1. Ana Sayfa
 2. Bilimsel

Deep Web Nedir?

Deep Web Nedir?
karanlik-internet-nedir
0

İnternet günümüzde birçok işin kolaylıkla yapılmasını sağlayan bir iletişim aracıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte küçülüp ceplere kadar girebilmiştir. 7’den 77’ye neredeyse İnternet’ten haberi olmayan yoktur. Oyunlardan başlayıp ta banka işlerine kadar her işi görebilecek seviyeye gelmiştir. Yararlı yararsız birçok bilgiye İnternet sayesinde ulaşabilmek hayatı bu anlamda maksimum düzeyde kolaylaştırmıştır. Doğru kullanıldığında sayısız yararı olduğu bilinmektedir. Depoladığı bilgi insan hafızasına sığmayacak kadar büyüktür. Bunlar İnternet’in bilinen yönleridir. Peki ya bilinmeyenleri… Böyle bir bilgi denizinin zararı ne ölçüde olabilir? İnternet’in arama motoruyla erişilemeyecek kadar karanlık  bir yüzü var. DEEP WEB…

İnternet bir okyanusun içindeki buz dağı olarak düşünülürse Deep Web‘te bu buz dağının görünmeyen karanlık tarafıdır. İnternet’in arama motoruna deep web yazıldığında görsellerde buz dağı resmi ile karşılaşılacaktır. Uzmanlar deep webteki karanlık sistemi en iyi bu resim ile şekillendirebiliyor. Normal İnternet’i 3 milyar insan kullanırken deep web adlı sistemi 1 milyonun üzerinde insan kullanmaktadır.

Deep Web’e Erişim

Normal İnternet tarayıcıları kullanılarak deep web adlı tuhaf ve korkunç işlerin döndüğü yere erişebilmek mümkün değildir. Deep web adlı bilinmeyene girebilmek için kişiselleştirilmiş tarayıcılar, bağlantı teknolojileri ve işletim sistemleri gereklidir. Normal İnternet’te deep web ile ilgili arama yapıldığında ilk olarak Tor Browser donesi ile karşılaşılacaktır. İki veya daha fazla istemci arasında bilgi paylaşmaya olanak sağlayan bir iletişimin içine girebilmek için bu tarayıcı ağına bağlantı kurulur. Tow Browser kullanmak güvenliği hiçe saymanızı sağlar. Bu sisteme ulaşıldığında iletişimi sağlayabilmek için çok iyi derecede İngilizce bilmek gerekir. Deep web kullanıcıları normal arama motorları gibi arama yaparak içeriğe ulaşamazlar. Tow Browser ağı sürekli olarak kullanıcı konumunu değiştirir. Aynı anda iki farklı ülkeden giriş yapılmış gibi gösterir. Bu şekilde kullanıcı kimliği gizlenir.

Yönlendirilerek giriş yapılabilen adreslere erişebilmek için Hidden Wiki ye girmek gerekir. Wiki erişimden sonra girilen ilk noktadır. Bu görünen tarafın ilk kapısıdır. Buranın çok büyük kısmı çok iyi derece de İngilizceden oluşmaktadır. Tor Browser’ı kullanmak suç olmadığı gibi Deep Web’e erişim sağlamak suç değildir. Ancak içeriğindeki görüntüler ve yazılar yasal olmadığı için çok dikkatli olmak gerekir. İçeriğinin neredeyse tamamı rahatsız edicidir. Tor Browser normal internet tarayıcısı olarak kullanılabilir. IP adresini sürekli olarak değiştirdiği için hackerlerin sisteme erişimin de zorlaştırdığı için normal tarayıcı olarak kullanmak faydalı olabilir.

Deep Web’in İçeriği

Deep webte gezinirken .LLL-CLOS-.ONİON uzantıları kullanılır. Normal internet sistemlerinin mantığı ile çalışan bloglar vardır. Fakat normal yaşantının çok uzağında ürkütücü ve psikolojiyi alt üst eden konular vardır. İçeriği birçok kişiyi sarsacak niteliktedir. Bunlardan bazıları;

 • Seks kölesi yapılmak için satılan kadınlar ve satın almak isteyen sapıklar
 • Canlı yayın yapan kanallarda tecavüz, işkence ve insan öldürme videoları
 • Terör grupları ve bu gruplara katılma yöntemleri ile ilgili yazılar
 • Bomba yapımını anlatan sanal kitaplar
 • Radyo frekanslarına sızıp yönetimi ele geçirme
 • Ufolar hakkında detaylı bilgiler
 • Devlet büyüğü, iş adamı gibi tanınmış birçok kişinin bilgilerini ele geçirme
 • Satanist videoları
 • Kiralık katillerin müşteri araması
 • Evde uyuşturucu yapımı
 • Yasa dışı alışverişi kolaylaştıran anlatımlar
 • Başka ülkelere vatandaşlık alımı

Bu başlıklardan da anlaşılabileceği gibi deep web gibi yasal olmayan amaçlara hizmet etmekten öteye gitmeyen karanlık bir dünya burası. Kötü düşünceler kötü eylemler burada özgürlüğüne kavuşturulup amacına ulaştırılıyor. Bu konuları araştırmak ve sonuca kavuşturmak için belirli bir ödeme yapılması isteniyor. Bu ödemeleri yapmak için bilinen normal yöntemlerin dışındaki yöntemler kullanılmaktadır. Burada geçerli olan para birimi Bitcoin’dir. Bu dijital bir para birimidir. 2014 ‘te bitcoin 1000 Doların üstünde seyredince dünyada büyük yankı uyandırmıştır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap