1. Anasayfa
  2. Tarih

Attila’nın Ölümü

Attila’nın Ölümü
0

Honoria’yı hatırlatıp, çeyizi hatırlayıp hatırlamıyor (Durant ve diğerleri, kendisine gönderilmediği sürece Honoria için İtalya’ya dönmekle tehdit ettiğini iddia ediyorlardı, ancak bu birincil kaynaklardan anlaşılamadı), ancak yakında yeni bir genç aldı Karısı, 453 yılında, Ildico olarak adlandırdı. Durant, “Düğünü yiyecek ve içecek alışılmadık hoşgörüyle kutladı, yarın genç karısının yanında yatağında ölü bulundu, kan damlası patladı ve boğazındaki kan onu öldürmek için boğdu” (40-41). Büyük İskender’te olduğu gibi Attila’nın ölümünün alternatif versiyonları önerildi, ancak Durant’ın versiyonu ilk verilen ve en güvenilir olarak kabul edilen Priscus’un sürümünü izliyor. Ildico tarafından gerçekleştirilen suikast, Doğu İmparatoru Marcian (450-457 CE), Attila’nın öldürülmesi ve alkol zehirlenmesinin veya yemek borusunun çok fazla içilmesi nedeniyle kazayla ölümüne neden olan bir komplo bulunmaktadır.

Tüm ordu, liderlerinin kaybı üzerine yoğun bir üzüntü verdi. Attila’nın atlıları yüzlerini kanla bulaştırdı ve vücudunu tutan çadırın çevresinde yavaşça istikrarlı bir çevreye bindiler. Kelly, Attila’nın ölümünün sonrasını şöyle anlatıyor:

Roman tarihçi Panium Priscus’a göre, [ordu askerleri] onların uzun saçlarını kesmiş ve yanaklarından kesmişti “tüm savaşçıların en büyüğünün gözyaşları veya kadınların sızlanmaları değil, kanlarının kanlarıyla yas tutması için Erkekler. ” Sonra bir gün keder, bayram ve cenaze oyunları izledi; Antik dünyada uzun bir tarihe sahip kutlama ve ağıttan oluşan bir kombinasyon. O gece, Roma imparatorluğunun sınırlarının çok ötesine geçen Attila gömüldü. Vücudu üç tabutla kaplıydı; En altın altın, bir saniye gümüş, üçte biri demir. Altın ve gümüş Attila’nın ele geçirdiği yağmacıyı sembolize ederken, sert gri demir savaştaki zaferlerini hatırlattı (6).

Efsaneye göre, bir nehir daha sonra yön değiştirildi, Attila nehrin yatağına gömüldü ve sular yerden örtmek için serbest bırakıldı. Cenaze törenine katılanlar ölüme mahkûm edildi, böylece mezar yeri asla açığa çıkarılamayacaktı. Kelly’ye göre “takip edenlerini şimdiye kadar getiren ve onlar için çok başarılı olan büyük savaşçı için cenaze namusunun bir parçası oldukları için” bunlar da onurlu ölümlerdi “.

Cenazesinin ardından imparatorluğu, en büyük payı için birbirleriyle savaşan, kaynaklarından istifade eden oğulları arasında bölündü ve krallığın dağılmasına izin verdi. 469 CE’ye göre, Attila’nın ölümünden sadece 16 yıl sonra imparatorluk gitti. Ancak Attila’nın anısı, tüm zamanların en büyük askeri liderlerinden biri olarak yaşıyor. Ölümünden bu yana bir savaşçı kralının simgesi olarak tasvir edilmiştir ve son tasvirler bu geleneksel görüntüyü takip etmektedir. Ona atıfta bulunan, hatta geçmekte olan dramatik özellikli filmler onu güçlü bir savaşçı ve hatta 2006 Hollywood komedisi Night at the Museum’da gösteriyor. Hun Attila, zorlu bir kuvvet olarak gösteriliyor. Lanning yazıyor:

Hun, Attila çağındaki en büyük muharebe kaptanıydı; şöhreti, Tanrı’nın Scourge’ından korkan ve saygı duyan düşmanları arasında çarpıcı bir terördü. On beş yüz yılı aşkın bir süre sonra, adını saldırgan süvari ve savaşçı ahlakı ile eşanlamlı olarak kaldı (63).

2014 yılının Mart ayında, Attila’nın meşalesinin Attila’nın başkenti Buda’nın bir bölümünü oluşturduğu düşünülen Macaristan’ın Budapeşte şehrinde keşfedildiği bildirildi. Bulgu, büyük bir ilgi yarattı ve araştırmacılardan birisi, “Aslında bu kesinlikle yüce Attila’nın dinlenme yeri gibi görünüyor, ancak bunu doğrulamak için daha fazla analiz yapılması gerektiği” şeklinde aktarmalı. “Türbeyi keşfettiğini iddia eden ekipte değil diğerleri tarafından yapılan daha fazla analiz, bir aldatmaca olduğu iddiasını ortaya çıkardı Her ne kadar akademisyenler Attila’nın bir nehrin altına gömülmesiyle ilgili hikayesinden şüphe ediyorsa da, bunun örneği var.” Mezopotamya Kral Gilgamesh’in Fırat nehri nehirinin altında gömülü olduğu da söyleniyordu ve bu bir efsane olarak kabul edildi.Ancak Nisan 2003’te, Alman bir arkeolog ekibi, Gilgamesh Türbesi’ni, Metinler öyle olduğunu söyledi.

Fırat’ın eski nehir yatağında ve çevresinde mıknatıslanma içeren modern teknoloji ile yürütülen arkeolojik kazılar, bahçelerin muhafazaları, özel binaları ve Gilgamesh’in Destanı’nda (büyük kralın mezarı da dahil) açıklanan yapıları ortaya koydu. Efsaneye göre, Gılgamış, sular ölünce Fırat’ın dibine gömüldü. Attila’nın zamanına çok yakın, Alaric’in 410 CE’de ölümünden sonra İtalya’daki Busento Nehri sularının altına gömüldüğü ve suların yön değiştirilerek yatağına geri döndüğü söylendi. Attila’nın cenaze töreni ile ilgili eski kaynaklara göre, ayrıca yön değiştirilen bir nehrin altında gömülmüş ve sonra mezarlığı örtmek için geri gönderilmişti. Gilgamesh öyküsü mezarı ve Alaric’in gömülmesine ilişkin raporu dikkate alarak, Hunin en büyük savaşçı Attila’nın en son dinlenme yerindeki hikayeleri reddetmek ve başka yerlere gömüldüğünü iddia etmek önemsiz görünüyordu. Nerede olursa olsun, mezarı ve içerdiği hazineler bilinmiyor. Mezarın keşfi hikayesi dünya çapında ilgi, ancak, insanların Attila hala komutları hayal gücünün bir tanıklıktır. O, bugüne kadar antik tarihin en ilginç ve etkileyici figürlerinden biridir ve isminin durdurulamaz bir güç kavramıyla ilişkili olduğu bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir