1. Ana Sayfa
  2. Gizemli Dünya

Hz. Musa’nın Sandığı ( Tabut-u Akine) Nerede?

Hz. Musa’nın Sandığı ( Tabut-u Akine) Nerede?
+ - 0

Kudüs kenti Hz. Musa’nın Ahit Sandığı ve Hz. Süleyman’ın yaptırdığı mabed ile ünlüdür. Sandık hakkındaki yaygın görüş M.S. 70 yılında mabedin yakıldığı ve içinde bulunan eşyaların ve sandığın Roma’ya götürüldüğüdür. Bir başka görüşe göre de sandığın Kudüs’te kaldığı, daha sonra Kudüs’ün güvenli olmadığı düşünülerek kuzeye Şam yakınlarında bulunan Taberiye’ye, Hatay’a ya da Mekke’ye götürüldüğüdür.

İçinde Hz. Musa’dan kalan taş levhaların ve Hz. Harun’dan kalan eşyaların olduğu sandukanın, İsrailoğulları Mısır’dan çıktıktan sonra Sina Dağı’nda yapıldığına inanılıyor. Hz. Davud döneminde sanduka Kudüs’e taşındı. Sanduka Hz. Süleyman tarafından yaptırılan bir mabede konuldu. M.Ö. 587 yılında Babil’in Asma Bahçelerini Yaptıran Babil Hükümdarı Nebukadnezar Kudüs’ü işgal etti ve sanduka 500 yıl boyunca kayıp olarak kaldı. Sandukanın işgalda zarar görmediği ve sandukayı koruyan Levililer’in mabedin altına kazılan gizli bir bölmede saklandığına inanıldı. M.S. 70 yılında ise Roma Valisi Titus’un, bu yeraltındaki gizli bölmeye ulaşıp, sandukayı Roma’ya götürdüğü düşünülmektedir.

En son M.Ö. 587 yılında görülen sandukayı, Mabet Tepesinde, 19 yüzyılda tapınak şövalyeleri sanduka kazıları yaparak aramıştır. Hristiyanlar tarih boyunca sandukayı aramışlardır.

Hz. Musa’nın Sandığı Neden Bu Kadar Önemli?

Ahd-i Atik Sandukası Tevrat’ta ve Kur-an’da da yer almaktadır. Kuran-ı Kerim’de ‘Peygamberleri onlara dedi: O’nun hükümdarlığının belgesi, size Tabut’un gelmesidir. Onda Rabbiniz’den bir güven duygusu ve huzur ile Musa ailesinden ve Harun ailesinden arta kalanlar var; onu melekler taşır. Eğer inanmışlardansanız, bunda şüphesiz sizin için bir delil vardır.’ ( Bakara Suresi 248) şeklinde geçmektedir.

Müslümanlara göre, Kuran ahlakının bütün dünyada hakim olacağı bir zamanın( ahir zaman) müjdecisi olduğuna inanılan ve M.Ö. 587 yılından beri nerede olduğu bulunamayan sanduka, ahir zamanda ortaya çıkacak olan Mehdi tarafından bulunacaktır. Ahir zaman, kıyamete yakın bir zamandır ve Kuran ahlakı tüm insanlar üzerinde hakim olacaktır. Sıkıntıların yerini bereketin bolluğun ve güzelliğin aldığı bir dönemdir.

Peygamberimiz (S.A.V.) pek çok hadisinde sandukadan bahsetmiştir. Hadislere göre sanduka Taberiye gölü civarındadır. Konuyla ilgili hadisler şunlardır:

‘Mehdi, Tabut-u Sekine’yi Taberiye Gölü’nden çıkaracak.’

‘Ona Mehdi denilmesinin nedeni, gizli olan bir şeyin yolunu göstermesidir. Antakya denilen bir yerden Tabut’u ortaya çıkaracaktır.’

‘Ona Mehdi denilmesinin nedeni, Şam’da bulunan dağlardan birine yönelmesidir. Oradan gerçek Tevrat kitaplarını çıkaracak, Yahudilere karşı delil getirecektir.’

Ahd-i Atik Sandukası Kuran-ı Kerim’de de geçtiği gibi, inananlar için bir delil olduğundan Müslümanlar tarafından da  uzun yıllardır aranmaktadır. Ahir zamanın gelmesi ile bulunacak olan Hz. Musa’nın Sandığı hala gizemli bir kutsal varlık olarak bulunmayı bekliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap