1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

Overtoun Köprüsü

Overtoun Köprüsü
0

İskoçya’nın Milton kenti yakınında 1859 yılında yapılan Overtoun Köprüsü, en büyük köprü olmasının yanında gizemleri ile de çok ünlüdür. Köprüyü ünlü yapan şey ise açıklanamayan olayların yaşanmasıdır. Her nedense köpekler özellikle de uzun burunlu türleri bu köprüden atlayarak intihar etmektedirler.

Gotik mimari örneklerinden olan Overtoun Köprüsü, ilk bakışta gayet normal bir köprü gibi görünüyor. Ancak köprüden geçen köpeklerin, kendilerini hep aynı noktadan ve hep aynı açı ile 15 metre yükseklikten aşağı bıraktıkları biliniyor.

Yapıldığı 1859 yılından itibaren toplamda 6000 adet köpek bu intihar atlayışını yapmıştır. Ve bu köpeklerden sadece 6 tanesi hayatta kalmıştır. Kurtulan bu köpeklerde sürekli huzursuz bir halde yaşamlarına devam etmişlerdir. Köpek atlayışları ile ilgili ilk ihbarlar, 1950 ile 1960 lı yıllar arasında yapılmıştır. İlk vaka Koli cinsi köpeklerin bir anda köprüden atlamalarıyla vuku bulmuştur. Bazı vakalarda atlayan köpekler kurtulunca yeniden köprüye çıkıp atlamışlardır. Ve bu on yıllık süre içerisinde ortalama ayda bir köpek ölmüş ve sayı 600 e ulaşmıştır.

Köpeğini bu köprüye getirenler, köpeğin mümkün olduğu kadar yükseğe zıplayıp, kendini aşağıya bıraktığını anlatıyorlar. Eğer ölmedilerse aynı davranışı ölene kadar tekrarladıklarını da ekliyorlar. Hatta bazı şahitlerin anlattıklarına göre, köpekler bu atlayış sırasında ağlıyorlar.

Köpeklerin Overtoun Köprü’sünden yaptıkları bu ölüm atlayışı pek çok kez araştırmacılar tarafından araştırılmış ve buna mantıklı bir açıklama getirilememiştir. Ian Fleming bu durumla ilgili şöyle bir açıklama yapmıştır:

“Bir kere rastlantı, iki kere tesadüf, üç kere düşmanın işi ve 600’den fazlası kesinlikle tarih öncesi bir Sümer iblisinin ya da benzer bir varlığın işi.”

Bazılarına göre perili olduğu düşünülen bu köprüden 1994 yılında bir adam bebeğini aşağıya atmış. Daha sonra da kendisi atlayarak intihar etmiş. Bu olayda köprünün gizemi ile ilişkilendiriliyor. Bazılarına göre Overtoun Köprüsü bir sırat köprüsü niteliğinde. Bazıları çok rahat geçebilirken, bazıları düşüyor.

İskoçyalı zoologlardan oluşan bir grup araştırmacının duruma getirdiği bilimsel açıklama ise; köprü civarında yaşayan minklerin kokusu nedeniyle köpeklerin avlanma dürtüsüne uyarak köprüden atladıkları şeklindedir. Ancak bu açıklama sadece köpeklerin Overtoun Köprüsü’nden atlamalarını açıklıyor. Yine de hep aynı noktadan, hep aynı açı ile neden atladıkları sorusuna cevap veremiyor.

İlginizi Çekebilir
masonluk1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir