1. Anasayfa
  2. Bilimsel

Evrim Teorisi Ve Din Çakışması

Evrim Teorisi Ve Din Çakışması
Evrim Teorisi Ve Din Çakışması | Evrim Teorisi Çürüdü mü?
0

Herkese merhabalar. Bu başlık hususunda çok tereddüt etmeme rağmen yine de kullanmayı düşündüm. Zira Evrim Teorisi hakkında yazılan onca makale onca kitabın ardından kağıt kalemi ele alarak Evrim Teorisi hakkında yazı yazabilmek biraz cesaret ister. Ben olaylara her zaman farklı bir açıdan bakmayı seven bir insanım. Aslında modern Evrimcilerin öyle ortaya attığı gibi şeyleri anlatarak da başınızı ağrıtma derdinde asla değilim. Benim asıl derdim neden Evrim Teorisi ile Din sürekli çakışmaktadır?

Aslında diyebilirsiniz ki Evrim Teorisi’nin derdi zaten insanlara dinsizliği yaymak. Bu fikre katılmıyorum. Zira insanların bilimsel araştırmalar yaparken ortaya atabilecekleri fikir ve düşünceye saygı duymak gerekmektedir. İşi başkalaştırmak yerine teoriyi ortaya atanın baktığı pencereden bu fikre bakabilirsek galiba durumu algılayabilmemiz biraz daha kolaylaşabilir. Bunu derken de ya sen bize Evrim Teorisi’ni mi? Savunuyorsun. ASLA. Her ne olursa olsun bir insanın fikirlerini dinlemeli ve onun hangi açıdan meseleye baktığını anlamaya çalışmalıyız diyorum. İster inanırsın istersen de inanmazsın bu tamamen senin bileceğin iş.

“Birlikte olmak aynı şeyleri düşünmekle değil, birbirlerinin fikirlerine saygı duymakla mümkündür.” Servet Saygınoğlu

Peki Evrim Teorisi Nedir?

Bilim adamı Darwin tarafından 1859 yılında ortaya atılmış olan bir fikirdir. Türlerin Kökeni anlamına gelen Evrim Teorisi aslında Sümerlere kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Herkesin anlayacağı dilde ifade etmek gerekirsek insan türünün atasından bahsedilir. Bu atanın adına Homo Erectus adı verilmiş ve zamanla evrimleşerek Homo Sapiens olarak günümüz insanlığının atasının olduğu iddiaları ortaya atılmıştır.

Yani sizin anlayacağınız Homo Erectus için dik yürüyebilen insan denmiştir. Bu durumda insanların atasının maymundan geldiği görüşü ortaya çıkmıştır. İşte din ile çakışması da tam olarak burada ortaya çıkmaktadır. Zira İslam’a göre Hz. Âdem’in balçık çamurdan yani topraktan yaratıldığı ve yeryüzüne indirildiği Kur’an-ı Kerim’de anlatılmaktadır.

İşte geldik işin en civcivli yerine. Modern evrimcilere göre bilimsel yollarla açıklanamayan şeyler kabul edilemez. Yani evrimcilere göre insanın atası olan Homo Erectus bir maymundan zamanla evrimleşerek gelmiştir. Öte yandan da İslam Dininde Allah tarafından yeryüzüne indirildiği yönünde Kur’an ayetleri var şimdi biz hangisine inanalım.

“Bir şeye inanmadan evvel o şeyi iyice araştırın. Sadece bilimsel bir açıklama bazen yetmeyebilir. Aklınızı kullanın. Mutlaka mantıksal bir açıklama bulabilirsiniz. Eğer size mantıklı gelmiyorsa onu kabul etmek zorunda değilsiniz!!!” Cihat YİĞİT

Evet yukarıda ki söz bize aslında neye nasıl inanıp inanmayacağımız hususunda yardımcı oluyor. Aklımız ve mantığımızı da devreye sokmak gerekiyor. Zira akıl mantığın kabul edebileceği şeyler inanılabilir türdendir.

Peki Evrim Teorisi’ni Nasıl Akıl Mantık Yolu ile Çürütebiliriz

Başta şunu söylememiz gereklidir. Biz neye inanmak istiyoruz. Evrime inanacaksak zaten ortada bir sorun yok. Ancak bütün bunları bir yaratıcı tarafından yapıldığına inanacaksak o zaman işler değişir.

Önce şunu bilelim ki şu koca evrende hiçbir şey kendi kendine evrilip çevrilmez. Yani demek istediğim şey baklavanın var olduğunu kabul ediyorsak bir baklavacının yanı baklavayı yapan bir ustanın da var olduğunu bilmek ve kabul etmek zorundayız. Çünkü elimizde bulunan baklava yapım malzemelerini bir yere koysak ve üzerinden milyarlarca yıl bile geçse bir baklava ustası olmadan o malzemeleri kullanmadan asla ortaya baklava çıkmaz. Madem ki 1 tepsi baklavanın bir baklavacısı var ise şu koca evrenin neden bir yaratıcısı olmasın.

Size de değişik gelmedi mi?

İşte size bilimsel bir açıklama yapmış oldum. Hiçbir fiil failsiz olmaz. Doğanın kanunu yada tabiat ananın bize bir hediyesi gibi şeylerin söylenmesine de karşı biriyim. Zira aklı olmayan veya hiçbir düşünceye sahip olamayan bir varlık kural koyamaz. Bizlere hediye veremez.

Madem ki “Evrim Teorisi” sadece bir teoriden ibaret o zaman neden bir çok fosil ve buluntu var. Bunu ne ile açıklayacaksın?

Soru gayet güzel ve açık. Ayet ile örnek verecek olursak “Biz onlara, ‘Aşağılık maymunlar olun.’ demiştik. Biz bunu, hem onu görenlere hem de sonra geleceklere bir ibret kıldık.”(Bakara, 2/65-66)

Burada ki sözüm tamamen bir teoriden ibarettir. Delil olarak ise yukarıda ki ayetleri göstermek isterim. Benim anladığım o Ayetlerde İsrailoğullarına ithafen inmiş ve bir ceza verilmiş olmasıdır. Yani Allah onlara maymun olun dedi ve onlar da maymuna dönüverdi. İşte tam olarak anlatmak istediğim de bu. Bulunan fosiller Allah’ın gazap ettiği insanlara ait fosiller olabilir mi? En doğrusunu yaratan bilir.

Neyse son sözlerimizi paylaşırken sizlere söyleyeceğim şudur ki; Hangi bilgi olursa olsun mutlaka üzerinde biraz araştırma yapınız. Benim bu konularla alakalı size faydalı olabileceğini düşündüğüm bir site adresini belirteyim okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Hadi kalın sağlıcakla.

https://sorularlaislamiyet.com/insanla-maymun-arasindaki-genetik-benzerlik-98-midir-bu-benzerlik-evrime-delil-olabilir-mi-0

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir