1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

İsraf’ın Ne Kadar Farkındasın

İsraf’ın Ne Kadar Farkındasın
İsraf'ın Ne Kadar Farkındasın
0

Esslemun Aleyküm kardeşlerim. Bir kaç günlük aradan sonra tekrar yazmaya devam ediyoruz. Bugün günümüzün kanayan yarası olan “israf“tan bahsedeceğiz.

Çoğumuzun günlük yaşantısında farkında bile olmadığı, farkında olsa bile umursamadığı bir durumdur israf. Üstelik Kur’an-ı Kerim’de “Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz” buyulurken… Hepimizin söylediği güzel bir söz var Elhamdülillah müslümanız. Evet müslümanımz ama maalesef Müslümanlıktan habersiz bir şekilde yaşantımızı sürdürüyoruz. Bir tarafa baktığınızda insanlar açlıktan kırılırken diğer tarafta günlük binlerce ekmeğin çöpe atıldığına şahit oluyoruz. Çöpe atılan her bir ekmeğin yine kullanılmayan birçok giysisinin, fuzuli yere harcanan elektriğin, suyun, doğal gazın vs. Her bir şeyin hesabı sorulmayacak mı bizden? Bir taraftan bakıyorsunuz çöpe atılmış her bir ekmeğe muhtaç milyonlarca insan var. Ekmek bayatladı diye beğenmeyen nesiller yetişiyor. Diğer taraftan sırf kıskançlık uğuruna alınan elbiseler takılar varken ayağına bir ayakkabı alamayan nice insanlar var.

Şimdi soruyorum sizlere hani biz müslümandık? Hani biz kardeştik. Ne oldu bize böyle ki müsrif bir insan haline geldik.

Moda uğruna alınan bir sürü elbise modası geçti diye çöpe atılmış. Aldığı ayakkabının aynısını bir başkası aldı diye girmeyip çöpe atılmış. Arabasının modası geçti diye en iyi ve en güzel araba benim olsun edasıyla hunharca harcanan paralar… Ah be müslüman sana ne oldu böyle?

Şükürsüzlük almış başını yürümüş. Onca nimet elimizin altındayken şükretmeyi bilmiyoruz. Ve neslimizi de bu şükürsüzlüğe ortak ediyoruz. Sabah kahvaltılarında sofraya konan peyniri beğenmeyen evladımıza ne kadar kötülük yaptığımızın farkında mıyız?

Allah bizlere israfı haram kılmış. Fakat çağımızın lüks yaşam özentisi yüzünden birçoğumuz yaptığımız ve yaşadığımız hayatın içerisinde maalesef israfı unuttuk. Öylesine enaniyet batağına saplanmışız ki şu koca dünyada ki tüm servetleri verseler yine de daha fazlasını isteriz.

İsraf Haramdır…

Hanımlar ve beyler…

Aldığınız ve kullanmadığınız her bir şeyin vebalini unutmayın. Çöpe attığınız her bir ekmeğin ve yemeğin hesabı var. İhtiyaç fazlası aldığınız her bir elbisenin çantanın ayakkabının hesabı var. Sabaha kadar açık kalan lambanın, moda diye alınıpta modası geçti diye kullanmadığın elbisenin, elalem şunu der bunu der diye alıp da her zaman giyemeyeceğin bir elbisenin hesabı var. Azıcık vicdanın varsa düşün ona göre hareket et. Herkesin bildiği ipin hesabını ödeyemeyen kölenin hikayesini anlatmaya lüzum yok. Bir önceki yazımızda müslümanları 5’e ayırmıştık ama görünen o ki daha çok ayıracağız gibi. (Önceki Yazı için tıklayın)

Bu mübarek Cuma gününün hürmetine. Rabbim İsraf’a düşmekten bizleri muhafaza eylesin.

 

İlginizi Çekebilir
zerdustluk-dini

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir