1. Anasayfa
  2. Şehir Efsaneleri

13 Sayısı Uğursuz mu?

13 Sayısı Uğursuz mu?
13-sayisi-ugursuz-mu
0

13 Sayısı hakkında bir çok rivayet olduğu gibi bir çoğumuz 13 Sayısı’nın uğursu bir sayı olduğu rivayet edilmekte. Aslında uğur veya şans diye tabir edilen şey gerçekte var mı bunun bile tartışılması gerekir. Sizlere bu makalemizde 13 Sayısı ile alakalı bilinen en yaygın 13 görüşü paylaşmak istiyorum.

1-) 13 Sayısı’nın 13. Cuma Bağlantısı

13. Cuma korkusu diye adlandırılmış olan en ilginç gün diyebilirim. 13 Sayısı ile ilgili zaten yeteri kadar batıl inanç var. Her hangi bir ayın 13. Günü Cuma gününe denk gelirse bu gün için bir çok komplo teorisi üretilmekte. Cuma gününün uğursuz olduğunu iddaa edenler bu iddaayı İskandinavlara ait bir mitolojiden almaktadır. Hikayeye göre İskandinav kabilelerinin hristiyanlığa geçmesinden sonra İskandinav tanrıçası olarak kabul edilen Frigga bir dağın tepesine gönderilir ve cadı olarak adledilir. Bu nedenle İskandinav ülkelerinde Cuma gününün akşamı cadılar gecesi olarak kabul ediliyor. Ayrıca 13. Cuma isimli film serisinin de çekilmiş olması 13 rakamında ki uğursuzluk teorisini ortaya atmaya devam ediyor.

2-) 13 Sayısı’nın Uğursuzluğu

Dünya üzerinde ki bir çok insan 13 Sayısı’nı uğursuz olarak bilmekte. 13 Sayısı hususunda düzeni bozan olarak kabul edilerek uğursuz sayılmaktadır.

3-) 13 Sayısı ve Dini Faktörler

Rivayete göre Hz. İsa ve Havarileri birlikte yedikleri son yemekte toplamda 13 kişiydiler. Yani Hz. İsa ve 12 havarisi. Son yenilen yemekten sonra Hz. İsa’nın çarmıha gerilme hadisesinden dolayı bu sayı için lanetli ve kötü olarak nitelik kazanmaya başladı. Hammurabi kanunlarında bu sayının atlanarak 14’ten devam ettiği bilinmektedir. Bazı ülkelerde öyle ileriye gidilmiştir ki şans oyunlarında veya otellerde ki oda numaralarında dahi 13 Sayısı kullanılmamıştır.

Hz. İsa’nın Çarmıha gerilip gerilmediği ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

4-) 13 Sayısı’nı Uğurlu Sayanlar

Bazı toplumlarda 13 rakamı için uğurlu olarak kabul edilmektedir. Özellikle İslâm dünyasında 13 rakamı uğurlu olduğu kabul edilmekte. Örnek vermek gerekirse Bedir Savaşına katılanların toplam sayısı 313 kişidir. Bazı İslâmî kaynaklarda 313 sayısı ile alakalı özel ve gizemli bilgilerin var olduğu bilinmektedir. Yine Peygamber Efendimizin (S.A.V) doğduğu yıl olarak bilinen 571 yılına ait rakamlar toplandığında 13 sayısına ulaşmaktadır.

5-) Yaygın Olarak Görülen Batıl İnançlar

Hristiyan toplumunda haftanın 6. günü olarak kabul edilir cuma günü. Bir çok kaynakta geçen ve Amerika Birleşik Devleti’nde 13. Cuma olarak adlandırılan günde bazı insanlar yemek için dışarıya çıkmazken. Bazıları arabasını çalıştırma, işe gitme gibi bir çok şeyi o gün yapmazlar.

6-) 13’ün Efsanesi

13 Sayısı’nın efsanesi bitmiyor. Mesela 13 kişi aynı anda yemek yemek isterler. Bu 13 kişi aynı anda aynı sofraya oturarak yemek yerlerse içlerinden bazıları o yıl içinde ölür.

Daha anlatılabilecek bir çok şey olmasına rağmen yazımızı burada sonlandırmak istiyorum. Zira benim şahsım tarafımdan burada yazılanların aksine 13 rakamı benim için çok uğurlu bir rakam olduğunu söyleyebilirim. Zira okul numaram, çalıştığım kurumda ki sicil numaram 13. Saatime ne zaman baksam 13:13 geçtiğini görürüm. Gece uyanırım saat 03.13 bunların bir tesadüş olduğunu asla düşünmüyorum. Belki paranoya yapıyor gibi düşünebilirsiniz ancak size anlatacağım bu hikayemi dikkatle okumanızı istiyorum.

Benim Olayım 13…

Geçen yıl Marmarise tatile gitmek için bir otelden rezervasyon yaptırmıştım. Günü geldiğinde hazırlık yaptım ve otobüs biletimi aldım. İlk başlarda pek önemsemesemde otobüse bindiğim zaman koltuk numaramın 13 olduğunu gördüm. Neyse dedim. Zaten evvel ezel bu 13’e takığım muhtemelen bana denk gelmiştir dedim. Marmarise vardığımda bir taksi tutarak otelime doğru yola çıktım. Otele vardığımda taksici 113 lira tuttuğunu söylediğinde yine pek öensemedim. Otele girdiğimde resepsyonda isim soy isim gibi işlemlerin ardından oda anahtarımı aldım. İlk başta oda numaramı 31 zannettim. Daha sonra oradaki eleman beni odama götürdü. Kapıya baktığımda 13 yazısını görünce şok oldum. La dedim yeter. Neyse iyice yorgundum. Duş aldım ve uyudum. O gece yine uyandığımda 3.13 geçiyordu saat. Artık iyice tırsmaya başladım. En iyisi bir hocaya sormak dedim.

Sabah namazı vaktine kadar otelde biraz internet başında vakit geçirmeye çalıştım. Sabah ezanının sesiyle hemen koştum camiye. Ben böyle iri yarı koca göbekli yaşlı bir imam beklerken gençlerden biri geldi namazı kıldırıdı. Meğerse imam oymuş. Ne bilecek canım daha toy bu çocuk dedim. Ama içimde ki merak da gitmiyordu. Neyse namazdan sonra hocaya durumu anlattım. Bana bunların normal olduğunu sadece biraz vesvese yaptığımı söyledi. Ayetel kürsi ve felak nas sürelerini okuyarak yatıp uyumamı söyledi. Dediklerini yapmaya başladığımdan beri bir şeyler düzene girmeye başladı. Ve 13 vesvesesinden kurtuldum.

İşte benim hikayemde böyle.

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir