1. Anasayfa
  2. Şehir Efsaneleri

Tanrılar Şehri Teotihuacan

Tanrılar Şehri Teotihuacan
tanrilar-sehri-teotihuacan
0

Bu şehrin Tanrılar Şehri olarak anılmasının nedeni efsaneye göre bu şehirde insanlardan önce Tanrıların bulunduğu düşünülmesidir. Tanrılar Şehri neden terk edildiği ve kim tarafından yapıldığı hala bilinmemektedir. En büyük 6 şehirden biri olan Teotihuacan İ.Ö 150. yıllarda kurulmuş ve daha sonra terk edilmiştir. Orta Amerika olan Meksika’da bulunan antik bir şehirdir. Mısır’daki antik eserler gibi Güneş ve Ay piramitleri bulunmaktadır. Tanrılar Şehri olan Teotihuacan kentiyle ilgili günümüze hiçbir bilgi ulaşmamıştır. Bu bilgilerin çoğunluğu arkeolojik kazılardan elde edilmiştir. Şehrin mimarı yapısı oldukça güzeldir ve her sene birçok turistin ilgisini çeker. İlk yerleşiminin M.Ö 2000 li yıllarda olduğu düşünülmektedir. M.S 6 binli yıllarda terk edilmiştir ve neden terk edildiği henüz bilinmemektedir. Şehrin doğusunu ve batısını ayıran ”ölüler yolu” bulunmaktadır ve bir tarafta güneş diğer tarafta ay piramidi bulunur. Burada yaşayan bir uygarlık olan Aztekler buranın kutsal bir bölge olduğunu ve Tanrıların burada yaşadıklarını varsaymışlardır.

Güneş Piramide 225 metrekarelik bir alanda olup 90 metre yüksekliğindedir. Piramidin tepesine çıkmak için 248 basamak çıkmak gerekir. Piramitlerin yapımında 3 milyon taş kullanılmıştır. Ay Piramide ise 43 metre yüksekliğindedir. Ölüler yolu ay piramit ile sona erer. Güneş piramidi Batı’ya dönüktür. Eskiden Güneş piramidinin tepesinde altın kaplı büyük bir heykel bulunmaktaymış Juan De Zumagara tarafından bu heykel eritilmiş ve piramit eski ihtişamlı görüntüsünü kaybetmiştir. Ayrıca heykelin hangi tanrıya ait olduğu da bilinmemektedir. Teotihuacan’da ki ay ve güneş piramitlerin sonraki büyük yapı yılan tanrısı olan Quetzalcotl tapınağıdır. Bu tapınakta kanatlı yılan motifleri bulunmaktadır. Amerikalı arkeolog şehri incelerken uzay boşluğundan şehrin görüntülerini çekti ve elde ettiği bilgi şehrin sanki bir cetvelle çizimişcesine mükemmel olduğudur. Amerikalı araştırmacı Peter Tompkinste şehri araştırırken yapıların 57 metrelik birimlerle yapıldığını keşfetmiştir. Tapınak yükseklikleri 57 ye bölünebilen uzunluktadır ve 1056 metrelik ölçülere ”hunab” ismini verdiklerini çözmüşlerdir. Hesaplamalara göre tapınak yapılırken pisagor üçgeni, pi sayısı fonksyonu ve ışık hızı rakamlarından yararlanılmış ve bunlar keşfedilmiştir. Hugh harleston araştırmalara devam ederken piramitlerin sembollerinin gezegen sistemlerinden oluştuğunu güneş sabit kalırken diğer gezegenlerin yörüngesindeymiş gibi tasarlandığını fark etti. O zaman teleskopları olmamasına rağmen Güneş sistemindeki gezegenleri, yörüngeleri ve aralarındaki mesafeleri hesaplamışlardır. Bu bilim hakkında ilerlediklerini göstermektedir. Güneş sistemini ve hesaplamaları gerçekten çok iyi bildikleri görülmüştür. Yapılarda rastlanan diğer bir ilginçlik ise Teotihuacan tapınaklarında mika bulunmuştur. Mika Meksika da bulunmaz. Bu mikaların nereden getirildiği bilinmemektedir. Mikalar elektriği geçirmeyen izolasyon maddesidir.

1520 yılında Hernando Cortez 438 askeri ile yıkılmış olan Aztek’in başkenti Tenochtitlan’ı terk edip Meksikad’nın biraz uzağında bulunan Otumbaya kaçmış birkaç gün Azteklerin dev ordusuyla karşı karşıya gelmiştir. Cortez şehrin ne olduğunu bilmeden oralardan geçmiştir. Aztekler bu bölgeye Teotihuacan adını vermişlerdir. Aztekler Teotihuacan kentini bulduklarında yıkıntı halindeydi bu yüzden Azekler Teotihuacan şehrinin tanrıların ve canavarların mezarı olduğunu düşünmüşlerdir. Bir efsaneye göre Quetzalcoatl adlı bir yılan Ay ve Yıldız tanrısıyla birlikte toplanmış bunlardan Tecuciztecatl ve Nanauatztin Tanrıları Güneş’i kurtarmak için tehlikeli yolcuğa çıkmaya karar vermişlerdir. Bu iki Tanrı hazırlandıktan sonra Tanrılar bölgesini yakmışlardır ve büyük bir yangın çıkmıştır. Diğer Tanrılarda bu iki cesur Tanrıyı yakalayıp ateşe atıp kurban etmişlerdir. Teotihuacan fethedilmeden önce Cortez Azek İmparatoru Moctezum’a burada bir tapınak kurmak istediğini söylemiştir. Bunun üzerine tapınakta görüdüğü görüntüler Cortez’i dehşete düşürdü. Tapınagın duvarları insan kanlarıyla boyanmış mihrabın önünde 3 adet insan kalbi vardı, her yer leş hayvanları gibi koruyordu Cortez tapınağın odalarını dolaştığında yerden göğe kadar insan kemikleri görmüştür. Burada korkunç bir katliam yapılmıştır. İnsanlar Tanrılar için kendilerini feda etmişlerdir. Şehri kimin yaptığı ve neden terk edildiği bilinmemektedir.

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

İlginizi Çekebilir
tunguska-olayi-nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir