1. Anasayfa
  2. Gizemli Dünya

İstihbarat Teşkilatı Nedir? Ne Yapar?

İstihbarat Teşkilatı Nedir? Ne Yapar?
istihbarat-teskilati-nedir
0

İstihbarat Teşkilatı her ülkenin güvenlik mekanızmasının beynidir diyebiliriz. Bütün ülkelerin kendine özgü gizli bilgi servisleri bulunmaktadır. İstihbarat, tehlike teşkil edecek kişi ve örgütleri gün yüzüne çıkarmadan adalete teslim etmekle görevli bir kurumdur. Her ülkenin ise kendine özgü çeşitli alanlarda İstihbarat Teşkilatı bulunmaktadır.

Türkiye’deki istihbarat teşkilatları, MGK hizmet vermektedir. Şemsiye örgüt olarak da bilinen bu teşkilat güvenlik açısından sorumludur. En önemli istihbarat teşkilatı ise Milli İstihbarat Teşkilatı yani MİT’ tir. Yarı bağımlı olarak hizmet veren bu teşkilat, dış istihbarat, casusluk ve özel operasyonlar düzenlemekle görevlidir. Bu teşkilatların kendi içinde de Stratejik Analiz, Karşı-İstihbarat, Dış Operasyonlar, Güvenli İstihbarat, Elektronik ve Teknik İstihbarat ve Sinyal İstihbarat Başkanlığı adı altında kurulu 6 tane oluşturulmuş kurumu bulunmaktadır.

İç güvenlik servisinden sorumlu Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bulunmaktadır. Emniyet İstihbarat Bürosu, Maliye Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak da 3 tane kurulmuş istihbarat teşkilatı vardır. Askeri ve özel operasyonlar düzenlemekle görevli Genelkurmay İstihbarat Dairesi’nin ise kendi içinde oluşturulmuş 6 tane özel birimi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de gayri resmi olarak kurulan JİTEM’dir. Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Bürosu olan bu kurum, 2005 yılında Jandarma İstihbarat Teşkilatı olarak resmi bir kurum haline getirilmiştir. https://www.bahismatix.com

En donanımlı İstihbarat teşkilatı

En donanımlı İstihbarat teşkilatı ise ABD de bulunan CIA’dir. Uluslar arası Haber alma Teşkilatı olan bu kurum, kişilere elektrokonvülsif tedavisi uygulayarak kişinin geçmişteki bütün anılarını silerek, kendi işleri için kullanıma hazırlamakta olan bir teşkilat örgütü olarak bilinmektedir. Çin’ de bulunan Devlet Güvenlik Bakanlığı ise, ülkenin güvenliğini tehlikeye sokulması durumunda otomatik olarak devreye girmektedir. Dünya’nın en aktif olduğu bilinen İsrail İstihbarat teşkilatı MOSSAD ise, gizli operasyonlar düzenlemekle görevlidir. Teşkilatta çalışan ajanlar ise, askeri alanda görev yapan sivil kişilerden oluşmaktadır. Fransa’ da 1982 yılında faaliyete başlayan DGSE ise, dış tehditlere karşı ülkeyi korumak üzere görev yapmaktadır. Rusya’ da bulunan Federal Güvenlik Servisi FSB ise, 1992 yılından itibaren hizmet vermektedir.

Terörle mücadele ve ülke sınırlarının güvenliğinden sorumlu olan bu teşkilat, KGB’ nin yerine kurularak hizmete devam etmeye başlamıştır. Hindistan’ da bulunan Araştırma ve analiz kanadı ise, yapılan savaşlarda casusluk yapılarak bilgi toplamak amacıyla kurulmuş bir teşkilattır. Dünya genelinde bu servisin en önemli özelliği ise Doğu Pakistan halkını birbirine düşürerek Bangladeş ülkesinin oluşumuna zemin hazırlamış olmasından kaynaklanmaktadır. Pakistan’ da kurulan Ulusal İstihbarat Servisi ise, 1948 yılında kurulmuştur. Dünya çapında çok güçlü bir istihbarat servisi olmasının nedeni ise CIA ile ortak çalışmaları olmaktadır. Taliban ve El- Kaide’ye karşı ortak olarak çalışma yapmaları ise tüm Dünya genelinde bilinen en önemli gündem konusu olmaktadır. MI6 olarak kurulan İngiltere’deki istihbarat teşkilatı da Pakistan gibi CIA ile ortak çalışmalar yürüterek kendini tanınır bir istihbarat teşkilatı olarak gündeme getirmiştir. http://betting-manager.com/

İstihbarat Teşkilatı’nın önemi

Hemen her ülkede bulunan istihbarat servislerinin hepsi oldukça donanımlı olmamaktadır. Ancak istihbarat servislerinin temel amacı ise, ülkenin her alanda tehditten korumaktır. İstihbarat, sadece ülkeyi savaştan korumak için görev yapan bir kurum değildir. Terörle mücadele, sahil güvenlik, orman yangınları üzerine de çoğu ülkede istihbarat teşkilatları kurulmuştur. İstihbaratta görev yapacak kişiler ise özel eğitim sonucu hizmet için hazırlanan kişilerden oluşmaktadır. Bunlar her daim en yakınlarının güvenliği için bile kimliklerini gizlemek zorunda kalabilmektedirler. Bu da kişinin günlük yaşamını oldukça sıkıntıya sokacak dereceye gelmektedir. Bu gibi kurumlarda çalışacak kişinin de aynı teşkilatlar gibi çok donanımlı olması gerekmektedir. Özellikle yabancı dil konusunda üst düzey seviyede bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Bu yazı www.gizemlidunyam.com Sitesine Aittir. Kaynak Gösterilmeden Başka Sitelerde Yayınlamak Yasaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir