1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Budist Rahibin 2 Asırlık Meditasyonu

Budist Rahibin 2 Asırlık Meditasyonu
0

İnpendient gazetesinde yer alan bir habere göre Moğolistan’ın bir eyaletinde 200 yıl önce meditasyona geçen bir rahibin mumyalanmış bedeni hala yaşıyor ve derin bir meditasyona devam ettiği inanılıyor.

Bedeni inceleyen bazı Budist akademistler 200 yıl önce meditasyona geçtiğini düşündükleri mumyalanmış rahibin aslında ölmediğini, bir nevi derin meditasyonda olduğunu iddia ediyorlar.

200 senelik olduğu düşünülen erkek bir kişiye ait olan mumyanın ‘Lotus’ yani oturuş ve bağdaş kurma pozisyonunda  olduğu ve bu nedenle hala yaşadığını gündeme getirdiler. Budist rahip ile ilgili bilinen birçok detay var. Ancak en önemlisi vücudunun sığır derisi ile kaplı olduğu ve üzerinde turuncu renkli garip bir Keşiş kıyafetinin bulunduğu Budist alimler mumyanın oturuş şeklinin aslında Lotus olduğunu ve aslında ölmediğini, vücudunu arındıran bir meditasyonda olduğunu ileri sürmeye devam ediyorlar.

Mumyanın açık olan sol eli ve diğer sutra öğütlerini sembolize eden sağ eli eski geleneklere göre tıpta meditasyon ona ait olduğuna dair bir işarettir. Tukdam denilen ruhsal evren mumyanın aslında ölmediğini ve gerçek bir Buda olmaktan bir adım uzakta olduğu anlamını taşıdığını söylüyorlar. Budist keşişler Tukdam denilen bu metodun üç haftalık periyotlarla tekrarlanarak bedenleri ve ruhları zararlı tüm toksinlerden inandığına inanıyorlar.

Bir çok uzmanın ortak fikri ise bu şahsın Lama Dashi-Dorzho Itigilov idda edilmekte. Mumya’da yapılan incelemelere göre İtligov 1850’li yıllarda dünyaya geldiği düşünülmekte. 1927 yılında meditasyon yaparken öldüğü bilinse de budist keşişler İtligovu bir Buda’ya en yakın zat olarak görmeye devam ediyorlar. Ne diyelim Allah akıl fikir versin

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir