1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Rumeli Hisarı (Gizemli Hisar )

Rumeli Hisarı (Gizemli Hisar )
0

Rumeli Hisarı 15 Nisan 1452 de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmaya başlanmış ve 90 gün gibi kısa sürede bitirilmiştir.  30.000 metrekare bir alan üzerine kurulan bu hisarın birbirine bağlı küçüklü büyüklü  17 kulesi bulunmaktadır. Üç büyük kulesi, yükseklikleri ile dünyanın en büyük kale burçlarına sahiptir. İstanbul Boğazı’nın en dar kısmına Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yapılarak boğazın güvenliğini kontrol altında tutmak amaçlanmıştır. Osmanlı döneminde yapılıp günümüze kadar görkemini koruyan, tarihi yapı olmasının yanı sıra ilgi çeken bir gizemi de bulunmaktadır.

Rumeli Hisarı’nın gizemi yapım aşamasından başlamaktadır. Fatih Sultan Mehmet özellikle denize bakan ön cephesinin inşaatının yapımında bizzat kendiside çalışmış ve proje hazırlanma aşamasından bitiş gününe kadar her aşamasını kendisi yönlendirmiştir.

Rumeli Hisarı’nın olduğu bölgede bir kilisede bir rahip; yanında bulunan 300 kişi ile beraber Müslümanlığı kabul etmiştir. Bu rahip  Padişah II. Murat’ın ölümünün ardından yerine geçecek olan  Fatih Sultan Mehmet’e (II Mehmet) hükümdarlığı ve İstanbul’un fethi ile ilgili bilgilerden bahseden bir  mektup yazar. Görüşmeleri daha sonrada devam eden bu Rahip, Fatih Sultan Mehmet’e Rumeli Hisarı‘nın olduğu yerde bir hisar yaptırmasının öneminden bahseder. Bu bölgede Fatih Sultan Mehmet bir av köşkü kurmak için izin alır. Buraya gelip giden Fatih Sultan Mehmet zamanla ustalar ve işçileri ile birlikte ağaçların arasından gizlice hisarı oluşturmaya başlar ve kısa sürede tamamlanır.

Rumeli Hisarı ve Diğer Gizemli Yönleri

Rumeli Hisarı’nın kuşbakışı görünümünde Arapça “Muhammed” yazdığı fark edilmiştir. Bu şeklin verilmesini Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u korumak için maddi gücün yeterli olmayacağını bildirmiştir.  Manevi bir desteğe ihtiyaç duyulduğu için bu şekilde yaptırdığını dile getirdiği rivayet edilmektedir.

Ceddimizin bu özverili tutumu elbette Allah’ın yardımının gelmesine vesile olmuş ve Rumeli Hisarı Costantinapolis’in fethi esnasında fetih için çok önemli bir rol oynamıştır. Sadece bu hisar ile yetinilmemiş ve Eyüp Sultan Hazretleri’nin kabri de bulunarak bu fetih gerçekleştirilmiştir. Rabbim hem bu fethe katılan askerleri hemde Fatih Sultan Mehmed Han’a rahmet eylesin. Bizlere düşen emanete sahip çıkmaktır. Fi Emenilleh…

İlginizi Çekebilir
Süleymaniye Camii

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir