1. Anasayfa
  2. Define

Define ararken tarihi yok etmek

Define ararken tarihi yok etmek
define-ararken-tarihi-yok-etmek
0

Bir çok definecinin düştüğü en büyük hatalardan biridir define araken tarihi yok etmek. Bir çok haber sitelerinde gördüğüm ve çok üzüldüğüm olayların ardı hiç kesilmiyor. Define ararken tarihi yok etmek maalesef tarihin hiç önemini düşünmeyen insanların en büyük yanlışı.

Tüm defineci arkadaşların bu yazımızı dikkatle okumasını rica ediyorum. Zira sırf maddi çıkar uğruna define ararken tarihi yok etmek çok yanlış bir durum. Tarihi bulgulara zarar vermeden define aramak en doğrusu. Zira defineci her ne olursa olsun tarihi bulgulara zarar vermemeli.

Define ararken tarihi yok etmek ne demek?

Define ararken tarihi yok etmek demek milattan önce veya sonradan günümüze kadar uzanan tarihi buluntulara zarar vermek demektir. Sırf içinde ki hazineyi yada gömüyü almak için dinamit ile patlatılan bir mağara buna en güzel örnek olarak gösterilebilir. Yapılan bu yanlışın genelinde bilinçsizce yapılan kazılar yatmaktadır. Bilinçsizce ve acemice yapılan kazılar yüzünden de maalesef bir tarih yok olup gitmektedir.

Bir çok haber sitesinde gördüğün haberlerden derlediklerimi sizlerle paylaşarak konunun ne kadar önemli olduğunu sizlere göstermek isterim.

Define ararken tarihi yok etmek; 4000 yıllık kaya anıtının parçalanması

Kırşehir’de Hititlere ait kaya anıtı defineciler tarafından aşırı derecede tahrip edilmiş durumda. Dinamit ve beton kırıcı ile parçalanan kayada bir çok filografi ve figürler vardı. 

define ararken tarihi yok etmekKırşehir merkeze bağlı Sevindiğin köyü sakinlerinin Malkayası adını verdikleri M.Ö 2000 Yılına ait kaya parçası acemi ve bilinçsiz defineciler tarafından resmen patlatılmış durumda. Hitit dönemine ait olan kayanın Anadolu’da bulunan 150 nadir kayadan biri olduğu biliniyor. Arkeologların ortak görüşü ise doğal bir kayada altın veya define olmayacağı yönünde olsa da acemi defineciler maalesef işin cılkını çıkarmış durumda. Defineciliğin ne olduğunu bilmeyen acemi insanlar yüzünden bu ve bunun gibi bir çok tarihi eserimiz maalesef yok olmaya mahkum hale geliyor.

Define ararken tarihi yok etmek; Bursa Uludağ’da ki manastır

Yine tarihin yok edildiği mekanlardan biri de Bursa. Buram buram tarih ve medeniyet kokulu şehir de 1000 yıllara meydan okurcasına ayakta duran Uludağ definecilerin talan ettikleri yerlerden biri. Uludağı’ın eteklerinde bulunan tarihi manastır definecilerin en uğrak yerlerinden biri.

Zeyniler köyünde toprak altında kalan manastırın bir an evvel gün yüzüne çıkarılmasını isteyen köylüler definecilerden ilellah demiş. Sürekli yapılan kazılardan dolayı büyük ve derin çukurların oluşması yüzünden bir çok hayvan zarar görmüş. Yine bölgede yürüyüş yapmaya çalışa dağcılar da çukurlara düşerek bu duruma şahit olmuşlar. Halen toprak altında sapa sağlam bir şekişlde duran bu manastırın kemerleri dahi hiç bozulmamış.

Köy sakinleri yaşananlardan dolayı büyük sıkıntı çektiklerini belirterek yetkililerden yardım istiyor. Bir çok köylü buraya defineci değil arkeolog gelsin kazsın tarihi ortaya çıkarsın görüşünde.

Define ararken tarihi yok etmek; İznik’te bulunan 1600 yıllık tarihi oda

Yine üzücü bir haber ve yer yine Bursa. Bursa’nın tarih kokan ilçesi İznik’te definecilerden nasibini alan en önemli yerlerden biri. Doğu Roma’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan İznik’te maalesef bilinçsizce kaçak kazı yapılmaya devam ediyor. Koruma amacıyla yapılan kapıyı ellerinde ki hiltiler ile kıran defineciler mezarın duvarını yıkmış durumda. İznik’in Elbeyli köyünde bulunan oda mezarı için yapılan koruma duvarını bile talan eden defineciler “define ararken tarihi yok etmek” ibaresini resmen gözler önüne sermiş durumda. Hilti ile kırılan duvarlar yüzünden rutubet almış başını gitmiş. Duvarlarda bulunan resimler de bu yüzden zarar gelmiş durumda. Köylüler definecilere karşı bu mezar odasının korumaya alınmasını istiyor.

Ülkemizin dört bir yanından gelen bu kareleri yayınlamamda ki amacım bilinçsizce kazı yapılmasına engel olmak adına bir adımdır. Arkadaşlar her ne olursa olsun tarihi yapılara zarar vermeye hakkımız yok. Eğer bir iş yapıyorsak adam gibi yapalım. Sonra gelen turistler bu rezalet karşısında maalesef şaşkınlığını gizleyemiyor.

Define ararken tarihi yok etmek tarihi bir katliamdır

Evet tarihin katledildiği sadece 3 olaydan bahsettim sizlere. Bu ve benzeri bir çok olayı maalesef sürekli okuyoruz. Daha önceki yazılarımın birinde sizlere define arayabilek için gerekli eğitimlerin veya sertifikaların verilmesi yönünde bir şeyden bahsetmiştim. Bu işin önüne geçebilmemizin tek yolu bilinçli defineci yetiştirmekten geçer. Arkeologların yanın da çalışmalar yaparak tarihi dokuya zarar vermeden iş yapmayı öğrenmek lazım. Devletimizin bu hususla alakalı olarak mutlaka bir önlem alması gerekiyor.

Sadece defineciyi yakalayıp ifade alıp serbest bırakmakla bitmiyor iş. Ağır yaptırımlardan ziyade sertifikası olmayan ve kazı izni olmayanların kazı yapmasına engel olunması lazım. Yaşanan onca ölüm olayını bitirebilmek için bu şart diye düşünüyorum. En azından can dan olunmaz. Tarihi yok etmeden bilinçli ve izinli kazı yapmaya çalışmalıyız.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir