1. Anasayfa
  2. Tapınakçılar

Tapınak Şövalyeleri Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Tapınak Şövalyeleri Ne Zaman Ortaya Çıktı?
0

Süleyman Tapınağının Şövalyeleri yada asıl isimleri ile Tapınakçılar ne zaman ortaya çıktı? Tapınak Şövalyeleri ve Tarihi hakkında sizlere bilgiler verelim.

Tapınak Şövalyeleri ne zaman ortaya çıktı?

Ortaçağın Avrupa Tarihinde en gizemli ve en ilginç konulardan biridir Tapınak Şövalyeleri. İngilizce adıyla verecek olursak “Templer Knights”. Bu şövalyeler aynı masonlukta ki gibi başta ekonomik çıkarlara, değişik ritüellere ve ayinlere sahiptir. Birinci Haçlı Seferi sayesinde kurulmuştur. 1099 yılında Filistin ve Kudüs’te ki bütün kutsal yerler Haçlıların eline geçmiş oldu.

Tabi bu Haçlı kuvvetleri için güvende olduklarını söylemek çok güçtü. Burada bulunan müslüman kuvvetler ve özellikle 1071 Malazgirt Savaşından sonra Türk akınlarıyla başa çıkmak Haçlıları epey zor durumda bırakmıştı.

Bölgeye gelmek isteyen Hristiyan hacı adaylarının güvenliklerinin alınması şarttı. Bu bölgenin güvenliği ve Hacı adaylarının güzel bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilmeleri için Fransa’da bulunan Champagne bölgesinde bir toplantı yaptılar. Hugues De Payns önderliğinde yapılan toplantı neticesinde hacıların güvenliği için 9 şövalyenin Kudüse gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

Hugues De Payns önderliğinde Hacıların güvenliği için belirlenen 9 kişilik şövalye grubu Kudüs’e vardıklarında çok iyi karşılanmış ve hatta kral 2.Baudouin tarafından kendilerine özel bir mekan bile tahsil etmiştir. Bu 9 kişilik şövalye topluluğu “İsa’nın Yoksul Şövalyeleri” isimli tarikatin ilk kurulum aşamasında büyük rol oynamışlardır. Görünüşte İsa’nın Yoksul Şövalyeleri olan ama ileride büük bir güce kavuşan Tapınakçılar için kral 2.Baudoin Süleyman Tapınağından arta kalan yerleri dahi bu şövalyelere bırakmıştır.

Yukarıda zikrettiğimiz olay ile birlikte artık İsa’nın Yoksul Şövalyeleri yerini Tapınakçılar halini almıştır.

Tapınakçılar ve Tarihi

Aradan geçen yılların ardından artık Tapınakçılara yeni üyeler katılmaya başlamış. Artık Kudüs dendiğinde akıllara gelen ilk şey Tapınakçılar olmuştur. Kudüs ve Hafya limanının korunması vazifesi tamamen kendilerine ait oldu. Eee artık limana sahip olan ticarete de sahip olur ve mali olarak güçlenir. Neticede durum tapınakçılar içinde aynı oldu.

Bir sonraki yazımızda kısmet olursa sizlere Tapınakçıların nasıl çok güçlendiğini ve bu gücü nerelerde kullandıklarına dair bilgiler vereceğiz.

Görsel Kaynağı : https://pxhere.com/tr/photo/615376 

https://pxhere.com/tr/photo/748104

 
Sitedeki Tüm Yazılar https://www.gizemlidunyam.com/ ‘a aittir. Kaynak Gösterilmeden Paylaşılması Kanunen Yasaktır. Kaynak Gösterilmeden Paylaşılması Durumunda Hukuki İşlem Yapılacaktır.

 

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir