1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Rüşvet Tarihinin İlk Belgesi

Rüşvet Tarihinin İlk Belgesi
Rüşvet
0

40 yıllık tarihçiyim böyle Rüşvet görmedim.Tarih bazen insanı gerçekten garip şeylere sürüklüyor.Geçenlerde İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde ilginç bir yazıyla karşılaştım adeta rüşvetin ilk belgesi niteliğinde olan bir Kil tablet ile karşılaştım. Milattan önce 4 binli yıllarına ait bir tablet buldum. Sümerlere ait olduğu düşünülen bu tablette yazılanlara göre Sümer ülkesinde yaşayan veya yaşayıp da çocuk okutan baz aileler öğretmenlerine birtakım rüşvet teklifinde bulunmuş.

İşin ilginç yanlarından birisi de Sümer okul günleri adını taşıyanbu tablette bir çocuğun okulundaki başarısızlıklar dan söz ediliyor. Hatta öyle ki bu öğrencinin ailesi öğretmenlerini bir gün evlerine davet ediyorlar öğretmeni güzelce yedirip içiriyorlar. Hatta bir rivayete göre garip değişik hediyeler de veriyorlar ve bütün gece bu şekilde geçiyor. Tabletten sonra ne olduğunu tabletin devamında veriliyor. Aslında ve başarısız öğrenci birden sınıfın en başarılı öğrencilerinden biri haline geliyor sınıfın şefi yani sınıf başkanlığına kadar yükseliyor.

Birçok tarihçinin ortak görüşü bu tarihi bu işe ait belgenin rüşvet tarihindeki ilk belge olarak kabul edilebileceği düşünülmektedir.

Rüşvetler

Peki rüşvet nedir ?

 

Rüşvetin tanımını yaparken açıkçası çok zorlanıyorum. Rüşvet aslında insanların kendi çıkar ve menfaatleri için birbirlerine vermiş olduğu adı “hediye” olan şeylerdir. Maalesef hem insani hem de toplum açısından çok ahlak dışı bir durum olan bu durum ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. İnsanlar kendi çıkarları uğrunda maalesef birilerinden menfaat ve çıkar sağlamak için rüşvet almakta  veya vermektedirler. İnsanlar menfaatleri uğrunda bu tip ahlak dışı davranışlara gitmeye devam etmektedir. Sadece benim istediğim olsun düşüncesiyle birçok insanın hayatını karartan kendi istek ve arzularına hatta ve hatta hırs ve ihtiraslarını böylelikle yerine getirmektedirler.  Kısacası bu insanlar maalesef kendi egolarını tatmin etmektedirler. Maalesef ülkemizde sadece kamu kuruluşlarında ve halka açık kullanım alanlarında değil toplumun her kesiminde rağbet gören bir davranış. Gel sana bir yemek ısmarlayayım diyerek başlayan mevzu yemeğin sonunda gerçek amacına ulaşır hale gelir.   Yazımızı sonuna kadar okuyan kardeşim her ne olursa olsun bu ahlaksızca davranıştan uzak dur. Çünkü bu tam bir şeytan işidir .

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir