1. Anasayfa
  2. Şehir Efsaneleri

Ningen Efsanesi Gerçek Mi?

Ningen Efsanesi Gerçek Mi?
ningen-efsanesi-gercek-mi
0

 Ningen Efsanesi Gerçek Mi?

Antarktika sularında görüldüğüne dair birçok kez rapor edilen, ancak ne olduğu tam olarak anlaşılamamış varlıklara “ningen” ismi verilmiştir. “Ningen” Japonca’da “insan” anlamına gelmektedir. Bu ismin verilmesinin sebebi ise görülen bu yaratıkların deniz canlısından çok insana benzemeleridir. İnsanlara benzeyen yüz hatlarına ve insansı kollara sahip oldukları belirtilen ningenlerin bacak kısımlarında ise deniz kızlarını anımsatan kuyruklar bulunmaktadır.

Ningen Bulguları

Eldeki verilere göre ningenlerin ilk görüldüğü tarih 1960 yılıdır. Sovyet nükleer denizaltısının kaynağı bilinmeyen bir ses tespit etmesiyle birlikte, denizaltı teğmeni yaklaşık 20-30 metre uzunluğunda olan bu canlıyı gördü. Denizaltından çok daha hızlı hareket eden bu canlı bu olay üzerine uzunca bir süre görülmemiştir. 1982 yılında Türkistan ve Orta Asya dolaylarında sık sık görülmüş olan bu insansı varlıları araştırıp inceleyebilmek için Yarbay Gennady Zverev ve Mark Shteynberg’in önderliğinde özel eğitimli dalgıçlardan oluşan bir ekip kurulmuştur. 7 kişiden oluşan bu ekip dalış yaptıkları sırada, aradan kısa bir süre geçtiğinde anlam verilemeyen bir güç tarafından su yüzeyine fırlatıldılar. Bu trajik olayda 3 dalgıç hayatını kaybederken diğerleri ise sakatlanmış ve yaralanmışlardır.

Ningen Efsanesi Gerçek Midir?

Japon araştırmacılara ve diğer görgü tanıklarına göre ningenlerin rengi ise tamamen beyazdır. Yavrularının boyları 5 metre civarında iken yetişkin ningenlerin 25-30 metre uzunluğunda oldukları kaydedilmiştir. Çoğunlukla suyun 35 metre kadar aşağısında gözlenmişlerdir ve daha önce belirtildiği üzere ne tam anlamıyla bir deniz canlısına ne de bir insana benzemektedirler. Tanım olarak insansı mutant canlılar oldukları söylenebilir. Ningenler; 1990’lı yılların başlarından beri adları bilinmesine rağmen, kendilerine dair henüz daha detaylı bilgiler ya da elle tutulur kanıtlar olmaması sebebiyle efsane olarak adlandırılmışlardır. Ancak fotoğraflar ve videolar mevcuttur. Henüz ölü ya da diri ele geçirilmiş bir ningen bulunmamaktadır.

Özellikle Antarktika gibi buzlu sularda görülmüş olan ningenlerin soğuk sularda yaşadıkları belirtilmektedir. Günümüzde bu canlılar ile ilgili sır perdesinin kaldırılması için araştırmalarda bulunan ekipler vardır. Ancak kesin bulgular bulunamamaktadır. Tarih boyunca yaşanmış birkaç ningen vakasının detayları aşağıdadır:

Japon hükümetine bağlı olan balina araştırma gemilerinin mürettebatlarınca çok kez gözlemlenen ningenlerin suyun altında insan gibi hareket etmelerine rağmen yüzerken bir tür fok ve balina karması gibi yüzdükleri belirtilmiştir. Kimi zaman su yüzeyinden yukarı çıktıkları ve buzullar üzerinde de dolaştıkları gözlemlenmiştir. Çekilen bazı fotoğraflar arasında bazı ningenlerin 2 ayağının olduğu görülürken bazı karelerde dev balinalarda olduğu gibi kuyruk benzeri yapılar göze çarpmaktadır. Bazı görgü tanıkları bacakları, kolları ve hatta beş parmaklı elleri ile, bir insana daha ok benzediklerini savunmaktadırlar. Bazen ise yüzgeçlere ve büyük bir denizkızı gibi kuyruk yerine bacaklara sahip oldukları ifade edilmiştir. Tarif edilen yüz özellikleri gözleri ve ağızlarıdır.

Bazı kayıtlarda, güvertede bulunan mürettebat yabancı denizaltı sanarak ningenleri rapor etmiştir. Denizaltı sandıkları nesne yanlarından geçerken ise aniden su altına dalarak gözden kaybolmuştur. Shteynberg’in yazdığı “Yüzücüler” adlı eserinde, yaşanmış olaylardan bahsederken, göl sularının altında yer alan bir mağarada iskelet haline gelmiş bulunan dev insanımsı kalıntılarından söz edilmiştir.

Başka Rus araştırmacılar ise birkaç insan benzeri iskeletin bulunduğu bir mağara keşfederler. Bu mağara göl altında bulunmaktadır. Su altından gidilerek sonunda ulaşılan bu dev iskeletlerin her birinin boyunun yaklaşık olarak 3 metre olduğu kaydedilmiştir. Ayrıca İnsana benzemelerine rağmen de vücut ve kemik yapıları hiçbir şekilde insanlarla benzerlik göstermemektedir. Bu yazı St. Martin Press New York’ta da yayınlanmıştır.

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir