İlginizi Çekebilir
Tutankamun
  1. Ana Sayfa
  2. Gizemli Dünya

Tapınakçılar Nasıl Örgütlenirler

Tapınakçılar Nasıl Örgütlenirler
Tapınakçılar Nasıl Örgütlenirler? Tapınakçıları Tanıyalım
+ - 0

Tapınakçılar , kötü amaçlarla kurulan örgütlerin günümüze kadar uzanmış bir koludur. Tapınak şövalyeleri bir askerden çok farklı, oldukça donanımlıydı. Bazı insanlar onların tam bir cani olduklarını düşünürken bazıları ise dini temsil eden en büyük temsilciler olarak görmekteydi. Tapınak şövalyelerinin görevi hacı adaylarına yol göstermek ve yol boyunca onlara eşlik etmekti. Şövalyelerin zamanında hiç bir hacı adayına zarar gelmemişti. Bu da onları Hıristiyan dünyasında ön plana çıkarmıştı.

Tanrının en büyük yardımcısı ve sağ kolu olarak görünen tapınakçılar, onlara göre tesadüf eseri değil önemli bir görevi yerine getirmek için onlara gönderilmişti. Hıristiyan oldukları halde Müslümanlarla  aralarını iyi tutarlardı. Bazı insanlara göre bu örgüt, Müslümanlardan para alıyor ve cinayet işlemeyi seviyordu. Bazı araştırmalar sonucunda yardımsever oldukları kanaatine varılmıştı. Müslümanları kendi dinlerine çekmek için ikna etmeye çalıştıkları söylenmektedir.

Tapınakçılar Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Ekonomi, siyaset ve ideoloji alanında da hala baş göstermekte olan bu örgütlerin kuruluşu Haçlı Seferlerine uzanabilecek kadar eskidir. Tapınakçılar örgütünün orta çağ zamanında kurulduğu kabul edilir. Avrupa bir dönem sefil ve yoksul bir şekilde yaşamıştır. Doğu ve Orta Doğu’nun yaşadığı bolluk ve bereket Avrupalıları kıskandırmıştı. Avrupa’nın sembolik olarak dini görünen ama gerçekte dünya işlerini benimseyen Haçlı düşüncesi ortaya çıkmıştı. Kendilerine Haçlılar diyen bu grup pek çok yeri yerle bir etmiş iki gün içinde yaklaşık olarak 40 bin Müslüman’ı insanlık dışı yöntemleriyle katletmişlerdir. Daha sonra bu grup Kudüs’ü işgal edip tamamen ellerine geçirmişlerdir.

Filistin’den başlayıp Antakya’ya kadar uzanan Latin Krallığını kurmuşlardır. Haçlıların orta doğuda tutunabilmeleri için bir akım başlatıldı. Bu yüzdende askeri tarikatlar kuruldu. Bu tarihte eşi benzeri olmayan bir olaydı.

Tapınak şövalyeleri ise haçlı seferleri sırasında Kudüs’te ortaya çıkmıştır. Kısa zamanda Avrupa’da önemli bir güç sembolü olmayı başardılar. Ekonomik ve siyasal alanları etkileri altına aldılar. Tapınakçıları 14. yüzyılda ortadan kaldırmaya çalıştılar. Kötülüğü tamamen benimseyen bu Tapınakçılar örgütü hiç bir zaman ortadan kaldırılamadı.

 Tapınakçılar Nasıl Örgütlenirler

Tarikatın kurulduğu günden itibaren gerçek amacı hep saklamıştır. Tarikatın bir üyesi olabilmek için önce aday olmak gerekirdi. Adaylara çeşitli sorular yöneltilirdi. Yapılan sınavdaki sorular her ne kadar bilinemese de, moral değerlerinin sorulduğu ve dört elementi içinde barındıran törenlerin yapıldığı öğrenilmiştir. Sınavı başarı ile geçen adayları, gecenin bir saati 12 kişiden oluşan şövalye birliği beklemekteydi. Bu şövalyeler parola niteliğindeki “neden geldin” sorusunu 3 kere tekrarlar, cevaptan tatmin olurlarsa kapıyı açarlardı. Tarikata kabul edilen her aday için bir tören başlatılırdı. Tapınakçılar askerlerden ve rahiplerden oluştuğu için kadınlarla ilgilenmezlerdi.

Ayin ve Törenleri

Boş vakitlerinin çoğunu tarikatın gizli tören ve ayinlerinde yaptıkları ibadetlerle geçiriyorlardı. Örgüt üyeleri dışında hiç kimse yapılan bu ibadetin ne olduğunu asla öğrenemezdi. Zamanla sızan bilgiler tarikatçıların Hıristiyanlıktan uzaklaştığını ve sapkınlık içine girdiklerini gösteriyordu. 1307 yılında söylentiler iyice artmıştı. Bu yüzden bütün tapınakçılar tutuklandı.

Sorgularında İsa’ya inanmadıklarını ve onun gerçek bir peygamber olmadığını düşündüklerini söylemişlerdi. Neredeyse hepsi de Bafomet adındaki bir puta taptıklarını itiraf etmişlerdi. Çoğu tapınakçı Bafomet adındaki putu gördüğünü söylemişti. Son olarak bu figürün şeytanı temsil ettiği kanaatine varılmıştır.

Tapınakçılar’ın Örgütlenme Stili

Örgüt baş efendi, ihtiyar heyeti, mareşal, bölgesel komutanlar, Kudüs krallığı komutanı, Kudüs şehri komutanı, kumaşçı, evler komutanı, şövalyeler komutanı, turcopolier, ast mareşal, revir sorumlusu, beyaz cübbeli şövalyeler, acemiler ve çavuşlardan oluşurdu. Bu şekilde örgütlenen tapınakçılar kendilerine fakir askerler adını koymuş ve kısa zamanda çok büyük mal varlığına ulaşıp zengin olmuşlardı.

1312 yılında eş cinsellik ve kafirlik suçlamalarından dolayı tapınak ortadan kaldırılmıştır. Tapınakçılar ise yakılarak öldürülmüştür. 1314 yılında ise bağlı oldukları diğer tarikat üyeleri tek tek kazığa bağlanarak yakılmıştır.

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap