.

Ve gazap şiddetli bir rüzgar ile geldi. İnsanları tutundukları taşlarla ve ağaçlarla birlikte fırlatan, bir saman gibi savuran bu fırtına Ad Kavmi insanlarını yok etti. Fırtına helak olan insanların naaşlarını da süpürüp denize attı. Bu rüzgar Kur-an’ı Kerim’de Rih-i Akim, Azab-I Elim, Atiye ve Sarsar olarak geçer. Hud Peygamber iman edenler ile birlikte Mekke’ye gitti ve bunlara 2.ci Ad Kavmi denildi.

Arabistan’da bulunan iskeletin bu halktan birine ait olup olmadığı hala gizemini koruyor. Veya belki de bu gizem çözüldü ve otoritelerce saklanıyor. Eğer çözüldüyse de neden bu bilgilerin saklandığı da başka bir gizemi doğuruyor.

İlginizi Çekebilir
Tutankamun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir