İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gizemli Dünya

Örümcek Ağlarının Çözülemeyen Gizemi

Örümcek Ağlarının Çözülemeyen Gizemi
+ - 0

 Örümcek Ağları 380 milyon yıldır var ve örümcekler ağ örmektedir. Zoologlar ördükleri ağların hammaddesinde tüy, deri, saç, tırnak gibi dokularda da bulunan keratin denilen protein maddesinden oluştuğunu belirlemişlerdir.Bu  ağlarının gerilme esnekliğine çok dikkat ederler.  Öyle garip halleri vardır ki kendi uzunluklarının beş katı kadar esneyebilirler.

Örümceğin ördüğü ağdaki bir ipliği kopartmak için gereken enerji benzer maddeleri koparabilmek için gereken enerjiden 10 kat daha fazladır. Örümcekler renk körüdür. Ağları bozulduğu zaman bozulan kısmı yiyerek yeniden ağ üretebilirler. Bu da demek oluyor ki örümcek ağları geri dönüşümlüdür.

Örümcek ağının bir ipliğinin çapı bir milimetrenin binde birinden çok daha küçüktür. Aynı kalınlıktaki bir çelik ipten 5 kat daha sağlamdır.bir örümcek ağı, dünyanın çevresi boyunca uzatıldığında ağırlığı ancak 320 gram kadar olur. Ne hikmetse son derece hafiftir.

Bu gibi özellikleri nedeniyle bilim ve teknoloji insanlarının sürekli ilgisini çeken örümcek ağları, taklit edilebilmek için uğraşılıyor. Eğer taklit edilebilirse teknolojide, endüstride, tıpta ve daha pek çok alanda kullanılarak devrim yaratılacaktır. Bilim adamları örümcek ağlarının kimyasal özellikleri itibariyle bir mühendislik harikası olduğu konusunda hemfikirler.

Bilim adamlarının yüzyıllar boyunca gizemini çözmeye uğraştıkları örümcek ağları, hala çözülebilmiş değil.

Örümcek Ağları ve Peygamber Efendimiz

Peygamber Efendimiz S.A.V Mekke’den Medine’ye hicret ederken bir grup güvercin mağaranın girişine yuva yaparlar. Bir de bir örümcek o kadar büyük bir ağ örer ki gelen müşrikler buradaki ağ bozulmadan mağaraya bir insanın girmesi imkansız olduğunu düşünürler. Niteki o mağara da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa Sallellahu Aleyhi Ve Sellem ile Hz. Ebu Bekir Radıyallhu Anha vardı. O gün eğer o örümcek bir ağ kurmasaydı ve güvercinler bir yuva yapmasaydı belki de hicret olayı gerçekleşmeyecekti. Gerçi söz konusu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa Sallellahu Aleyhi Ve Sellem olduğu için bu hususta Allah Celle Celaluhu’nun yardımı elbette kaçınılmaz olacaktı. Bu arada aklımıza gelmiş iken bu örümcekler ve ağlarına karşı da mümkünse elinizden geldiği kadar dikkatli olun. Zira Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa Sallellahu Aleyhi Ve Sellem bazı Hadislerinde temizlenmemesi halinde evin bereketinin gideceğini buyurmuştur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap