1. Anasayfa
  2. Şehir Efsaneleri

Kutsal Metinler’de Geçen Canavar Efsaneleri

Kutsal Metinler’de Geçen Canavar Efsaneleri
Kutsal Metinler
0

İncil’e ait Kutsal Metinler‘de bir çok canavar tasviri yapılmıştır. Hatta bazı kaynaklarda bu tasvirlerin insan üstü varlıklar olduğu belirtilmektedir. Bu varlıklar bazen garip simgeler halinde bazen de değişik objeler şeklinde Kutsal Metinler arasına girmiş. İnsanlar bu canavar tasvirlerinin gelecekte karşılaşılacak olan tuhaf varlıklar olduğundan bahsetmektedir.

Tabi ki dünya üzerinde sadece insanlar yaşamıyor. Bir sürü varlık bu kainatta serbestçe dolaşabiliyor. İlahi kaynaklı olan Kutsal Metinler de geçen canavar tasvirleri de tıpkı insanlar gibi yaşayan varlıklardır. İsterseniz yazımıza Kutsal Metinler de geçen canavarlar ile alakalı olan bilgilerle devam edelim.

Kutsal Metinler’de Geçen Bazı Canavarlar-1

Leviathan Canavarı

Kutsal Metinler’de adı geçen Leviathan Canavar’ı suyun altında yaşamını sürdüren bir canavardır. Bazı kaynaklarda ise Leviathan’ın cehennem bekçisi olarak  belirtilmektedir. Leviathan bir çok hikayeye ve hatta bazı sinema filmlerine bile konu olmuştur.

Behemoth

Dinazor ve timsah hatta birazda file benzeyen yırtıcı bir hayvan tasviridir. Efsaneye göre sadece Tanrı tarafından terbiye edilebilir. Açıkçası ben ilk bakışta biraz su aygırına benzettim. Yine uydurma Tevrat’ta ve yahudi kültüründe bu canavar geçmektedir.

Tekboynuzlu(Unicorn)

Bir çok kaynakta kutsal at olarak geçmektedir. Kanı içildiğinde ise insan sanki ölümsüz olacağını zannedermiş. Mitolojite alnının ortasında bulunan bir boynuzu vardır. Onu öldüren insanın büyük bir lanete uğrayacağı zannedilmektedir.Avrupa kaynaklarında ise iyilik getireceğine inanılır.

Abaddo’nun Çekirgesi

Bu çekirge bildiğimiz çekirge değil. Kutsal Metinler’de geçen şeytanın tasviri olarak değerlendirilen güya kutsal bir çekirge. Bu çekirgenin çok güçlü bir zehiri vardır. Öyle ki zehirini saçtığı insan ölmez sadece can çekişir durur. Hatta bazen öyle duruma gelirki insan ölmeyi bile arzular.

200 Milyon Atlı

Bu canavar atlı ordusu İncil’de de geçmektedir.Vahiy bölümünde geçen bu 200 milyon atlı ile İncil’de geçen mahşerin 4 alısı birbiriyle karıştırılmamalıdır.  Mahşerin 4 atlısı olarak geçen şeyler savaş,kıtlık, ölüm ve hastalıktır.

Kutsal Metinler’de Geçen Bazı Canavarlar-1

Daniel’in 4 Canavarı

 Kutsal Metinler yetmiyor gibi bir de Daniel adında bir adamın neresinden uydurduğu belli olmayan 4 canavardan bahsetmek istiyorum.

  • Kanatlı Aslan : Güya babili simgeliyor
  • Devasa ayı : Perslerin İmparatorluğunu Simgeliyormuş.
  • 4 Kanatlı Pars : Yunan felsefesi yada eski Yunanı temsil edermiş.
  • 10 boynuzlu Canavar : Bunu tahayyül edemiyorum bile ama Roma imparatorluğunu simgelediği düşünülmekte.

İlk Canavar Hadisesi

Efsane’ye göre tam 7 tane başı olan ve 10 tane de boynuzu olan garip bir canavar. Güya okyanusun içinden gelmekte. Yine efsaneye göre bir ayağında ayı pençesi varmışi. Romayı simgelediği düşünülmekte.

İkinci Canavar Hadisesi

Buda inici canavar hadisesi. Kimilerine göre ABD’yi temsil ediyor. İki boynuzu olduğu ve ejderha sesine benzer bir sesi olduğu söylenmekte. Gören de diyecek adamlar ejderha görmüş. 🙂

Ejderha

Kutsal Metinler’de vahiy bölümünde bahsedilen bir canavar türüdür. 7 tane başı ve 10 tane boynuzu olduğu belirtilmektedir. Hatta bazı Metinlerde bu canavarın şeytanın ta kendisi olduğu belirtilmektedir.

Nefilimler

Bu isim ilk olarak Sümerler döneminde kullanılmıştır. Tevrat’ta nefilim olarak geçen aslında dev insanlar olarak kayda geçmektedirler.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir