1. Anasayfa
  2. Define

150 kiloluk altın definesi bir dedikodu mu?

150 kiloluk altın definesi bir dedikodu mu?
150 kiloluk altın definesi
0

İstanbul Kemerburgaz’da 150 kiloluk altın definesi var söylentisi defineciler arasında hızla yayılıyor. Bu söylentinin kaynağı ise 3 ay önce başlayan metro inşaatı. Güya metro istasyonu için kazı yapan kepçe tam 150 kiloluk altın definesi bulmuş.

Söylentinin şehir efsanesine dönüşmesi de haliyle sallapati iş yapan defineciler. Tabi İstanbul’da Marmaray inşaatı sırasında çıkan tarihi objelerden dolayı burada da böyle bir durumun olabileceği ihtimalini arttırmış durumda. Bir de buna ilave olarak Beşiktaşta Metro inşaatında çıkan tarihsel kalıntılar da Kemerburgaz da ki merakı git gide arttırmış durumda. Gün geçtikçe bu söylenti resmen şehir efsanesine dönüşmüş. Öyle ki şantiye çalışanlar bu altınları paylaşamayınca birbirlerini ihbar ederek jandarmaya yakalanmışlar. Şu anda kemerburgaz da yaşayanlar bu hususta eğer bir bilgileri varsa bizlerle paylaşabilirler.

Tabi bu olay duyulur duyulmaz definecilerin o bölgeye akın etmesi ve bazı izinsiz kazılar yapması mahalle sakinleri tarafından huzursuzluğa yol açmış. Kemerburgaz da bulunan Mithatpaşa Mahallesi muhtarı Definecilerin bu bölgeyi adeta bir köstebek yuvasına çevirmelerini aşırı derecede tepki gösteriyor. Doğma büyüme Kemerburgaz olduğunu söyleyen Muhtar bırakın 150 kiloluk altın definesi  bu zamana kadar bir sikke dahi bulunmamış.

150 kiloluk altın definesi sadece bir dedikodudan ibaret

Mahalle muhtarının anlattıklarına göre; “Kazı alanında 500 metre uzaklıkta bulunan bir kilisenin altında altın bulunduğu dedikodusu öyle bir yayılmış ki dedikoduyu çıkaran bile buna inanmış. Şayia o kadar yaygın ki rüyasında ak sakallı dedeyi gören gelip burada kazı yapmaya çalışıyor.

Ta Fatih Sultan Mehmet Han zamanından kalma su kemerleri var burada. Bu kemerler o kadar uzun ki inanmayacaksınız ama defineciler kemerlerin altlarını bile aramışlar. Tabi diğer bir dedikoduda zamanında bölgeden kaçan rumların bu su kanallarına küp küp altın koyduğu dedikodusunun payı büyük. Profesyonel makineler ile bir gecede bazen 5 ile 6 metreyi geçen bir derinlik kazıyorlar. Sabah olduğunda bizler bu çukurları kapattırmak zorunda kalıyoruz. Yetkililerin bu işe bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Artık canımıza tak etti.” dedi.

150 kiloluk altın definesi her ne kadar bir dedikodudan ibaret olsa da mahalle sakinlerini epey zor durumda bırakmış gibi görünüyor. Zaten bulan adam da ben buldum demez. Belki de söylentiyi çıkaran kendisini gizlemek için böyle bir yönteme başvurabileceği de akla gelmiyor değil.

150 kiloluk altın definesi bu boru değil.

Yıllarca profesyonelce definecilik yapan bir sürü insanın dikkatlerini üzerlerine çekmesi hiçten değil. Hani bir tabir vardır. İstanbulun taşı toprağı altındır. Eee böyle bir tabirin olduğu yer İstanbul olunca hele hele Kemerburgaz mağaralarında taş devrinden kalma aletler bulununca insan ister istemez kulak kabartıyor böyle söylentilere.

İstanbul’a ait tarihsel yapı 500 yıllık falan değil. Çok uzun zaman önce hatta taş devrinde bile İstanbul’da yaşayanların olduğu bir gerçek. Marmaray metro inşaat alanında bulunan gemiler bunlara bir örnek olabilir. Dikilitaş,Çemberlitaş,Ayasofya vs. İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından bazılar. Yer altı tünelleri, Sarnıçlar ve hatta Topkapı Sarayından başlayıp kız kulesine ve oradanda İzmit’e uzanan yer altı tünelleri var.

Ne garip bir iştir ki ülkemizde maalesef bu tarz haberleri çok duyar olduk. Yok 2 ton altın definesi yok 800 kilo altın definesi yok 150 kiloluk altın definesi vs.vs.vs. Arkadaşlar buradan bir uyarı yapalım. Kazdığınız yerleri izin almadan kazmaya kalkmayın. Bir sürü sıkıntı çeker hatta canınızdan bile olabilirsiniz. Bir de dolandırıcılara dikkat. Sağlam bağlantım var vs. gibi şeylerle sizi kandırmaları muhtemel. Aman diyim. Evdeki bulgurdan olmayın.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir