1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Hitler Kimdir?

Hitler Kimdir?
0

Tarihin en acımasız zorbalarından biri, Amerikan psikoloğu ve Harvard profesörü Henry Murray’e göre, çocukluk yıllarını bastırdığı öfkeden intikam almak için teşhisi konmuş bir şizofreni idi.

1943’te Murray, CIA’nin habercisi olan Stratejik Hizmet Ofisi tarafından davranışlarını öngörmeye çalışan Adolf Hitler’in kişiliğini incelemek üzere görevlendirildi.

Murray, 229 sayfalık “Adolf Hitler’in Kişiliği” raporunda Hitler’i “normal insan ilişkileri yeteneği olmayan” paranoyak bir “enkaz” olarak tanımladı.

Murray, “Ondan merhamet ve insancıl tedavi için umut etmek sonsuza kadar imkânsız” dedi.

İşte Hitler’in kişiliğiyle ilgili daha açıklayıcı bilgiler:

Hitler, çoğunlukla çocukluğunda yaşadığı küçük, zayıf ve hastalıklı fiziksel görünüşünden kaynaklanan tokluğun tolere edilemeyen duygularından dolayı acı çekti.

Sınıf arkadaşlarıyla karşılaştırıldığında fakir bir öğrenci olduğu için utandığı için okula gitmeyi reddetti. Annesi terk etmesine izin vererek onu yatıştırdı.

Murray, “Asla atletizmle meşgul olmayan herhangi bir manuel çalışma yapmadı ve Avusturya Ordusunda zorunlu askerlik için sonsuza dek sakat kaldı.”

Hitler, güvensizliğini “kaba kuvvet, fiziksel güç, acımasız egemenlik ve askeri fetih” e taparak yönetti.

Hitler, cinsel olarak bile olsa, ortaklarını küçük düşürüp kötüye kullanan “tam teşekküllü bir mazoşist” olarak tanımlandı.

Gazabının büyük kısmı Oidipus kompleksinden kaynaklandı
Murray’in raporuna göre, çocukken, Hitler, tesadüfen seks yaptıklarını gördükten sonra geliştirdiği Oidipus kompleksini (anne sevgisi ve baba nefreti) tecrübe etti.

Hitler babasına itaatkar ve saygı duyuyordu, ancak onu “zalimce şiddet ve adaletsizlik” ile yöneten bir düşman olarak görüyordu. Raporda Hitler, babasının eril gücünden kıskanmaktaydı ve onu “annesinin kayıp yüceliğini” yeniden kurmak için aşağılamayı hayal ediyordu.

Hitler, 16 yıldan beri herhangi bir hırs ve rekabet göstermedi; çünkü babası öldü ve henüz yeni bir düşman bulamamıştı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir