1. Anasayfa
  2. Tapınakçılar

Fransa Kralı 4.Filip ve Tapınakçı Avlamaya Başlaması -1

Fransa Kralı 4.Filip ve Tapınakçı Avlamaya Başlaması -1
0

Fransa Kralı 4.Filip ve Tapınakçı Avlamaya Başlaması Nasıl Gerçekleşti? Kral 4.Filip’in Papa Suikastleri Ardında ki Gerçekler Nelerdir?

Fransa Kralı 4.Filip’in Tapınakçıların Ne Alakası Var ?

Tapınak Şövalyelerinin büyük güç elde etmesinin nedenlerini bir önceki yazımızda sizlere aktarmıştık. Bu güç kimlerini sevindirdiği gibi bazılarını da rahatsız etmişt. Fransa Kralı 4.Filip de bu rahatsızlığı en fazla yaşayanlardan biriydi.

İlk işi kendisine engel olabileceği düşüncesi ile 1306 yılında Papa 5.Boniface’yi önce sarayından kaçırttı. Bu da yetmezmiş gibi Papa’yı öldürttü. 5.Boniface’den sonra Papa Seçilen 2.Benedikt de aynı akibete uğradı. Ardından kendine en yakın isimlerden biri olan Başpiskopos Bernard Goth’u yeni Papa olarak ilan etti.

Fransa kralı bununla da kalmadı. Papalık Makamını Roma’dan alara 68 yıl boyunca Fransa da tuttu. Tabi bu arada Roma da yine papalık vardı ancak 68 yıl hrıstiyan dünyası 2 başlı yönetildi.

Fransa Kralı 4.Filip ve Tapınakçı Avlamaya Başlaması Nasıl Gerçekleşti?

1306 Yılında başlayan ve Tapınak Şövalyelerini içten içe tehdide hazırlık yapan Filip Tapınak Şövalyelerinin baş düşmanıydı. Tapınak Şövalyeleri İsa uğruna ölmek için savaşan soylular, cesur ve evlenmeyen insanlar olarak tanınmaktaydılar. Belki abartı gelebilir ancak Avrupa’nın bir çok kentinde mabetleri vardı.

Filip’ten önceki kral Tapınakçılara epey kolaylıklar ve imtiyazlar vermişti. Daha anlaşılacak tabiler bu yaramaz çocuklara çok yüz vermişti diyelim. Filip kral olmadan önce Tapınakçılara katılmak istemiş ancak çok yakışıklı olması nedeniyle kız gibi görünüyorsun diye alay edilerek dışlanmıştı. İşte Kral olduğu zamanda bu hakaretlerin hesabını sormak istemişti.

Bu okuduklarınızın yanı sıra bence Filip’in asıl çekincesi iktidarıydı. Çünkü bu denli güçlenmiş bir örgüt iktidarı ele geçimek için her şeyi yapabilirdi. Hatta Filip’i bile öldürebilirlerdi. Ancak artık düğmeye basmanın zamanı gelmişti…

Tapınakçı Avı Başlasın

1307 Yılı Ekim ayında Kral Filip’e ait gizli polisler Tapınakçı Mabetlerine baskın vermeye başladı. Kaçanlar haricinde bir çok tapınakçı sövalye teslim oluverdi. Tabi teslim olanların da vay haline. 6 gün boyunca işkenceler, ayinlerde neler yapıldığına dair bilgiler ve sorgulamalar devam etti. İşin en garip yanı ise sanki bir istihbaratçı gibi hiç bir tapınak şövalyesi en ufak bir bilgi vermemişti.

Filip mevzuyu anlamıştı ama iş işten çoktan geçmişti. 6. günün sonunda ağır işkenceye dayanamayan bir kaç tapınakçı hemen teslim oldular. Tabi bu da bir taktikti tapınakçılar için. Gerçek bilgileri serpiştirmeye başladılar. Amaç büyük hazineyi kaçırabilmeleri için zaman kazanmaktı sadece zaman…

Sonra ne mi oldu? Onu da bu yazının 2. bölümünde anlatalım…

Sitedeki Tüm Yazılar https://www.gizemlidunyam.com/ ‘a aittir. Kaynak Gösterilmeden Paylaşılması Kanunen Yasaktır. Kaynak Gösterilmeden Paylaşılması Durumunda Hukuki İşlem Yapılacaktır.

Görsel Kaynağı : https://pxhere.com/tr/photo/99940

 

İlginizi Çekebilir
Tapınakçılar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir