1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Masonluk Nedir?

Masonluk Nedir?
0

Masonluk ; Barış, insanlık ilkeleri gibi çeşitli kavramlara dayanan bilinen gizli örgütlerden bir tanesidir. Dünya genelinde 5 milyon üyesi bulunmaktadır.   Sadece 2 milyonu aşkın olarak Amerika’ da üyesi bulunmaktadır. Masonluk, çok farklı şekillerde de anlatılır. Masonluk tarihi, 16. Yüzyıla dayanmaktadır. Masonluk, akılcılık ve bilimsellik ön plana tutularak kurulmuştur. Bu gizli örgütteki kişiler birbirlerini kendilerine özel olarak verilen sembollerden tanımaktadırlar. Kişisel bilgileri kesinlikle ifşa edilmemektedir.

Masonluğun 33 derecesi bulunmaktadır. Çırak olarak girilen bu gizli örgüte bağlılığınız sonucunda yükselebilmektesiniz. En yüksek derece ise Büyük Genel Müfettiş olmaktadır. Mason olabilmek o kadar da kolay bir durum değildir. Mason olabilmek için, Mason üyeleri tarafından belirlenen kurallar doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir. Çünkü Masonlukta yazılı kurallar yoktur.

Kurallar Mason kişiler tarafından belirlenerek uygulanmaktadır. Her Mason üyesinin kurallar koymaya hakkı vardır. Ancak bu kurallar her ne olursa olsun uyulması zorunludur. Aksi halde Masonlukla ilişkiniz tamamen koparılmaktadır. Masonluk, Dünya genelinde oldukça yaygın bir örgüt olmaktadır. İngiltere, İskoçya, Amerika, İrlanda gibi ülkelerde özellikle oldukça yaygın bir örgüttür. Ancak Türkiye’de özellikle sanat ve televizyon dünyasında tanınan önemli isimler de bulunmaktadır. Bu isimlerin çoğu da Mason olduklarını gerek röportajlarında gerek basın önünde ifşa etmişlerdir. Mason olan kişiler birbirlerinin kimliklerini bilmedikleri için, birbirlerine  kardeş olarak hitap ederler. Bu da Masonların kendi içlerinde birbirlerine olan bağlılıklarını gösterir.

Çoğu kişi Mason olduğunu kendi ifşa etmektedir. Ancak Masonluğun sembolü olan gönye ve pergelin ortasına yerleştirilen G sembolü sayesinde kimlerin Mason olduğunu anlamak da mümkündür. Mason olabilmek için bazı ritüeller gereklidir. Masonluk , geleneklere bağlı gibi görülse de koyulan bazı kurallar karşısında Yahudilik ön planda tutulmuştur. İslam dinine yönelik koyulan kurallar aslını yansıtmayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu da Müslümanlar için ayrım yapıldığı izlenimini yansıtmaktadır.

Masonluk Sırları

Masonluğun 33 derecesi bulunmaktadır. Mason olmak isteyen kişi, Masonluk hakkında oldukça bilgili olmalıdır. Bunun amacı ise, örgüte girmek değildir. Daha çok nasıl bir örgüte girmek üzere olduklarını bilmelerinden kaynaklanmaktadır. Masonlukta ilk 3 seviyede yükselen kişiye Nafak artımı denilmektedir. Masonluğa kabul edilen kişi ölene dek Mason kalabilir diye bir kural yoktur. Mason olmak zordur. Ancak Mason olarak kalmak daha zordur. Masonluk için belirlenen kurallar haricinde hareket etmeniz söz konusu bile değildir. Bunun için Mason olacak kişi, çok fazla temkinli olmak zorundadır. Mason olmak için belirli kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere sahip olacak kişi bazı formlar eşliğinde Masonluk için değerlendirilmektedir. Çünkü her Mason olmak için başvuran kişi Masonluğu kabul edilmemektedir.

Nasıl Mason Olunur?

Mason olabilmek için 21 yaşını doldurmuş olunması gerekiyor. Senelik olarak Mason örgütüne belirli bir miktar ödeme yapılması gerekiyor. Masonluğa giriş için de belli bir miktar para ödenmesi gerekmektedir. Bunun için de Masonlar maddi durumu iyi olan kişilerden oluşmaktadır. Masonluk için belirli ilke ve kurallar koyulmaktadır. Masonlukta yükselebilmek için de derece halinde Mason olan kişilere eğitim verilmektedir. Bu nedenle belirli bir kapasiteye sahip kişiler seçilmektedir. Masonlar, bir bakıma öğrenci konumunda derece yükseltmektedirler. Masonlukta localar bulunmaktadır.

Bu localarda toplantılar yapılmaktadır ve bu toplantılara katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Masonluk için başvuru yapacak kişinin bu konuda bağlılık göstermesi oldukça önemlidir. Masonluk tamamen özgür düşünceye dayalı bir örgüttür. Kanunda kesinlikle bir suç teşkil etmemektedir. Yani Masonlar yasalara karşı gelecek olan bir suç işlemezler. Bu da bilinmesi gereken ayrı bir konudur. Masonluğa kabul edilen kişi, bütün Masonların toplanmasıyla Masonluğa Geçiş Töreni eşliğinde bu kuruma girmiş olmaktadır.

Günümüzde masonluğu illuminati ile aynı kefeye koyanlarda vardır. İlluminati’nin ne olduğunu burada ki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir